Скандал: Екс министерот Димитров потпишал протокол за Гоце Делчев?

Доколку е точна информацијата на БГНЕС во која се вели дека Мминистерот Никола Димитов и Екатерина Захариева поптишале заеднички протокол, за заеднички историски личности меѓу кои и Гоце Делчев, дали тоа е причината за разрешувањето на Димитов?

Скандал екс министерот Никола Димитров потпишал протокол во кој Гоце Делчев прифати да биде заеднички историски лик.

Агенцијата БГНЕС ја лиферуваше оваа вест и овој протокол и се поставува прашање дали ова е причината за разрешувањето на Никола Димитров од фукцоијата во Владата на Македонија.

Со оглед на негативните реакции во Скопје од владејачката партија, опозицијата, како и од поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров во однос на содржината на францускиот предлог и особено билатералниот протокол, БГНЕС ја објави содржината на последниот билатерален протокол. за имплементација на Договорот за добрососедство.2019. Овој протокол го носи потписот на двајцата тогашни министри за надворешни работи Екатерина Захариева и Никола Димитров.

И двата протоколи се оригинали и не се прераскажување на Агенцијата БГНЕС. Учесниците во нивната подготовка се одговорни за нивната содржина. Во протоколот, потпишан во 2019 година, импресивно е присуството на значајни историски теми, како и конкретна заложба до крајот на истата година да се постигне заедничко историско читање на личноста на Гоце Делчев:„Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и просветни прашања треба решително да ја забрза работата на важни теми од нашата заедничка историја (Гоце Делчев, Илинденско-Преображенско востание итн.) инсистирајќи на постигнување реални резултати до крајот на 2019 година, вклучително и содржината на учебници.

„Тие ги прифаќаат предлозите за заедничко чествување на следните личности од нашата заедничка историја: Св. Свети Кирил и Методиј, свети Климент, свети Наум и цар Самуил. Владите на двете земји се обврзуваат да ги промовираат постигнатите договори и да договорат датуми и церемонии за нивното заедничко одбележување што е можно поскоро. На сите официјални прослави на овие личности треба јасно да се забележи историската вистина на нашата заедничка историја“, се вели во документот.

Извор БГНЕС.бг

 

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва телефонски разговараше со Советникот на Стејт департментот, Дерек Шолет во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата.

Исто така го информираше советникот Шолет за процесот на широка консултација со сите чинители во општеството кој Владата најодговорно го започна веднаш по добивањето на европскиот предлог. Премиерот во разговорот уште еднаш ги потврди и посочи на јасните определби на Владата кои се темелат на демократските вредности и припадност кон прогресивниот свет кои за нас немаат алтернатива, бидејќи тоа е единствениот пат кој води кон напредок и просперитет, се наведува во соопштението од Владата..

САД ѝ праќаат на Украина ракетни системи, со кои ги бранат Белата куќа и Конгресот (ВИДЕО)

САД денеска официјално објавија дека на Украина ќе ѝ испратат нов пакет воена помош. Станува збор за оружје вредно 820 милиони долари.

Новиот пакет воена помош ќе вклучува ракети земја-воздух и противартилериски радари, кои би требало да ѝ помогнат на Украина поуспешно да се справи со руските удари со долг дострел, кои во последно време стануваат сѐ почести.

Пентагон објави и дека во Украина ќе испрати околу 150.000 парчиња артилериска муниција.

Ова е 14-ти американски пакет воена помош за Украина од август 2021 година. Севкупно, Америка за Украина обезбедила оружје и обука во вредност од 8,8 милијарди долари.

Како дел од новиот пакет воена помош, САД ќе купат два системи од типот НАСАМС од Норвешка. Станува збор за системи за противвоздушна одбрана кои се користат за заштита на воздушниот простор околу Белата куќа и зградата на Конгресот во Вашингтон.

Пентагон, исто така, најави дека ќе испрати повеќе муниција во Украина за модерните повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, кои првпат беа испратени минатиот месец.

ФИФА ја полни касата со пари што ќе им ги одзема на криминалците

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари како компензација за загубите предизвикани од корупциски скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда.

Во август минатата година, судот веќе донесе одлука да ѝ плати 201 милион долари на ФИФА, а тие пари ќе бидат земени од луѓе кои биле вмешани во корупциски скандали, од кои повеќе од 50, меѓу кои и поранешни челници на Северноамериканската фудбалска асоцијација. (КОНКАКАФ) и Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

„Во таа корупциска шема во игра беа големи суми пари. Парите што ќе им бидат одземени на криминалците ќе бидат наменети за развој на женскиот фудбал“, најави помошникот директор на ФБИ во Њујорк, Мајкл Дрискол.

притисни ентер