Сиљановска Давкова им додели „Инженерски прстен 2024“ на 15 најуспешни дипломирани инженери

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на македонските факултети што негуваат инженерски дисциплини.

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска на церемонија што се одржа на платото пред црквата „Свети Климент и Пантелејмон“- Плаошник, во Охрид, го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на македонските факултети што негуваат инженерски дисциплини.

Во своето обраќање на церемонијата на доделување, претседателката Сиљановска Давкова, упатувајќи честитки до добитниците на ова престижно признание, ја нагласи исклучителната важност на инженерството во градењето на нашата држава и нејзиното приспособување на глобалните дигитални трендови.

„Напредната роботика, автоматизацијата на производството и вештачката интелигенција сè повеќе влијаат врз пазарот на трудот. Денеска успехот на државите веќе се мери врз основа на нивната способност да ги искусат придобивките и да ги минимизираат ризиците што со себе ги носи дигиталната економија“, истакна претседателката Сиљановска Давкова.

Во таа насока ја нагласи потребата од заеднички ангажман на државата, на академската и на бизнис-заедницата за осовременување на наставните програми, стипендирање и наградување на успешните.

„Државата мора да ги поддржува вашите иновациски проекти, да ги поттикнува стартапите и технолошките паркови и да вложува во иновациските екосистеми. Државата има обврска да направи сè што може за да создаде услови вие и вашите колеги, професионално и кариерно да напредувате тука, во нашата заедничка татковина“, рече претседателката Сиљановска Давкова.

Кристинка Чулак, претседателката на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, обраќајќи се на младите инженери рече дека тие ја одбрале професијата која не само што е во служба на безбедност, здравје на човекот и заштита на животната средина, туку ја има и задачата и привилегијата за создавање на уште подобри услови за живеење, креирајќи напредни и паметни светови.

„Комората како професионална организација која што ги обединува сите архитекти и инженери во земјава е вашиот иден дом. Ние со нетрпение ја очекуваме вашата младешка енергија, која секогаш внесува динамика меѓу сите инженери, со сите бои на дигиталните трансформации, иновациите и напредните идеи за прогрес во светот, порача Кристинка Чулак, претседателката на Комората на овластени архитекти и овластени инженери.

Во своето обаќање, Христина Спасевска, претседателката на Инженерската институција на Македонија, обраќајќи се на младите инженери, рече дека ова признание се должи на нивниот исклучителен ангажман во текот на студирањето, што потврдува дека се подготвени и понатаму да одат кон височините на успехот, соочувајќи се со сите предизвици на тој пат.

„Вие сега припаѓате на Клубот од 229 најдобри инженери кои денес се успешни универзитетски професори, научници, професионалци и менаџери во компании, како во земјата така и во странство. Дека признанието е доделено на вистинските, достојни за наградата, во овие 21 година сведочат токму нивните успеси“, рече Христина Спасевска, претседателката на Инженерската институција на Македонија.

„Инженерски прстен“ се доделува по 21. пат, а годинашни добитници се 15 најуспешни дипломирани студенти од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, од Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, од Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип и од Државниот универзитет – Тетово. Од УКИМ носители на признанието се Ева Зовиќ - Архитектонски факултет, Димитрија Симјаноски - Градежен факултет, Михаела Златеска - Машински факултет, Марија Митевска - Технолошко-металуршки факултет, Егзона Муртезани - Факултет за земјоделски науки и храна, Виктор Мегленовски - Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство, Руфија Идризовска - Природно математички факултет, Бојана Захариева - Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер, Ангела Мешкова - Факултет за електротехника и информациски технологии и Матеа Ташковска - Факултет за електротехника и информациски технологии. Од УКЛО Битола, Елена Стефаноска - Технички факултет и Теодора Силјаноска - Факултет за информатички и компјутерски технологии, од УГД Штип, Матеа Анакиевска - Факултет за природни и технички науки и Даниел Цоневски - Факултет за информатика, а од ДУТ Адина Османи - Факултет за применети технички науки.

Манифестацијата „Инженерски прстен“, традиционално е под покровителство на Претседателот на државата, а во организација на Инженерската институција на Македонија и на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, се наведуива во соопштението од Кабинетот на претседателот .

Почна комисиската расправа за ребалансот, ќе трае најмногу 10 дена

Скратениот буџет на обвинителствата ќе влијае на нивната независност и функционалност – државниот јавен обвинител Љупчо Коцевски незадоволен од ребалансот со кој се минусира повеќе од еден милион евра во овој сектор за годинава.

На почетокот од 10 дневната дебата во собраниската комисија за финансирање и буџет рече дека загрижува тоа што се крати на се, за истраги, вештачења, одржување на системите и обуки на вработените, а во меѓувреме и Европската Комисија укажува дека ограничените ресурси може да влијаат на независноста на обвинителствата.

Штедиме на се и немаме ненаменски давачки, а сега немаме пари ниту за режиски трошоци и за исплата на склучените договори за опрема, порача Коцевски.

Незадоволни се и судските органи- од судскиот буџетски совет потенцираат дека дел од судовите немале ниту основни услови за работа за што години наназад алармира и Државниот завод за ревизија. Се жалат дека со ребалансот на буџетот нема да има за додатоци на плати за вработените, ниту за пополнување на празните работни места кои сметаат дека се потребни за нормално функционирање.

Претходно ребалансот во 40 минутно експозе пред пратениците го образложи министерката за финансии Димитриеска Кочоска. Рече дека се обезбедуваат пари кои претходно не биле испланирани- за плати, пензии, долгови, заеми.

Аргументите ги вкрстија и пратениците.

На предлог измените на буџетот за 2024 година пратениците поднесоа 58 амандмани кои треба да се разгледаат за најмногу 10 дена. Прекројувањето на државната каса денеска го искоментира и лидерот на СДСМ Венко Филипче, кој на брифинг со новинарите оцени дека е огромен процентот на јавниот долг. Заемот од Унгарија од пола милијарда наменет за бизнисот и општините според него ќе биде непродуктивен, а со тој чекор, како што рече, државата се турка кон должничко ропство.

Нетанјаху се обрати во Американскиот конгрес: нашата борба е и ваша борба

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа жесток говор во Американскиот конгрес во кој апелираше САД и Израел да застанат рамо до рамо за да се спротивстават на Иран.

Нетанјаху доби овации кога излезе на говорницата за да се обрати на заедничката седница на конгресот, а пратениците постојано стануваа за да му аплаудираат во текот на речиси едночасовниот говор. Тој ги опиша САД и Израел дека се на „раскрсницата на историјата“ и оти во ова време на глобален „пресврт“ си требаат еден на друг повеќе од кога било. - нашите непријатели се ваши непријатели. Нашата борба е и ваша борба. И нашата победа ќе биде ваша победа, рече израелскиот премиер.

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Хрватската влада денеска ја усвои одлуката за зголемување на платите на највисоките државни функционери.

Со оваа одлука, месечните примања на претседателот Зоран Милановиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и на претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ од август ќе пораснат за 2.500 евра..

Основицата на платата на околу 270 функционери ќе се зголеми за 83,45 посто, па место досегашните 516 евра бруто, ќе изнесува 947 евра.

Според новите пресметки, Пленковиќ ќе има плата од 5.535 евра, а Милановиќ од 6.074 евра.

притисни ентер