Шведска почнува истрага за одговорот на пандемијата и големиот број починати од коронавирусот

Шведска денеска објави дека формира комисија за проценка на реакцијата на земјата на пандемијата на коронавирус, како одговор на критиките за високата бројка на починати, што далеку ги надминува бројките во нејзиното соседство.

Починале над 5.300 Швеѓани поврзани со инфекцијата на „ковид-19“, додека тој број изнесува 250 во Норвешка, 600 во Данска и 325 во Финска, додека сите имаат популација за половина помала од Шведска.

Шведска, за разлика од другите скандинавски земји, одлучи да не ги затвора училиштата и економијата во пандемија, со цел да се бори против ширењето на вирусот.

„Не е прашање дали Шведска ќе се промени како резултат на оваа истрага, прашањето е како“, рече шведскиот премиер Стефан Лофвен на прес-конференција.

Комисијата има широк мандат да утврди како вирусот стигнал до Шведска, како се раширил, да ги доведе во прашање одговорите на владата и другите власти.

Одговорот на Шведска на избувнувањето на епидемијата, што во голема мерка се потпираше на доброволни мерки и правила за хигиена според совеста на граѓаните , доведе до тоа нејзините соседи и другите европски држави на крајот да ги затворат своите граници за шведските туристи.

Бројот на починати, иако е релативно голем, сепак е помал отколку во некои други европски земји, како што е Велика Британија, која има една од најлошите стапки на смртност во светот.

Критиката во Шведска главно се фокусира на стапката на смртност забележана кај постарите лица, сместени во старечки домови, кои сочинуваат најголем дел од смртните случаи, како и на доцниот почеток на тестирањата во земјата.

Шефот на Агенцијата за јавно здравје рече дека Шведска ја следи воспоставената практика.

Андерс Тегнел, човекот кој беше главен автор на антивирусната стратегија на Шведска, за Ројтерс изјави дека останува нејасно дали воспоставувањето карантин е ефикасно.

Комисијата ќе достави извештај за грижа за старите лица во ноември, но нејзините конечни заклучоци нема да бида објавени до 2022 година, пред изборите што ќе се одржат во земјата.

Мицкоски со честитка по повод денешниот празник Богојавление - Водици

До поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан честитка упати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ да Ви го честитам денешниот празник Богојавление - Водици на сите верници кои го слават.

На Богојавление е спознаена светата тајна крштевање, кога Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан, од страна на СВ. Јован. Тоа ја симболизира надежта и извесноста на спасението.

Во овие тешки мигови за нашата земја и народ потребно е сплотеност, но и давање на надеж на секој еден човек дека може поинаку, мора подобро. Дека оваа земја е способна за големи победи и дека треба да се стави крај на неспособноста, нестручноста и тонењето надоле. Потребен е општествено рестартирање и обединување на сите прогресивни сили за обезбедување на сонот на подобра Македонија. Тоа е можно и тоа зависи од секој нас.

Уште еднаш за многу години Богојавление, мир и радост во срцата и душите на сите верници, и успех и среќа во домовите.

Бог се јави!

Со почит,

Христијан Мицкоски,

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

МЗ; Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од корона вирусот.

Вкупно 283 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 14 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 5 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 3 во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 9 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 18 пациенти, на Клиниката за неврологија 22 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 16 пациенти со симтоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 15 пациенти. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 16 пациенти. Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен, а во текот на денешниот ден ќе се префрлат и останатите 4 пациенти од центарот на Клиниката за уво нос и грло и во текот и тој центар ќе биде затворен.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 88 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 81 пациент, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 21 пациент.

Вкупно 283 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 163 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Вучиќ: Вакцините за Македонија се пријателски и братски потег

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата изјави дека вакцините за Македонија се пријателски и братски потег и дека Србија може да биде задоволна само ако и соседите се задоволни.

-Разговаравме со Македонија во рамките на т.н. мини Шенген. Би сакал да констатирам дека нема ништо да ни вреди сите нас да бидеме здрави, а луѓето во соседството да имаат безброј проблеми. Ние можеме да бидеме среќни само ако и соседите се среќни и задоволни. Секако дека треба да му помогнете на некого кога му е тешко, онолку колку што можеме да помогнеме, ќе помогнеме. На премиерот Зоран Заев кој бараше и се бореше за својата земја да обезбеди нешто и јас мислам дека ова не е само пријателски и братски потег кон народот во Македонија, ова ја покажува и нашата одговорност, дека не живееме во затворен сад, туку дека мора да размислуваме и за нашите комшии, како што сум сигурен дека и тие нас би ни помогнале, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека доколку утре Република Српска и Босна иХерцеговина и Албанија побараат вакцини, дека исто така ќе помогне.

притисни ентер