Синоќа на протестите во Барселона без око останале неколкумина, а двајца се во критична состојба

Синоќа на протестите во Барселона без око останале неколкумина, а двајца се  во критична состојба.

Неколку стотици приврзаници на независноста на Каталонија синоќа повторно, по седми пат, протестираа на улиците на Барселона поради неодамнешната пресуда на сепаратистичките лидери.

Една група демонстранти ја блокираше улицата во близина на седиштето на шпанската влада во Каталонија, а друга група ја блокираше големата авенија меридијан во источниот дел на градот.

Вршителот на должноста министер за полиција Фернандо Гранде-Марласка вчера изјави дека во судирите досега биле повредени 288 полицајци, уапсени 194 лица и оштетени се 267 полициски возила. Исто така, повредени се неколку стотици демонстранти.

Градоначалникот на Барселона, Ада Колау изјави дека еден полицаец и еден демонстрант се во критична состојба и дека неколку лица го изгубиле едното око, бидејќи биле погодени од гумени куршуми испукани од полицијата.

Германски виролог : Ќе има не само втор , туку и трет бран на корона

Германскиот виролог Хендрик Штрек верува дека ќе има и втор и трет бран на инфекција со ковид- 19 и дека општеството мора да научи да живее со коронавирусот.

Во ТВ-емисија, Штрек рече дека не очекува брз развој на вакцината.

Во блиска иднина, тој не гледа напредок во развојот на вакцинацијата, и покрај фактот дека огромен број на луѓе се вклучени во потрагата низ целиот свет.

Штрек не е убеден во досегашните резултати во развојот на вакцина или лек.

Затоа, вели тој, општеството мора да живее со коронавирусот.

"Мораме да се помириме со тоа и да сториме најдобро што можеме. Тоа значи дека ќе имаме постојани осцилации, што е веќе сега случај. Ние, исто така, секогаш мора да сметаме на појава на жаришта, како што беше случајот со Гитерлох", објасни еден од водечките виролози во Германија.

Во мај 161 одобрение за градење, најмногу во Скопскиот регион

Во мај годинава се издадени 161 одобрение за градење, за 27,5  проценти помалку во однос на мај лани.

Предвидената вредност на објектите изнесува 1.559.061.000 денари, или за 60,9 проценти помалку во однос на мај минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење во мај годинава, 81 (50,3 проценти) се наменети за објекти од високоградба, 28 (17,4 проценти) од нискоградба и 52 (32,3 проценти) за објекти за реконструкција. Кај 85 објекти (52, 8 проценти) инвеститори се физички лица, а на 76 (47,2 проценти) објект инвеститори се деловни субјекти.

Податоците на статистика покажуваат дека најмногу дозволи за градење се издадени во Скопскиот регион, 66, од кои 11 во Општина Карпош, 10 во Општина Аеродром, по седум во Општина Центар, Кисела Вода и Чучер Сандево, шест во Чаир.. Двојно помалку или 33 одобренија има во Источниот, по што следи Вардарскиот со 21, Пелагонискиот со 16, Југозападниот со 13, Југоисточниот со девет, а ниту едно одбрение за градба не е издадено во североисточниот регион.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 432 станови, со вкупна корисна површина од 35.471 метар квадрарен. Најголем број станови, 376, се во Скопскиот регион, од кои 227 во Општина Аеродром, 88 во Општина Гази Баба, 28 во Општина Центар, 20 во Општина Карпош.

СЗО предупредува : Состојбата со коронавирусот се влошува

Ковид-19 не е под контрола во голем дел од светот , а ситуацијата всушност се влошува, рече шефот на Светската здравствена организација (СЗО).

Тедрос Аданом Габриезус рече дека вкупниот број на случаи на коронавирус во светот е двојно зголемен во последните шест недели и дека во најтешко погодените земји - САД, Бразил и Индија, нема знаци на забавување на ширењето на ковид-19.

„Вирусот ги сврте наопаку здравствените системи во некои од најбогатите земји во светот, додека некои поскромни држави реагираа поуспешно на коронавирусот“, рече Гебрејзус на состанокот на земјите членки за проценка на пандемијата, објави Скај њуз.

„Знаеме дека жариштата можат да бидат ставени под контрола кога земјите преземаат сеопфатен пристап кон основните мерки на јавното здравје, како што се следење на случаи и контакти, изолација, тестирање и третман. Но, во поголемиот дел од светот, вирусот е надвор од контрола и ситуацијата се влошува“, предупреди тој.

"Досега, повеќе од 11,8 милиони случаи со ковид-19 се пријавени во СЗО, изгубени се околу 544.000 животи. И пандемијата сè уште се шири пребрзо", изјави шефот на Светската здравствена организација.

Додека многу земји се плашат од можноста за втор бран, САД, Индија и Бразил сè уште се борат со првиот. Најпогодена земја се Соединетите Држави, каде што повеќе од три милиони луѓе се заразени со коронавирусот, а 131.000 починале.

Има скоро 60.000 нови случаи на ковид-19 на ден во САД, скоро 45.000 во Бразил и околу 25 000 во Индија.

притисни ентер