Шефица на лондонската полиција: Пандемијата и интернетот ги приближија децата кон терористите

Екстремно десничарските групи во Британија се насочени кон сѐ помладите деца во обид да ги радикализираат и регрутираат за нивните цели.

Момче од градот Бутл во Ланкашир на тој начин ја усвоил екстремистичката идеологија играјќи ја онлајн играта Fortnite, пренесува Гардијан.

„Пандемијата значеше дека децата насекаде поминуваат повеќе време без надзор на интернет. Поради ова, децата и младите беа повеќе изложени на низа контроверзни содржини, вклучувајќи ја и десничарската идеологија. Социјалната и физичката изолација за време на пандемијата создадоа совршен контекст за екстремно десничарска радикализација, вели поранешната началничка на лондонската полиција Вики Вашингтон.

„Тоа не се случува спонтано, туку намерно. Екстремистичките групи се инфилтрираа на онлајн форумите каде што се дискутира за игрите и ги шират своите знаци низ целиот интернет, изложувајќи ги младите и помалите деца на расистички и неонацистички ставови. Меѓу другото, вака се шири идеологијата на „инселс“, млади мажи револтирани од принудниот целибат, кои сакаат да им се одмаздат на девојките кои им го негираат сексот, на кој што веруваат дека имаат право.“

Џулија Ебнер, виш соработник во Институтот за стратешки дијалог (ИСД), предупредува дека има случаи на многу млади луѓе кои се радикализирале до степен на планирање или дури и извршување напади. Станува збор за многу мал број на деца и млади луѓе, но експертите се загрижени бидејќи старосната граница на лицата уапсени за екстремно десничарски екстремизам радикално паѓа.

Во јануари, студент од Дарлингтон стана најмладиот човек во Британија што е осуден за терористички дела. Имал 13 години кога бил уапсен како дел од истрагата за десничарски тероризам и обвинет за поседување прирачник за правење експлозиви. Пред тоа, најмладото лице осудено за тероризам во Британија бил 16-годишник од Корнвол, исто така уапсен за терористички прирачници на 13-годишна возраст. Во еден случај постои сомнеж за поврзаност на 10-годишно дете со екстремизам.

Бројот на малолетници уапсени за тероризам се зголемил од 21 на 29 минатата година, што е најголем скок од почетокот на евиденцијата во 2001 година. Оние под 18 години сега сочинуваат 15 отсто од сите апсења поврзани со тероризам.

Наставниците често ги алармираат експертите, барајќи од нив да им помогнат на учениците, поради загриженоста дека тие се вовлечени во кругот на крајната десница. Британците имаат програма наречена Prevent, која им помага на младите да излезат од канџите на екстремистите. Родителите честопати не се свесни за опасноста, а многумина ја отфрлаат како „само на интернет, тоа не е реално“, пренесува Guardian.

Британската полиција соопшти дека е посветена на борбата против оние кои шират ставови кои промовираат насилство и омраза и ги радикализираат другите. Полицијата тука не е беспомошна: технолошките компании ќе мора брзо да го отстранат и ограничат ширењето на нелегална содржина, или ќе се соочат со тешки казни.

Крокодил изел едногодишно дете - го извлекол од чамецот, татко му се обидел да го спаси (ВИДЕО)

Крокодил грабнал и изел едногодишно момче и тешко го повредил татко му додека веслале по река во Малезија.

Вчераутро ѕверот го грабнал малото момче од кану додека со татко му ловел риба во Сабах. Неговиот вознемирен татко (40) се обидел да го одбрани, но крокодилот лесно го совладал. Тој истрчал на брегот со повеќекратни рани од каснување, вклучително и ужасен удар во главата.

Селаните го извлекле членот на племето Палаух од реката, но крокодилот веќе го одвлекол неговиот син во длабочините. Подоцна се појавил на површината со осакатено тело на малото дете во вилиците пред да потоне назад во водата.

Сумсо Рашид, водачот на спасувачката екипа вели дека потрагата по телото се уште е во тек.

- Таткото се здоби со сериозни повреди на главата и телото. Неговиот син се уште е исчезнат, а потрагата е во тек. Мажот е префрлен на лекување во болницата Лахад Дату - рекол Рашид.

Кралската малезиска полиција и поморската полиција ѝ се придружиле на локалната противпожарна служба во потрагата по телото на момчето. Официјалните лица, исто така, ги предупредиле селаните кои живеат покрај реката да се држат подалеку од водата поради ризикот од нов напад на крокодилот.

- Многу жители се потпираат на реката за храна и егзистенција, па мораат да влезат во водата. Ги предупредивме на дополнителна опасност во овој момент и да бидат дополнително внимателни бидејќи крокодилот најверојатно се уште ќе биде во областа – додаде Рашид.

Едвард Сноуден добил руски пасош, откако ѝ се заколнал на верност на Русија

„Свиркачот“ Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013 година.

Веќе во септември оваа година, Сноуден доби руско државјанство со декрет потпишан од рускиот претседател Владимир Путин.

Информацијата дека 39-годишниот кодош го добил пасошот денеска ја потврди и неговиот адвокат Анатолиј Кучерена. „Тој положи заклетва“, изјави Кучерена и додаде дека Сноуден е среќен бидејќи неговото руско државјанство ја спречува неговата екстрадиција, пренесува Гардијан.

"Се разбира, тој е среќен и благодарен на Руската Федерација за неговото државјанство, тој сега е полноправен државјанин на Русија. И што е најважно, според рускиот устав, тој не може да биде предаден на странска земја", рече адвокатот на Сноуден. Не се објавени фотографии или видеа од церемонијата.

Поединците кои добиваат руско државјанство со закон се обврзуваат да „го почитуваат уставот и законодавството на Руската Федерација, правата и слободите на нејзините граѓани, да ги исполнуваат должностите на државјанин на Руската Федерација во корист на државата и општеството, да ја заштитат слободата и независноста на Руската Федерација,да бидат лојални на Русија и да ја почитуваат нејзината култура, историја и традиција“.

Одлуката за доделување државјанство дојде во крајно неповолен момент, по почетокот на руската инвазија на Украина и последователниот пад во меѓународна изолација. Очигледно и сопругата на Сноуден поднела барање за руско државјанство. Двајцата живеат на непозната локација со нивните два сина, кои се родени во Русија.

„После години разделба од нашите родители, јас и мојата сопруга немаме желба да се разделиме од нашите синови. По две години чекање и речиси 10 години егзил, малку стабилност значи многу за моето семејство. Барам приватност за нив и за сите нас“, напишал Сноуден во септември.

Левандовски е во одлична форма поради диетата од неговата сопруга

Роберт Левандовски во моментов е еден од најценетите напаѓачи во светот.

Откако го постигна својот прв гол на Светското првенство, многумина беа заинтригирани од неговата извонредна форма. А според Марка, тајната е во обратната диета дизајнирана од неговата сопруга.

Што е тоа? Овој режим има ригорозен избор на храна што може да се јаде, како и она што е целосно забрането.

Левандовски јаде просо, палачинки, брауни, висококвалитетна риба, сок од репка, салати, супи, урми, енергетски барови, свежи сокови и бадемово млеко. Покрај тоа, зеленчукот (брокула, тиквички, зелена салата, моркови и спанаќ) и авокадо се секојдневно на неговото мени без исклучок.

Јаглехидратите и протеините се јадат посебно. „Се консумира само добра храна, без лактоза“, вели Ана Левандовски.

Пржената храна не е во исхраната на Левандовски. Полјакот го ограничил и внесот на брза храна.

„Поентата е да се јаде најквалитетна храна од локално и органско производство, односно сезонско овошје и зеленчук. Избегнувам бел шеќер, сурово млеко и пченица“, открива сопругата на познатиот фудбалер, која учествуваше на Олимписките игри и е дипломиран студент на Академијата за физичка култура и нутриционистка.

притисни ентер