Шпанија стана светска плантажа на марихуана, во производството вклучени лица од регионот

Во последните пет години, Шпанија стана глобална плантажа на марихуана, со зголемена побарувачка на дрога и зголемено присуство на криминални организации, објави шпанската новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на податоци на полицијата.

Во последните 14 месеци, националната полиција уапсила 3.695 лица и запленила 25 тони марихуана.

Ова е еден од главните резултати на Зелената операција (Операција Верде), акција што ја започнала шпанската полиција во февруари 2019 година со поддршка на Интерпол и Европол, за спречување на садењето и трговијата со марихуана во Шпанија од страна на криминалци од различни делови на Европа.

Досега, повеќе од 2.000 полицајци учествувале во операцијата, откривајќи 800 насади и исто така запленета е дрога вредна 7,6 милиони евра, објави вчера националната полиција.

Рубен Хименес, главен инспектор на Централната бригада за контрола на дрога, вели дека операцијата била спроведена откако полициските истраги во Велика Британија, Холандија, Франција, Србија, Италија и Португалија секогаш укажувале дека централната точка на испораката на дрогата е Шпанија.

"Европските криминални организации купуваат марихуана во Шпанија директно од луѓе кои ја одгледуваат таму. Тие се претежно Шпанци, но има и кинески групи, полски и албанско-косовски", изјави Хименес за ЕФЕ.

Со прекин на производството во Шпанија, полицијата се обидува да ја уништи почетната гранка на трговијата што води кон разни делови на Европа.

„Марихуаната е лесна за одгледување, тоа е како да се садат домати“, изјави портпаролот на Цивилната гарда на Барселона кога полицијата открила во Каталонија 12.600 растенија марихуана и 190 килограми преработена марихуана во септември.

"Во тоа време, претежно беа Срби кај кои наоѓавме лажни хрватски и словенечки документи. Марихуаната се одгледуваше во Каталонија, во близина на границата со Франција, со цел да се олесни прекуграничниот патен транспорт до делови од Европа каде што имаа контакти, т.е. клиенти", рече тогаш портпаролот за најголемата заплена оваа година во Каталонија. Во тоа време биле приведени еден државјанин на Хрватска и една од БиХ.

Засадувањето марихуана во Шпанија не е нешто ново, но количината е зголемена во последните години. Пред неколку децении, хашиш и марихуана доаѓале од соседен Мароко, но сега производството е во земјата што ги намалува трошоците за превоз на криминалците.

Хименес вели дека јужниот град Малага историски бил едно од „жариштата“ на надворешното производство поради поволните климатски услови. Еднакви услови се наоѓаат во широк дел од шпанскиот југ.

Килограм марихуана чини околу 1.700 евра, според агенцијата ЕФЕ.

Пендаровски: Декларацијата и бугарскиот меморандумот до ЕУ се надвор од договорот

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. 

Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за Дојче Веле.

Оценува дека шансите да се дојде до решение се минимални, иако постојат. Тоа е така, вели Пендаровски, затоа што станува збор за обид идентитетските прашања да се стават на преговарачка маса, а за тоа никој никаде во светот ниту преговарал, ниту ќе преговара.

Прашан дали можеме воопшто да се надеваме на решение, во кое ќе нема вграден простор за натамошни „мини" на нашиот интегративен пат, Пендаровски со став дека тоа не зависи воопшто од евентуалното решение на актуелниот спор, ако до тоа воопшто дојде.

– Имено, ако не влегувате со добра верба при потпишување на договорот, секогаш може да измислите причина за да не го почитувате, а комплексноста на процесот на европски интеграции дава доволно процедурални можности за такви опструкции, вели Пендаровски.

За него воопшто не било изненадување промената на бугарската позиција што почнала да се случува изминатата година поради што, како што вели, одржал низа состаноци со нашиот дел од комисијата на историчари и со професори и дипломати, познавачи на билатералните односи со Софија.

– Јас излегов со изјава која содржеше општа рамка за можен компромис во однос на тогаш актуелното прашање за Гоце Делчев. Реакциите во македонската јавност беа во рамки на моите очекувања, меѓутоа ме изненадија реакциите од бугарска страна. Имено, тоа не беше препознаено како обид за компромис во кој и двете страни треба да направат напор и да напуштат некои од свои комунистички историски аксиоми кои се еднодимензионални. Наместо тоа, во Софија беа уверени дека е дојдено времето кога македонската страна треба, во целост, да се усогласи со нивниот историски наратив, посочува Пендаровски.

Додава дека од бугарска страна бил одбиен и предлогот за вклучување на стручни констултанти од трета држава во комисијата на историчари, иако смета дека ваквата стручна помош од трета, непристрасна страна не би можела да му наштети на процесот.

– Нашата „изненаденост" може да се оправда со фактот дека Декларацијата на бугарското собрание и нивниот објаснувачки меморандум до ЕУ несомнено излегоа надвор од рамките на билатералниот договор. Тука ние немавме практично никаков маневарски простор за било каков одговор, затоа што барањата на Бугарија се однесуваа на прашања за кои не се преговара, оценува Пендаровски.

Смета дека доколку ЕУ ја остави земјава надвор од формалните преговори подолг период, тогаш тоа може да биде негативен фактор со којшто, како што вели, ќе мора да калкулираме во периодот пред нас.

За предлогот на лидерот на опозицијата да се одржи лидерска средба на која ќе се забетонираат позициите за заштита на македонскиот јазик и идентитет, ставот на Пендаровски е дека нема потреба од ваков формат на средби, дури дека нема потреба и од посебна седница на Парламентот бидејќи ниту еден политички субјект во земјава не го спори идентитетот на македонскиот народ и јазик.

– За мене е несериозно во 2020 година, сите релевантни политички партии и политичари да се собереме и свечено да потпишеме дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик!?Тезата дека Бугарите тоа го направиле и дека ние треба да го следиме нивниот пример е без основа, затоа што Бугарите имаа посебна причина преку парламентарна декларација да дојдат до политички консензус, со оглед дека барањата кои ги истакнаа во неа беа сосема нови и не беа воопшто третирани во Договорот за добрососедство, вели Пендаровски.

Во однос на имплементација на Договорот за добрососедство и пријателство оценува дека реално застој постои само во работата на историската комисија, иако, како што вели, и таму поради пандемијата и изборите имало оправдани причини за такво нешто.

– Други забелешки во изминатиов период не беа воопшто истакнати во билатералната комуникација, а суштински приговори на таа тема немаше ниту во заедничката меѓувладина комисија која се среќава еднаш годишно и која е надлежна за спроведување на договорот. Конкретно, за контрола на нашиот воздушен простор изразивме подготвеност, во рамките на НАТО, за учество и на бугарското воздухопловство и тоа веднаш штом станавме полноправна членка на Алијансата во март годинав, истакнува Пендаровски.

Порачува дека најголема грижа сега треба да биде како да се надмине евентуалната блокада во интеграциите, а ако таа сепак се случи, тогаш дека ќе треба да ја засилиме реформската динамика која мора да оди со многу позасилено темпо.

СДСМ: Лагите и невистините што ги шири ДПМНЕ ги поддржаа едвај 200 приврзаници на Мицкоски

Секогаш, во сите клучни моменти за европската иднина на државата, Мицкоски излегува во јавноста и се обидува да ги поткопува државните позиции, да ја кочи државата, да шири лаги и да подгрева тензии во јавноста.

Хистеријата што Мицкоски ја ширеше во обид да си ја спаси фотелјата во белиот дворец, во обид да се закочи државата, да стави уште една сопка, се издиша како балон.

Едвај 200 приврзаници на губитникот Мицкоски ги поддржаа лагите и невистините што ги шири антиевропското ДПМНЕ.

Јавноста синоќа сведочеше на контрадикторно однесување, на навреди и клевети, на повици за насилство, а Мицкоски доживеа да биде исвиркан на протест, што самиот го организираше.

Но, едно е јасно, граѓаните покажаа дека сакаат иднина, сакаат развој и напредок, сакаат членство во НАТО и ЕУ.

Граѓаните знаат што е вистина и кој се бори за македонската иднина, кој го заштити македонскиот идентитет, во најтешките преговори во историјата на земјата, кој ја одведе државата во полноправно членство на НАТО, а кој нема чувство за државен и национален интерес, кој ја држеше земјата 11 години во изолација.

Затоа Мицкоски доживеа дебакл на својот протест, затоа беше казнет од граѓаните и затоа уште долго ќе остане во опозиција.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Слободна Европа: Како Каракачанов со буџетски средства финансира свои здруженија

Дали стотици илјади лева од државниот буџет можат да одат во невладина организација претставена од политичар со години?

Да,е краткиот одговор, По распространето е дека за оваа цел партијата на овој политичар треба да биде на власт. Исто така, помага ако адресата на здружението одговара на адресата на партијата. Помага уште повеќе ако здружението ја спонзорира телевизијата „партија“, која се наоѓа на истата адреса. Сепак, во оваа приказна има повеќе од една организација и повеќе партиски активисти. Сепак, сè води кон една адреса.

Македонскиот научен институт (МНИ) доби 440 000 лева во парите на даночните обврзници во текот на изминатите пет години. Политичката сила со која е поврзана организацијата е ИМРО - една од партиите во владејачката коалиција. Здружението е основано во 1990 година и се прогласи за наследник на Македонскиот научен институт основан во 1923 година.

Државата започна да го поддржува финансиски во истата година во која ИМРО започна да ја поддржува втората влада на Бојко Борисов (2014-2017). Парите се зголемија откако ММРО официјално влезе во извршната власт на третата влада на Борисов, т.е. сегашноста.

Бугарската влада веќе петта година по ред го финансира здружението „Македонски научен институт“ (МНИ) кое, меѓудругото, има за цел да ја „расветлува насилната денационализација на бугарското население во Македонија“. Бугарските медиуми го пренесуваат истражувањето на бугарската редакција на „Слободна Европа“, во кое се наведува дека за таа цел досега од парите на даночните обврзници во Бугарија биле издвоени околу 220 илјади евра.

МНИ е директно поврзано со партијата ВМРО-БНД на актуелниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов кој деновиве е најгласниот противник на почетокот на преговорите на С. Македонија со ЕУ.

Со веќе усвоениот Закон за државниот буџет за следната година, 2021 година ќе биде шеста година по ред во која невладината организација ќе добие финансирање директно од трезорот.

Точката во буџетот, во која се испишани парите за „Македонскиот научен институт“, се нарекува „Субвенции и други тековни трансфери за непрофитни правни лица“.

На овој начин, државата ги поддржува организациите како што се Бугарскиот црвен крст, синдикатите на инвалиди, слепи и глуви во Бугарија, Бугарската православна црква и други. Во истата колона беше напишан предлогот на МРФ за непостоечкото здружение „Дари.бг“ да добие над 1 милион лева.

Законот за државен буџет за следната година вели дека Македонскиот научен институт ќе добие 100.000 лева. Истата сума ја прими организацијата и за тековната и за претходните две години (2018 и 2019 година) Здружението доби државни пари во 2016 и 2017 година, но тогаш парите беа по 70 000 лева.

Средствата се издвојуваат од буџетот на Министерството за образование и наука. Сепак, здружението на Македонски научен институт не е акредитиран научен институт, и покрај неговото име. т.е. не помина низ Националната агенција за проценка и акредитација. Според Регистарот на непрофитни правни лица, тоа е невладина организација од јавен интерес. Неговите цели се „да го осветли јавното мислење во земјата и странство за присилната денационализација на бугарското население во Македонија; да ги открие фалсификатите на историското минато и да ја открие природата на национално-ослободителното движење на Бугарите во Македонија“.

Според упатството во регистрите, Македонскиот научен институт е сместен во зградата на улицата Пироцка 5 во Софија, каде што седиштето на една од владејачките партии, имено ВМРО, се наоѓа на два ката горе.

Како претставници на здружението се регистрирани две лица - Георги Николов и Владимир Митов, кој е советник во Софискиот општински совет од групата „Патриоти за Софија“, од квотата на ВМРО.

„Македонски научен институт“ започна да добива државна субвенција во 2016 година. Пред тоа, државата не сметаше дека треба да ги поддржува нејзините активности, бидејќи го поддржува бугарскиот Црвен крст, на пример.

Во тоа време, ВМРО беше дел од коалицијата „Патриотска Форт“ претставена во парламентот, која потпиша договор со ГЕРБ за поддршка на кабинетот на Борисов, формиран по договорите за коалиција со Реформистичкиот блок и АБЦ.

Патриотскиот фронт официјално нема свои министри, но според договорот со ГЕРБ тој е дел од парламентарното мнозинство и усвојувањето на владејачките предлози зависи од замениците на ВМРО.

На изборите во 2017 година, Патриотскиот фронт веќе се појави како Обединети патриоти, кој веќе има министри. Ова е моментот кога ВМРО официјално доаѓа на власт.

Со влегувањето на ВМРО во извршната власт, парите за здружението почнаа да се зголемуваат. Првиот буџет направен од владата Борисов (оној за 2018 година), во кој вицепремиер е лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, му дава повеќе од 30 000 лева за здружението. Така, во 2018, 2019 и 2020 година, парите што „Македонскиот научен институт“ ги добива за своите активности од државата на годишно ниво, изнесуваат 100 000 лева.

„Кој е вашиот проблем со ова“, рече Владимир Митов, претставник на Македонскиот институт за наука и општински советник на ВМРО, како одговор на барањето за Слободна Европа. Според него, во врска со финансирањето на организацијата од државниот буџет и врската со ВМРО, „се бара теле“.

„Што сакате - да дојдете и да ги побарате моите дипломи пред вас? „Јас сум во институтот како историчар, а не како политичар“, рече општинскиот советник.

-Остана неодговорено и прашањето за што се потрошени парите во износ од скоро половина милион лева од државниот буџет. „Вие не сте тие на кои треба да пријавам“, рече Владимир Митов на прашањето зошто организацијата користела 440 000 лева во државни фондови. Потоа додаде дека здружението објавува периодични списанија, организира конференции и многу повеќе.

Ги проверивме извештаите за буџетската субвенција, кои Македонскиот научен институт ги објави на својата веб-страница.

Од документите не е јасно кои активности ги финансирала организацијата со 100.000 лева во тековната 2020 година. Сепак, може да се види (без јасна точна сума - р.) Дека во 2019 година институтот во своите месечни извештаи го внесувал ТВ-емисијата „Време за Македонија“, емитувана на ТВ „Бугарија 24“.

Политичарите и новинарите го нарекуваат каналот „телевизија ВМРО“. Според информациите на страницата за медиуми, каналот е единствена сопственост на Визион Лаб ЕООД, а сопственик на главниот град е Мартин Христов.

Седиштето на компанијата се наоѓа повторно на улицата Пиротска 5, каде што е регистриран „Македонскиот научен институт“ и каде е седиштето на ВМРО.

Интернет-страницата на медиумот покажува дека неговата содржина не е едноставно „патриотска“, туку отворено партизирана, бранејќи ги и промовирајќи ги позициите на ИМРО. Партиските заменици често се единствените гости во емисиите.

И повеќе пари, и повеќе случајности

Следните 100 000 лева за „Македонскиот научен институт“ се заведени како предлог во нацрт-буџетот за следната година. Но, тоа не е сè. Помеѓу првото и второто читање на законот, пратениците од ИМРО дадоа уште два предлога за финансирање на организации - 35 000 лева што треба да ги прими научниот институт Добруџа и истата сума за Бугарското здружение на генерации од Македонија.

Последователно, предлогот за „Научниот институт Добруџа“ беше повлечен, но тој за Бугарското здружение на генери од Македонија не е.

Прашавме еден од подносителите на двата текста - пратеникот од пратеничката група на „Обединети патриоти“ Julулијан Ангелов (ИМРО), кој објасни дека се откажал од идејата за финансирање на „Научниот институт Добруџа“ бидејќи не ги исполнува условите на закон.

Средства од државниот буџет во Бугарија можат да добиваат само невладини организации чија регистрација е од јавен интерес. „Научниот институт Добруџа е во приватна корист, и дознав за тоа подоцна“, објасни пратеникот.

Предлогот за финансирање на Бугарското здружение на македонски племиња ќе го разгледа парламентот.

Според упатството во регистрите, Наум Каичев е заменик претседател на Бугарското здружение на македонски племиња. Тој е исто така потпретседател на Македонскиот научен институт. Постои уште една врска помеѓу двете организации - нивниот основач е доц.д-р Александар Гребенаров.

„Нема ништо лошо во целата работа“, рече пратеникот на ВМРО, Јулијан Ангелов, запрашан за поврзаноста на овие организации со неговата партија.

„Дали е кривично дело Македонскиот институт да добива средства?“, Праша пратеникот додавајќи дека Слободна Европа има проблем доколку „продолжи да ги задоволува Македонците и Скопје“.

„Ако сте решиле да оцрните, маскирате и плукате по стара институција - ова е вашиот проблем“, додаде Ангелов и ја затвори слушалката.

Доколку се донесе буџетот за следната година, средствата на даночните обврзници, кои ќе го финансираат „Македонскиот научен институт“, ќе се зголемат за уште 100 000 лева. Така, организацијата ќе добие вкупно повеќе од половина милион лева од трезорот. Доколку биде одобрен предлогот на пратениците од „Обединети патриоти“ да добијат средства од Бугарското здружение на македонски кланови, средствата ќе се зголемат за уште 35 000 лева.

Слободна Европа побара коментар од вицепремиерот и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, но тој не одговараше на телефонските повици.

Извор: Свободнаевропа.бг

притисни ентер