Шефица на лондонската полиција: Пандемијата и интернетот ги приближија децата кон терористите

Екстремно десничарските групи во Британија се насочени кон сѐ помладите деца во обид да ги радикализираат и регрутираат за нивните цели.

Момче од градот Бутл во Ланкашир на тој начин ја усвоил екстремистичката идеологија играјќи ја онлајн играта Fortnite, пренесува Гардијан.

„Пандемијата значеше дека децата насекаде поминуваат повеќе време без надзор на интернет. Поради ова, децата и младите беа повеќе изложени на низа контроверзни содржини, вклучувајќи ја и десничарската идеологија. Социјалната и физичката изолација за време на пандемијата создадоа совршен контекст за екстремно десничарска радикализација, вели поранешната началничка на лондонската полиција Вики Вашингтон.

„Тоа не се случува спонтано, туку намерно. Екстремистичките групи се инфилтрираа на онлајн форумите каде што се дискутира за игрите и ги шират своите знаци низ целиот интернет, изложувајќи ги младите и помалите деца на расистички и неонацистички ставови. Меѓу другото, вака се шири идеологијата на „инселс“, млади мажи револтирани од принудниот целибат, кои сакаат да им се одмаздат на девојките кои им го негираат сексот, на кој што веруваат дека имаат право.“

Џулија Ебнер, виш соработник во Институтот за стратешки дијалог (ИСД), предупредува дека има случаи на многу млади луѓе кои се радикализирале до степен на планирање или дури и извршување напади. Станува збор за многу мал број на деца и млади луѓе, но експертите се загрижени бидејќи старосната граница на лицата уапсени за екстремно десничарски екстремизам радикално паѓа.

Во јануари, студент од Дарлингтон стана најмладиот човек во Британија што е осуден за терористички дела. Имал 13 години кога бил уапсен како дел од истрагата за десничарски тероризам и обвинет за поседување прирачник за правење експлозиви. Пред тоа, најмладото лице осудено за тероризам во Британија бил 16-годишник од Корнвол, исто така уапсен за терористички прирачници на 13-годишна возраст. Во еден случај постои сомнеж за поврзаност на 10-годишно дете со екстремизам.

Бројот на малолетници уапсени за тероризам се зголемил од 21 на 29 минатата година, што е најголем скок од почетокот на евиденцијата во 2001 година. Оние под 18 години сега сочинуваат 15 отсто од сите апсења поврзани со тероризам.

Наставниците често ги алармираат експертите, барајќи од нив да им помогнат на учениците, поради загриженоста дека тие се вовлечени во кругот на крајната десница. Британците имаат програма наречена Prevent, која им помага на младите да излезат од канџите на екстремистите. Родителите честопати не се свесни за опасноста, а многумина ја отфрлаат како „само на интернет, тоа не е реално“, пренесува Guardian.

Британската полиција соопшти дека е посветена на борбата против оние кои шират ставови кои промовираат насилство и омраза и ги радикализираат другите. Полицијата тука не е беспомошна: технолошките компании ќе мора брзо да го отстранат и ограничат ширењето на нелегална содржина, или ќе се соочат со тешки казни.

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

Соединетите Американски Држави денеска ветија дека ќе ѝ испратат на Украина нов пакет оружје и воена опрема во вредност од милијарда долари.

Новиот пакет оружје ќе вклучува ракети за моќни повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, илјадници артилериски гранати, минофрлачи, рачни противтенковски ракети Javelin и друга муниција и опрема.

Така, вредноста на оружјето и опремата што Америка ги испратила или ќе ги испрати во Украина од почетокот на руската инвазија достигна 9,1 милијарди долари.

„Поминаа речиси шест месеци од почетокот на неиспровоцираниот и брутален напад врз Украина. Русите продолжуваат да ги уништуваат украинските градови и села. Претседателот Бајден јасно изјави дека САД ќе продолжат да го поддржуваат украинскиот народ во одбрана од руската агресија, без разлика колку долго е потребно “, изјави денеска американскиот шеф на дипломатијата Антони Блинкен.

„Како дел од тие напори, денеска, со одобрение на претседателот Бајден, го одобрив досега најголемиот пакет американско оружје и воена опрема за Украина“, рече Блинкен.

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили, со дејство и од земја и од воздух. 

Огнот е опкружен и догорува само во контролирани површини, соопшти вечерва Центарот за управување со кризи.

Со локализирање на пожарот се прегрупираат силите за негово догасување. Дел од луѓето на терен ќе дежураат до рано наутро кога е предвидено вработени од Јавно претпријатие Национални шуми (ЈПНШ) Подружница Кожув Гевгелија да ја проценат ситацијата на локализираниот пожар, по што ќе се одлучи како ќе се дејствува за негово догасување, велат од ЦУК.

За гасење на пожарот во текот на денот беа ангажирани еден полициски хеликоптер, еден армиски хеликоптер и авионот „ер трактор“ од Дирекцијата за заштита и спасување заедно со пожарникари и вработени во шумските стопанства и комунални претпријатија од Гевгелија, Дојран, Кавадарци, Валандово и Струмица, а помогна и дел од локалното население.

Лукаревска: Советничката група на СДСМ е нова енергија за Тетово

Изминува речиси една година од промената на локалната власт како во Тетово така и во поголемиот дел од дрѓавата и пред очи ни се таканаречените резултати.

Изминува речиси една година од промената на локалната власт како во Тетово така и во поголемиот дел од дрѓавата и пред очи ни се таканаречените резултати, за инает не се поддржуваат добри проекти, постојано празни ветувања, повикување на претходниците и удирања во гради со проекти од претходниците, не е лошо, полошо е, порача заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во обраќањето на промоцијата на советничката листа на СДСМ за локалните избори во Тетово.

„Да не дозволиме на 20 август да се изберат луѓе кои ќе бидат покритие уште неколку години, години на празни ветувања. Да бидеме мотивирани и на 20 август употребете го вашиот глас, гласајте за кандидатите за советници од СДСМ, за овие луѓе кои имаат свои идеи, кои ќе работат во интерес на граѓаните и кои нема да молчат ако градоначалникот не работи добро“ порача Лукаревска.

Заменик претседателката Лукаревска истакна дека кандидатите за советници од СДСМ се вистинското решение за Тетово.

„Нашите идни советници се новата енергија за Тетово. Тие советници ќе туркаат напред, и ќе бодат гласни и да можат да го кажат вашиот проблем, да нудат решенија за секојдневните а всушност најбитните проблеми од вашето живеење. Централната власт не го заборави Тетово и натаму ќе придонесува за развој на овој град. На 20 август одлучно гласајте за број еден, да не дозволиме општината да биде парализирана и некој да има оправдување дека има нефункционален совет. Гласајте за никој да не биде над вашиот глас, туку да биде во полза на вашиот глас. Да имате убави улици, нови паркови, да имате чист воздух, тоа не е политика, тоа е обврска која ќе ја имаат нашите другари, идните советници.“ порача Лукаревска.


притисни ентер