Школа за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ за годишнината од Охридскиот договор

По повод одбележувањето на 21-та годишнина на Охридскиот договор, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ја организира Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“. 

Школата ги отвори вратите за младите во Маврово и се одржува од 10-ти до 12-ти август, додека се планира да се претвори во традиционална организација заедно со „Peace Festival” што ќе се одржи на 13 август на плоштадот Скендербег во Скопје.

Во рамките на Школата за млади лидери, предавања пред младите учесници одржаа проф. д-р Лидија Георгиева, проф. Др. Гордан Георгиев, Џелал Хоџиќ, Роберт Алаѓозовски, Проф. Др. Јусуф Зејнели, проф. Др. Ризван Сулејмани, доц. д-р Ведије Раткоцери и Џабир Дерала.

Заменик министерот Џабир Доко на отворањето истакна дека ова училиште претставува можност за младите да стекнат нови знаења за настаните во општеството.

„Имав задоволство да им се обратам на младите учесници кои се движечка сила на општеството. Ова школо претставува можност за младите да стекнат нови знаења за настаните во општеството. Им посакувам успех во деновите што следат и очекувам соработката да продолжи и во иднина“ – нагласи Доко.

За Охридскиот договор и неговата долговечност зборуваше професорката на Филозофскиот Факултет, Лидија Георгиева. Георгиева истакна дека треба да им се оддаде признание на оние кои го спроведоа овој договор што донесе мир во нашата земја.

“Мора да им се оддаде признание на “актерите“ кои го реализираа и спроведоа Охридскиот договор. Имаме договори кои траат само еден месец, тоа се лоши договори“, рече Георгиева, која истотака додаде дека секогаш треба да се бараат што е можно подобри решенија.

Професорот на Факултетот за правни и политички науки и поранешен политичар, Гордан Георгиев, на предавањето на тема „Лидерството во комплицирани политички времиња“, зборуваше за тоа кои се главните постулати на лидерството, како да се следи и да се стане лидер, истакнувајќи дека “21 век е век на лидерска криза“. За да биде долгорочен и добар лидер, лидерот мора да има механизам да ги слуша луѓето околу него, дури и она што не сака да го слушне и да замине во вистинско време!“, рече Георгиев.

Поранешниот министер за култура и национален координатор за политики за интеркултурализам, Роберт Алаѓозовски, во своето предавање на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ истакна дека приоритетите и целите треба да бидат насочени кон ревизија на актуелните закони и законски рамки и нивна реафирмација.

“Нагласени се неколку проблеми, како што е недоволната застапеност на помалите заедници и непочитувањето на сите права што им се дадени на заедниците со Уставот и Охридскиот рамковен договор. Во стратегијата се споменуваат недостигот на капацитети, недовербата на граѓаните во судството и неспроведувањето на актуелните закони”, кажа Алаѓозовски.

На вториот ден од Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ предавање на тема „Интегративни процеси“ одржа заменик директорот на Агенцијата за остварување на правата на немнозинските заедници, Џељјо Хоџиќ. Тој рече дека Охридскиот рамковен договор целосно ја промени нашата држава. Развојот на општеството зависи од интеграцијата на заедниците во него, дека различноста е наше богатство и целта е да изградиме општество со еднакви можности.

Универзитетскиот професор Јусуф Зејнели зборувајќи за Охридскиот договор и неговите достигнувања, 21 година по неговото потпишување, рече дека благодарение на Охридскиот договор сме безбедна земја и не сме загрозени од војните што ги има околниот регион. “Благодарение на Договорот потпишан пред 21 година, ние сме членка на НАТО и го олеснивме патот на интеграција во Европската унија” – истакна Зејнели.

Живот во една мултикултурна земја во која заедно ги уриваме сите бариери, нема подобар начин од ова што го гледаме денес. Од таа средина каде што комуницирате заедно, ги доживувате тие вредности, само така може да дејствувате бидејќи работите се прават со добар менаџмент и ова школо ви дава знаење за мултикултурниот живот, покажува што е интеграција и нашата земја е токму пример за цел свет, истакна меѓу другите во своето предавање проф. Др. Ризван Сулејмани.

Кабинет на Првиот Потпретседател на Владата

Министерство за Политички систем и односи меѓу заедниците

Билдерката Наталија има поголеми бицепси од сопругот, тој тврди дека не му пречи (ФОТО)

Наталија Кузњецова е руска бодибилдерка и шампион во кревање тегови, од клупа и мртво кревање, а соборила и бројни рекорди во тие категории.

Со бодибилдинг се занимава од 14-годишна возраст, кога имала помалку од 40 килограми и сакала да се здебели, но набрзо се заљубила во кревањето тегови.

Последниве денови Наталија повторно се најде во центарот на вниманието кога сподели дека учествува на „Монтенегро Опен“ во бодибилдинг.

Денеска тежи 102 килограми и е висока 170 сантиметри. Затоа не е ни чудо што нејзиниот изглед воопшто не е привлечен за повеќето мажи, но таа „научи да ги игнорира“ негативните коментари за нејзиниот изглед.

Нејзин најголем поддржувач е нејзиниот сопруг Владислав, во кој се заљубила пред повеќе од десет години.

„Не ми пречи што има поголеми бицепси од мене“, изјавил Владислав.

Наталија на Инстаграм ја следат повеќе од милион корисници, а таа речиси секојдневно објавува фотографии на кои го покажува своето извајано тело.

Лидерите на ЕУ подготвуваат голем самит во Прага: Ќе разговараме за саботажата на Северен тек

Лидерите на Европската унија ќе разговараат за „саботажа“ на гасоводот „Северен тек“ на претстојниот самит во Прага, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Инцидентите се „закана за ЕУ“, напиша Мишел на Твитер по средбата со данската премиерка Мете Фредериксен во Брисел. „Решени сме да ја обезбедиме нашата критична инфраструктура“, напиша тој.

„Оштетувањето на гасоводите не е случајно и мора целосно да се истражи“, напиша Фредериксен на Твитер. Пукнатините се „сериозна ситуација за Европа“, додаде таа.

Европските лидери од повеќе од 40 земји се поканети на собирот во Прага во четврток, пред лидерите на 27-те членки на Европската унија да се состанат на самитот во петок.

Денеска портпаролот на операторот објави дека гасот престанал да тече од гасоводот Северен тек 2, по истекувањето оваа недела што исфрли тони метан во Балтичкото Море.

„Тоа може да значи две работи“, рече портпаролот Улрих Лисек. „Или гасоводот е целосно празен или притисокот на гасот во цевководот и водата надвор достигнаа рамнотежа.

Русија го обвини Западот за истекувањето на гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2, додека земјите-членки на ЕУ веруваат дека тоа е саботажа.

Трикратната светска шампионка продава 18+ снимки за да заработи за настап на ЗОИ (ФОТО)

Елиз Кристи е британска лизгачка во брзо лизгање, која отворила OnlyFans профил каде што ги продава своите 18+ фотографии и видеа за претплата од 11 долари месечно, за да собере пари потребни за патување на Зимски олимписки игри во 2026 година.

Трикратната светска шампионка ги пропушти Олимписките игри во Пекинг во 2022 година поради повреда на лигаментите, по што најави повлекување. Таа го објави ова во интервју за Би-Би-Си, за неколку месеци подоцна да објави дека ќе се обиде да се натпреварува на следните Олимписки игри.

Таа истакна дека патувањето до Милано и Кортина д’Ампецо ќе мора сама да го финансира, па направила план како да ги добие потребните пари. Таа веќе почнала да ги промовира своите OnlyFans снимки, а дала и неколку интервјуа во британските медиуми за да објасни зошто го отворила. Сепак, сите причини се сведуваат на една работа - пари.

Да потсетиме, Кристи пред точно една година ја шокира Британија објавувајќи ја својата автобиографија во која призна дека била силувана и точно опишала како тоа се случило.

Тогаш имала само 19 години, а денес 31-годишната девојка од Шкотска тренира за својата четврта Зимска Олимпијада. Во нејзината автобиографија наречена Resilience, таа посветила цело поглавје на силувањето што се случило во 2010 година, кога излегла со соиграч по враќањето од ЗОИ во Ванкувер во 2010 година.

„Се сеќавам дека бев со соиграч. Купивме пијалок и по само неколку голтки еден дечко ми пријде и почна да разговара со мене. Не размислував премногу и го прифатив разговорот. Потоа тој ми понуди пијачка. Му кажав дека веќе имам една, но тој се врати со друг и рече: „Пробај го ова“. Испив неколку голтки, бев наивна. Дури не го испив целиот пијалок и веќе почнав да се чувствувам чудно. Беше околу 22 часот и не сакав да останам надвор чувствувајќи се така“, пишува Кристи, која нарачал такси, но мажот тргнал по неа и ја турнал во автомобилот.

„Се чувствував чудно и моето тело не работеше како што треба. Се обидов да се оттргнам од него, но едноставно не можев колку и да се трудев. Секогаш кога ќе паднев на подот, тој трчаше по мене и ме влечеше. Тој заврши и ме стави во таксито. Нејасно се сеќавам дека го замолив таксистот да не нѐ носи до куќата на овој човек и да ме вози на мојата адреса. Во еден момент всушност бевме блиску до местото каде што живеев, а потоа врескав: Таму, мора да одиме таму, сврти.' Сепак, предаторот го убеди таксистот дека сум му девојка и дека сум само пијана, а тој нѐ одвезе до неговата куќа“.

Кристи долго време молчела за тоа што се случило, но сега конечно решила да проговори преку книгата што ја објави. Таа навлегла во многу детали за да им го пренесе на читателите размерите на ужасот низ кој поминала.

„Тогаш ми беше јасно дека ќе ме злоставува сексуално и цело време му викав: „Не!“, рацете ми лебдеа, не можев да станам. На крајот попуштив и се предадов“, пишува Кристи и заклучува:

"Потоа се разбудив среде ноќ и заминав најбрзо што можев. Не го пријавив силувањето во полиција. Не знаев што да правам. Дефинитивно не сакав да ѝ кажам на мајка ми бидејќи знаев дека тоа ќе ја вознемири. На крајот, не бев силувана како што гледате во филмовите, не бев физички повредена, туку бев принудена да имам секс против моја волја“.

притисни ентер