Сиљановска-Давкова: Треба да размислиме за доброволно отслужување на воен рок

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова смета дека би требало да се размисли за опцијата младите да можат да служат воена обврска на доброволна основа. Follow Kanal5 on... • FB: https://smarturl.it/fb5 • IG: https://smarturl.it/Ig5 • Web: https://kanal5.com.mk/ © & ℗ Kanal5 & IN Media. All Rights Reserved

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ја води државата напред, а Филипче да каже како направи хациенда

Мицкоски ја води државата напред, а Филипче да каже како направи хациенда од милион евра, купи џип и направи портфолио од фирми.

Реакција на ставовите на Венко Филипче

Мицкоски ја води државата напред, а Филипче да каже како направи хациенда од милион евра, купи џип и направи портфолио од фирми.

Македонија за еден месец има поголем напредок, од со СДС за 7 години. Државата доби ефтини средства од Унгарија, држава членка на НАТО и ЕУ, по камати пониски од државните обврзници на САД и земјите од ЕУ. Најавена е голема странска инвестиција во областа на зелената енергија, големи странски инвеститори присутни во земјата водени од сигурноста која ја пружа владата се одлучуваат на големи нови инвестиции. Пензиите се покачуваат. Име повеќе за секого.

Филипче пред да зборува за било што, нека каже со кои пари неговото семејство ја изгради хациендата на Водно? Истата со над 400м2 станбена површина чини повеќе од милион евра.

Филипче да каже на чие име е џипот Ауди Q8, и со кои пари е платен и зошто?

Очекуваме одговор и за фирмите во Бугарија, но и за фирмите на брат му со Вице Заев.

Тендер министерот Филипче должи одговорни за Онкологиjа и за Хематологија и Ирина Пановска, и за одуларната болница во Тетово, и за вакцините и за редица други крвави и дебели тендери. Одговори мора да има.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Грција ќе набави од САД 20 воени авиони Ф-35

Испораката на првите воени авиони од петтата генерација се проценува дека ќе биде во 2028 година.

Писмо за прифаќање (Letter of Acceptance) за набавка на 20 воени авиони Ф-35 било потпишано од Генералниот директорат за одбранбена опрема и инвестиции на Министерството за национална одбрана на Грција и испратено до САД, соопшти денеска министерот за одбрана Никос Дендиас, јави дописничката на МИА од Атина.

Писмото за прифаќање е откако програмата беше одобрена од владиниот совет за национална безбедност (КИСЕА), а според надлежното грчко Министерство предвидена е набавка на 20 авиони F-35 A Lighting II и соодветната опрема, со право за нарачка на дополнителни 20.

Испораката на првите воени авиони од петтата генерација се проценува дека ќе биде во 2028 година.

Министерот за национална одбрана Никос Дендиас рече дека „денес е добар ден за грчкото воено воздухопловство, за грчките вооружени сили и за Министерството“, а земјата ќе ги набави „најмодерниот авион на планетата денес“ и го добива „првиот авион од петтата генерација“.

Објасни дека на испратеното писмо му претходеше одлуката на КИСЕА, известување на грчкиот Парламент и надлежната комисија, а сега со дописот „се означува почетокот на преговорите за договор“, за кои изрази надеж дека набргу ќе бидат завршат.

Мицкоски: Ќе донесеме нов Кривичен законик, но согласно европските стандарди

Ќе донесеме нов Кривичен законик, но согласно европските стандарди, а не според нечии потреби.

Премиерот Христијан Мицкоски денеска му одговори на лидерот на опозициската СДСМ, Венко Филипче во врска со барањето за носење нов Кривичен законик, нагласаувајќи оти нов КЗ ќе се донесе, но по европски стандарди, а не по нечии потреби.

Мицкоски одговарајќи на новинарски прашања на настанот на одбележаа 102 години постоење на Стопанската комора на Северна Македонија нагласи дека не е против нов Кривичен законик, но го праша Филипче што ќе се прави со овие дела кои застареле и за кои граѓаните бараат отштета.

-Велат сработиле нов Кривичен, но што правиме со оние дела кои застареа и за кои граѓаните плаќаат отштета, за тие дела што застареле ќе вратат ли од украдените пари, бидејќи сега имате дела кои застареа и врз основа на тоа тие бараат отштета и добиваат од буџетот на државата. Тоа се милиони евра, тоа се ваши пари. Еве нека извадат од џеб и нека продадат дел од својот имот, а Бога ми го имаат, голем е имотот на поранешните функционери од СДСМ и нека врата во буџетот. Студент од прва година Правен факултет знае дека секое лице кое што ќе биде процесуирано ќе го користи оној закон, кој што во времето на сторување на делото е апликативен. Сега донесоа закон за да ги амнестираат своите криминали и на оние политичари, кои од минатото им беа потребни за да им застарат дел од делата, а сега ќе носиме нов закон, рече Мицкоски.

Додаде дека тие немаат проблем да носат нов закон, но тој закон ќе биде согласно европските закони, а не „како некому што му треба“.

-И затоа и се чудам што и професори учествуваат позади овие изјави, се чудам зошто упорно не ја научија лекцијата и грешките кои ги правеа во минатото, но во ред тие си имаат свој начин на политика, мислат дека вака, со ваков фолклор ќе привлечат внимание. Може понекогаш човек не треба да ги коментира, но сепак се опозициска партија, рече Мицкоски, кој рече оти жали што СДСМ од некогаш државотворна партија се претвориле во малска група, која во јавноста на дневна основа смислувала некои тези.

Мицкоски нагласува дека Министерството за правда нема таков закон, како што претходно изјави Филипче.

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче денеска упати апел до Владата до го стави на јавна расправа новиот Кривичен законик, кој како што посочи е изготвен и се наоѓа во Министерството за правда. Во однос на тоа зошто сега има промена на ставот, со оглед на тоа што со претходните измени застареа голем број предмети, предизвикаа реакции во јавноста и беа оправдувани од претходната влада, рече дека тоа го прави како нов претседател на сега опозициската партија откако ги увидел негативните реакции на граѓаните, но и на стручната фела.

-Има изготвен нов Кривичен законик, кој што е почнат во 2017 година од министерката Дескоска, тој е готов, завршен. Апелирам Владата да го стави на јавна расправа. Тој е нов кривичен закон, направен е целосно во координација со меѓународни институции по терк, примерок на Кривичниот законик на Германија и сметам дека што поскоро треба да биде на јавна расправа, треба да го разгледаат експерти, да го кажат своето мислење, да се вклучи стручната фела и заедно со консензус да донесеме еден таков нов, како што доликува Кривичен законик. Не е доволно да кажеме дека сме згрешиле што сме донеле таков закон, еве одиме чекор понатаму таа грешка да ја исправиме на овој начин, рече Филипче и нагласи овој чекор е и поради тоа што граѓаните го манифестирале кон СДСМ за време на изборите во смисла на освоените гласови.

На прашањето во врска со тврдењето на Филипче, дека има неофицијална информација дека Владата испратила писмо во Брисел во однос на реформската агенда, Мицкоски нагласи дека такво писмо нема, дека не знае за која реформска агенда зборува.

- Доколку мисли на Планот за раст, ако мисли на тоа, тоа што ние го сработевме за две недели, тие не успеаја со години да го сработат, рече Мицкоски.

притисни ентер