Шведска почнува истрага за одговорот на пандемијата и големиот број починати од коронавирусот

Шведска денеска објави дека формира комисија за проценка на реакцијата на земјата на пандемијата на коронавирус, како одговор на критиките за високата бројка на починати, што далеку ги надминува бројките во нејзиното соседство.

Починале над 5.300 Швеѓани поврзани со инфекцијата на „ковид-19“, додека тој број изнесува 250 во Норвешка, 600 во Данска и 325 во Финска, додека сите имаат популација за половина помала од Шведска.

Шведска, за разлика од другите скандинавски земји, одлучи да не ги затвора училиштата и економијата во пандемија, со цел да се бори против ширењето на вирусот.

„Не е прашање дали Шведска ќе се промени како резултат на оваа истрага, прашањето е како“, рече шведскиот премиер Стефан Лофвен на прес-конференција.

Комисијата има широк мандат да утврди како вирусот стигнал до Шведска, како се раширил, да ги доведе во прашање одговорите на владата и другите власти.

Одговорот на Шведска на избувнувањето на епидемијата, што во голема мерка се потпираше на доброволни мерки и правила за хигиена според совеста на граѓаните , доведе до тоа нејзините соседи и другите европски држави на крајот да ги затворат своите граници за шведските туристи.

Бројот на починати, иако е релативно голем, сепак е помал отколку во некои други европски земји, како што е Велика Британија, која има една од најлошите стапки на смртност во светот.

Критиката во Шведска главно се фокусира на стапката на смртност забележана кај постарите лица, сместени во старечки домови, кои сочинуваат најголем дел од смртните случаи, како и на доцниот почеток на тестирањата во земјата.

Шефот на Агенцијата за јавно здравје рече дека Шведска ја следи воспоставената практика.

Андерс Тегнел, човекот кој беше главен автор на антивирусната стратегија на Шведска, за Ројтерс изјави дека останува нејасно дали воспоставувањето карантин е ефикасно.

Комисијата ќе достави извештај за грижа за старите лица во ноември, но нејзините конечни заклучоци нема да бида објавени до 2022 година, пред изборите што ќе се одржат во земјата.

РСС ќе награди најдобри идеи за дигитални решенија во три области со по 10 илјади евра

 Регионалниот совет за соработка (РСС) распиша конкурс за најдобри идеи за дигитални решенија во три области кои ќе бидат наградени со по 10 илјади евра, понудени од компании или поединци од Западен Балкан.

– Конкурсот ќе трае до 12 јули, а се бараат иновативни идеи за предлог решенија во главните сегменти од туризмот, потоа за он-лајн настава и за он-лајн плаќања со целосна заштита на идентитетот на корисниците, соопштија од РСС.

Од Советот информираа дека можат да се пријават поединци или мали компании, центри за дигитални иновации, научно-технолошки паркови, универзитети и други. Наградените кои ќе бидат соопштени он-лајн на 16-ти јули, ќе можат да работат со ментори на реализација на нивните идеи.

Проектот наречен Балкантхон е финансиран од Европската унија. Повеќе информации можат да се најдат на линкот на РСС или на самиот проект Балкантхон.с

Во последното деноноќие 15 починати, 173 новозаболени и 150 оздравени

Статистиката за состојбата со коронавирусот во земјава и понатаму бележи рекордни бројки.

Во последното деноноќие бележиме најмногу починати – 15, од кои осуммина се од Скопје.

За последните податоци околу епидемијата во живо ја вклучуваме Михаела Димовска.

Кои се последните податоци од здравствените власти ?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за КОВИД-19

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за КОВИД – 19. Скринингот ќе биде спроведен во два круга.

Во првиот круг, во период од три дена, ќе бидат опфатени најмалку 500 новинари и медиумски работници од информативните програми од поголемите медиуми. За останатите помали редакции, дополнително ќе следат информации за скринингот по завршување на првиот круг.

Како што посочуваат од Министерството, во последниот период новинарите и медиумските работници кои известуваат на терен за активностите на учесниците во предвремените парламентарни избори, поради зголемениот обем на работа, се дополнително изложени на вирусот КОВИД – 19. Освен тоа, во ЗНМ било пријавено дека во дел од националните медиуми има нови позитивни случаи на заразени новинари и медиумски работници, но и колеги кои се сомневаат дека се заразени.

-Поаѓајќи од тоа, но и од потребата да се даде приоритет на новинарите и медиумските работници ќе се спроведе скрининг во два круга. Во првиот круг ќе бидат опфатени новинари и медиумски работници од информативните програми од поголемите медиуми, со цел да се утврди дали и колку од вработените се заразени. Ова ќе придонесе да се спречи ширење на болеста во овие редакции каде има поголем број на лица кои работат во исто време во ограничен простор. Според првичната проценка целта е да се опфатат најмалку 500 новинари и медиумски работници во првиот круг во период од три дена, а во зависност од исходот на ова соодветно ќе се планира временската рамка и начинот на спроведување на скринингот и во вториот круг, појаснуваат од Министерството за здравство.

Поголемите редакции ќе добијат подетални информации во текот на утрешниот ден со цел да се направи соодветен распоред за спроведување на скринингот. За останатите помали редакции, дополнително ќе следат информации за скринингот по завршување на првиот круг.

притисни ентер