Шилегов: Граѓаните да ги почитуваат мерките при движење на јавен простор

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска упати апел сите граѓани при движење на јавните места да се придржуваат до препораките и протоколите од Министерството за здравство, односно да ја почитуваат социјалната дистанца и да носат маска.

Прашан колку се почитува носењето маски и одржување дистанца во автобусите, Шилегов на денешната прес-конференција појасни дека проблемот со епидемијата уште не е надминат, и според него не постои институција која може да ги пропише мерките кои ќе гарантираат безбедност, доколку секој од граѓаните поединечно не партиципира со својот дел од обврската.

Пилегов истакна полицијата треба да постапи сериозно во однос на рестриктивните мерки.

-Јас во неколку наврати во делот на социјално однесување меѓутоа и во неспроведувањето на рестриктивните политики од страна на Министерството за внатрешни работи имам дадено сериозни изјави, стојам зад нив. Особено што денешниот број на заразени повторно за жал расте што се должи на две работи, прво се создаде лажна атмосфера во општеството дека проблемот со епидемија е надминат, а не е. Добар дел од тоа се должи на несреќните изјави на министерот за внатрешни работи и непостапувањето на полицијата во однос на ретсриктивните мерки, рече Шилегов.

Според него, непочитувањето на протоколи ќе не врати назад во услови на карантин и полициски часови, и токму затоа апелира секој да се придржува на препораките и протколите од здравствените работници.

-Граѓаните мора да се внимаваат, а институциите мора да започнат да го работат она што е во системот на законите и во општествениот и јавен систем. Не смееме да се опуштаме. Мене ме загрижуваат вчерашните слики од отворените ресторани и инсистирам надлежните органи, пред се МВР, но и инспекциските служби кои се најнадлежни да бидат сериозно рестриктивни кон сопствениците на објектите за почитување на мерките за социјална дистанца, додаде Шилегов.

Арсовски: СДСМ стана мафијашка партија, Република Македонија стана мафијашка држава

СДСМ стана мафијашка партија, Република Македонија стана мафијашка држава, а кланот Заеви изминативе три години се на врвот на мафијата во државата.

Тоа сите го знаат, го слушаат, го гледаат. И она што е најважно на сето тоа мора да се стави крај.

Од снимката која излезе низ медиумите, гледаме дека Вице Заев директно нарачувал палење на автомобили преку нивни член на подземјето од Битола, Горан Димовски, Тушникот.

Не ни очекуваме дека Вице Заев и Зоран Заев да се дружат со професори и академци, но затоа си имаат работа и се дружат со луѓе кои имаат досиеја, дебели досиеја во полициските документации.

Секој се дружи со своите, во овој случај, криминалците се дружат со криминалците.

Горан Димовски Тушникот – првиот човек на Вице Заев, Зоран Заев и Стојан Чифлигароски од СВ Инвест бизнис кој инаку е бизнис партнер на Вице Заев е човек со сомнително портфолио, кој во МВР има досие за неколку сериозни кражби на автомобили и тешки кражби од затворени објекти. Ова е кругот на најблиските луѓе на Зоран и Вице Заеви.

Горан Димовски Тушникот е човекот кој палел, се заканувал и вршел притисоци по нарачка на Вице и Зоран Заеви.

Јасно се гледа односот на Заеви кон државата и граѓаните. Тоа е мафијашко-пазарџиски однос за жал.

Доволно беше. И ова ќе прекине уште веднаш после изборите на 15 јули. Почитувани господа од кланот Заеви, никој повеќе не ви се плаши и ќе одговарате за се што сте направиле изминативе три години.

Граѓаните додека не можат да врзат крај со крај, додека ја опустошивте државата, Вице, Зоран и останатите изрекетираа и украдоа милиони евра од Република Македонија.

Затоа на овие избори Обновата ќе победи, а криминалците како вас ќе одат во затвор по изборите преку транспарентна постапка во судството кое што ќе ги тргнат канџите од кланот Заеви.

На 15-ти јули ставаме крај на мафијата во Република Македонија и СДСМ ќе паѓа од власт. А, ден потоа одговорност за сите криминали на кланот Заеви и оваа влада на СДСМ.

Димче Арсовски – портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Обвинителот Бубевски заразен со корона вирус, откажано утрешното рочиште за „Монструм“

Јавниот обвинител Гаврил Бубевски поранешен член на СЈО, а сега дел од скопското јавно обвинителство е заразен со коронавирус.

Во известувањето од судот велат дека заради најавено отсуство на надлежниот обвинител утрешното судење за случајот „монструм“ ќе биде одложено, а следната расправа е закажана за крајот на август за што странките ќе бидат своевремено известени.

Бубевски минатата недела имаше две судење со обвинителката Фатиме Фетаи, па во следниот период таа ќе биде во изолација.

И во Апелациониот суд има одложување на судски процеси поради заразени со коронавирус на неколку судии и технички персонал.

Методија Ристоски нов претседател на Нотарската комора

Нов претседател на Нотарската комора е Методија Ристоски од Скопје.  Тој ќе ја води Комората до 2023 година.

Од Нотарската комора денеска информираа дека Ристоски е избран на редовното Изборно собрание што се одржало на 4 јули. Покрај Ристоски, избрани се и членови на органите на Комората.

притисни ентер