Штипската Клиничка болница достави ново барање за вработување на лекари и медицински персонал

Прашан за Онколошкиот оддел, Ѓеорѓијев истакна дека функционира со еден онколог. 

Клиничка болница-Штип достави ново барања до министерствата за здравство и за финансии за вработување на уште дваесетина лекари, медицински сестри, физиотерапевти, болничари, хигиеничарки и друг персонал, потврди денеска директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев.

-Искрено се надевам дека ќе добиеме позитивно мислење од министерството за финансии и тие вработувања да ги реализираме до крајот на годината, вели Ѓеорѓијев.

Прашан дали се уште е надвор од функција магнетната резонца, Ѓеорѓијев со потврден одговор, додавајќи дека станува збор за голем дефект.

-Конечно ја добивме понудата, колку ќе не чини тоа, заедно се ставени со компјутерот, бидејќи и таму некои ситни дефекти кои треба да се отсранат. Станува збор за сериозна сума, која е некаде над 100.000 евра. Ние ќе најдеме начини и средства од каде ќе го направиме тоа. Деновиве треба да помине на Управен одбор како нова набавка и ќе ја почнеме процедурата на магнетната резонанца. Знаете дека ние сме врзани со понудата од овластениот сервисер на секој апарат, а особено на ваквите скапи апарати,какошто се магнетната резонанца и компјутерскиот томограф, вели Ѓеорѓијев.

Посочи дека завршен е еден процес за специјалзиации и субспецијализации за лекари во штипската Клиничка болница. Неколку доктори добиле специјализации, а голем дел од лекарите имаат и субспецијализации.

-Во текот на утрешниот ден ќе бидат предадени нивните имиња, согласно одлуката на Управниот одбор, ќе бидат доставени до деканите на соодветните Медицински факултети и се надевам дека веќе во октомври ќе им бидат изготвени решенијата и првата група на лекари ќе тргнат со специјализации и субспецијализации, вели Ѓеорѓијев.

Шест лекари ќе чекаат во 2024 година да добијат специјализации, а оние коишто добиле специјализации од оваа година се за ендокринологија, педијатрија, а остантите се субспецијализации во повеќе медицински гранки. Штипската Клиничка болница три години немаше вработување на кадар, во август беа вработени 16 лица, меѓу кои и лекари, а до крајот на годината се очекува да се вработат уште дваесеттина лица. МИА како што претходно информираше во овој регионален центар на почетокот на годината имаше недостаток од 100 вработени, а по три години конечно и млади лекари добија и специјализации.

Прашан за Онколошкиот оддел, Ѓеорѓијев истакна дека функционира со еден онколог.

Макрон пристигна во Нова Каледонија, каде е воведена вонредна состојба по насилните протести

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Нова Каледонија, француска прекуморска територија погодена од насилни протести, каде најави дека 3.000 француски полицајци ќе останат на островот сѐ додека е потребно.

„Во следните часови и денови ќе бидат планирани големи нови операции каде што е потребно“, рече Макрон на состанокот со политичките и деловните лидери на островот, нагласувајќи дека редот ќе биде целосно воспоставен бидејќи „нема друг избор“.

Тој додаде дека 3.000 француски полицајци ќе останат на тој остров, доколку е потребно, дури и за време на Олимписките игри во Париз.

„Јас лично верувам дека вонредната состојба не треба да се продолжи“, рече Макрон и дека треба да се укине кога демонстрантите ќе ги тргнат барикадите од патиштата.

На средбата со Макрон беше премиерот на Нова Каледонија, Луис Мапу, како и претседателот на Конгресот, Рош Вамјтан, потписник на Договорот Номеа од 1998 година, кој го отвори патот за постепена независност на Нова Каледонија, пренесува Ројтерс. .

Овој договор истече во 2021 година, до кога пропаднаа три референдуми за независност, чии резултати не ги признаваат припадниците на домородниот народ Канак.

Вамјтан е лидер на Каледонската унија, најголемата партија во коалицијата за независност на ФЛНКС, во чија изјава пред состанокот беше наведено дека се надеваат дека Макрон ќе „вдише нов живот“ во преговорите на сите страни од поранешниот договор.

Макрон истакна дека „смирувањето не може да значи игнорирање“ на мнозинската позиција во Нова Каледонија.

Протестите на островот траат со недели, а на 13 мај станаа насилни поради најавеното гласање во францускиот парламент за измени на уставот на Нова Каледонија на 14 мај.

Промената би значела проширување на правото на глас во Нова Каледонија на француските граѓани кои живеат на островот повеќе од 10 години, што е спротивно на Договорот Нумеа, според кој никој што се преселил на островот по 1998 година нема право да гласа.

Француската влада смета дека исклучувањето на една петтина од гласањето е „апсурдно“, но сепаратистите на Нова Каледонија веруваат дека проширувањето на избирачкиот список ќе биде од корист за профранцуските политичари, пренесува Ројтерс.

Бидејќи се работи за уставна реформа, за нејзино усвојување е потребно гласање во двата дома на францускиот парламент, за што Макрон сè уште не објави датум.

Во соопштението, ФЛНКС побара од Макрон да даде повеќе време за постигнување политички договор за иднината на островот.

Франција ја анектираше Нова Каледонија во 1853 година, а таа се промени од статус на колонија во статус на прекуморска територија во 1946 година.

Нова Каледонија е трет по големина производител на никел во светот, но секторот е во криза и околу 20 отсто од нејзините жители живеат во сиромаштија, пишува Ројтерс.

Француските власти соопштија дека од почетокот на немирите до саботата, при размена на оган на барикадата на северот на островот загинале шест лица, а двајца се повредени.

Властите прогласија вонредна состојба која вклучува ноќен полициски час, како и забрани за јавни собири, продажба на алкохол и носење оружје.

Неколку илјади туристи останаа на островот поради затворањето на единствениот аеродром за комерцијални летови, а Франција, Австралија и Нов Зеланд организираа летови за да ги изнесат овие туристи од Нова Каледонија.

Паандов: Изборен инжињеринг е кога на референдумот некаде се гласаше за две секунди

„Верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите“

Изборен инжињеринг е кога на референдумот на некои избирачки места две секунди беа потребни за да се гласа. Сега луѓето си гласаа и се гледа кој има полн легитимитет. Девет партии беа во коалиција меѓу кои има и неалбански партии, да не говориме власта како власт за две децении колку клиентелистички гласови има добиено ДУИ. „Вреди“ има полн легитимитет, има повеќе Албански гласови од ДУИ.

Во Бугарија и Грција реториката е таква каква што е, верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите. Ние правиме чекори и ги доживуваме како понижување. Се додека историските прашања се на маса и ако ние Македонците сме коминтерновска твобра или не и ако тие се услови за преговори со ЕУ, нема да ги почнеме, рече Александар Пандов во Само Вистина.

Мистериозни „светлосни столбови“ се појавика на небото над Јапонија (ФОТО)

Жителите на мало рибарско гратче во Јапонија беа сведоци на необичен спектакл, а фотографиите ги преплавија мрежите и предизвикаа различни реакции.

Сè се случи на 11 мај над Дејзен во префектурата Тотори и се гледаат „столбови на светлина“ како висат низ облачното небо.

Мештаните биле збунети, а на небото изброиле девет „столбови“, пренесува Метро.

„Излегов од куќата и видов неверојатна работа“, изјави Хинт Пот за локалните медиуми.

И додека корисниците на социјалните мрежи шпекулираа за каков феномен се работи, експертите се огласија. Тие веруваат дека тоа е најобичен одраз на светлата на рибарските чамци во морето.

„Ова се случува кога светлината се прекршува од облаците и се снима еднаш на неколку години. Феноменот има свое име - Исариби Кочу.“

притисни ентер