Шестмина од „Двојник“ во притвор, за тројца одредени мерки на претпазливост

По одредениот притвор на шестмината од приведените за издавање на лажни пасоши, од Обвинителството засега нема информација околу проширување на истрагата.

На тројца од осомничените, им се изречени мерки на претпазливост, а 11-от осомничен е во бегство и се уште не е достапен за органите на прогонот..

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ кој е правен застапник на еден од приведените, за Канал 5 вели дека додека трае осумдневниот притвор на дел од осомничените за злоупотреба на службената положба и овластувања, Обвинителството ќе треба да го изгради обвинителниот предлог и да го достави до одбраната.

Поранешниот министер за внатрешни Павле Трајанов смета дека пасошката афера, а претходно и таа со возачките дозволи, е доказ за итната потреба од кадровска чистка на вработените во МВР и безбедносните служби. Издавањето на пасоши на нарко босови и лица опасни по националната безбедност ќе се одрази на третманот во НАТО, како и на евроинтеграциските процеси, смета Трајанов. Тој ваквата појава ја поврзува и со партиски кадри и партија која 20 години е во власта.

Трајанов смета дека истрагата треба да се прошири и на повисоките структури во МВР, бидејќи според него во фалсификатот имало вклучено повеќе посредници, а присутно е и одлевање на класифицирани информации до криминални групи, бизнисмени, а најмногу до политички партии.

Купиле стара куќа за 130 илјади, па во неа нашле злато вредно 650 илјади евра (ФОТО)

Изненадувачко откритие на три теглички полни со златни прачки и монети во куќа обележана за реновирање, ја остави планинската заедница во источна Франција во позитивен шок.

Градоначалникот на Морез, мало индустриско гратче на истокот на земјата, рече дека вредноста на откритието е повеќе од 650 000 евра.

Вработените во градското собрание нашле три теглички со златни шипки и монети од 500.000 евра на задниот дел од прашлива полица, а потоа отвориле сеф скриен зад кутиите во плакарот и пронашле повеќе златници во вредност од околу 150.000 евра, пишува Гардијан.

Градоначалникот Лоран Петит рече дека четири сирачиња живееле во трикатната зграда во центарот на градот. Кога минатата година последниот починал во деведесеттите години, роднина ја понудил зградата на продажба во градското собрание за 130 илјади евра. Морез, како и многу други градови во Франција, се обидува да ги откупи и обнови старите згради за да ги привлече семејствата назад во нивниот сè попразен центар.

„Куќата беше полна со предмети и мебел“, рече Петит. „Имаше неколку генерации кои не фрлале ништо, чувале сè и живееја навистина штедливо. Се согласив дека ќе го откупиме имотот како што беше и постепено самите ќе ја испразниме содржината на објектот“.

Со оглед на тоа дека Морез, сместен во близина на границата со Швајцарија, некогаш бил познат по производство на часовници и очила, градските власти сакале да проверат дали има некаков историски артефакт меѓу овие предмети.

Вработените во општината, вклучително и градоначалникот, менаџерот за услуги и управителот на локалниот музеј, одлучиле самите да проверат дали постојат такви предмети. Тие ги следеле правилата за социјално дистанцирање, земале по еден кат, и внимателно сортирале кутии и отворале плакари.

„Три тегли полни со златни шипки стоеја зад многу други предмети на полицата“, рече градоначалникот. "Бевме изненадени и запрепастени. Никој од нас никогаш не држел парче злато. Златни прачки сум видел само на фотографии и помислив дека мора да бидат огромни. Но, тие беа мали, тешки 1 кг и со големина на кутија цигари, " тој додаде.

Се проценува дека пет златни прачки и повеќе од 1.000 златници се во вредност од 500.000 евра.

Второто откритие се случило неодамна кога зад картонски кутии бил пронајден сеф кој содржел стотици други златници во вредност до 150.000 евра. Тој вели дека е невозможно да се процени кој од семејството што живеело таму стекнало толку многу богатство.

Петит вели дека постар братучед на сопственикот кој му ја продал куќата на советникот бил „сериозен“ кога ја слушнал веста за пронајденото богатство. „Тој беше многу филозофски настроен- слушна за златото од семејството, но сметаше дека тоа е подарок“.

Откритието е мало во споредба со годишниот буџет на градот од шест милиони евра, но ќе се потроши за посебен јавен проект за кој допрва ќе се одлучува. „Не можам да кажам дека ова откритие нè претвори во Лас Вегас, но донесе насмевка на нашите лица“, рече Петит.

Кардашијан во жешки пози со новото момче, рокерот ја објави снимката (ВИДЕО)

Рокерот Тревис Баркер ги изненади следбениците со нови објави на својот Инстаграм профил.

Баркер и го честитал роденденот на Кортни Кардашијан и истакнал колку ја сака, а за да му покаже на светот колку се заљубени, тој објави серија фотографии од нив заедно и едно видео во кое таа му го цица палецот. На фотографиите, двојката се гушка и се бакнува, а на една Тревис ја држи ногата на Куртни, додека дел од нејзиниот гол задник исто така влегол во кадарот.

Објавата предизвика голем број коментари. Некои му честитаат на парот за нивната љубов, додека некои, како пејачот Чарли Пут, го изразија своето изненадување со објавата на рокерот.

Патем, гласините за врската помеѓу Кортни и Тревис започнаа на почетокот на оваа година, а парот го потврди тоа неколку недели подоцна, исто така со објава на Инстаграм.

САД се обврзуваат дека ќе бидат предводници во борбата против климатските промени

Соединетите држави ќе се борат против климатските промени или „нема да остане ништо“ од нашата планета, рече американскиот државен секретар, ветувајќи дека ќе изврши притисок врз другите држави да ја намалат зависноста од јаглен.

Пред виртуелниот самит за клима во четврток и петок,чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден, Антони Блинкен треба да одржи говор по повод враќањето на Вашингтон по повлекувањето на администрацијата на Доналд Трамп

„Ако Америка не го води светот во управувањето со климатската криза, нема да остане многу од нашата планета“, треба да нагласи државниот секретар според деловите на говорот што им се достапни на медиумите, пренесува Франс прес.

„Ако успееме во ова, ќе ја искористиме најголемата можност за генерациите да создадеме квалитетни работни места, да изградиме поправедно, поздраво и поодржливо општество и да ја заштитиме оваа прекрасна планета“, треба да додаде тој.

Иако минатата недела Соединетите Држави потпишаа заедничка декларација со својот главен стратешки противник Кина и ветија дека „ќе соработуваат во справувањето со климатската криза“, Блинкен најавува натпреварување.

"Во моментов доцниме. Кина е најголем производител и извозник на соларни панели, ветерници, батерии и електрични возила. Таа поседува третина од светските патенти за обновлива енергија".

„Ако не го надополниме доцнењето, Америка ќе ја пропушти можноста да ја обликува светската климатска иднина според нашите интереси и вредности и ќе изгубиме безброј работни места за Американците“, ќе рече американскиот државен секретар.

Во таа борба, Антониј Блинкен особено ќе го потенцира притисокот што треба да се изврши врз земјите зависни од јаглен.

„Кога земјите продолжуваат да зависат од јаглен, да инвестираат во нови централи на јаглен или да дозволат уништување на шумите, Соединетите држави и партнерските земји ќе ги предупредат на штетноста на ваквите активности.“

Кина, најголемиот светски производител на стакленички гасови, е одговорна за околу половина од светското производство на електрична енергија од јаглен, што е една од главните сопирачки во борбата против затоплувањето.

Но, ова прашање е чувствително и во САД, поранешниот претседател Трамп кој ја повлече земјата од Парискиот климатски договор, беше поборник на производителите на јаглен, иако побарувачката на САД за јаглен постојано се намалува.

Џо Бајден ги врати САД на договорот на првиот ден од неговиот мандат.

притисни ентер