Шаленберг: Русија секогаш ќе биде важна за Европа, заблуда е да се мисли поинаку

„Русија секогаш ќе остане важна за Европа“, изјави австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг, додавајќи дека е заблуда да се мисли поинаку.

Шаленберг, исто така, застана во одбрана на Рајфајзен Банк Интернационал, втората по големина банка во Австрија, велејќи дека е неразумно да се издвои заемодавачот за бизнис во Русија кога толку многу други западни компании го прават истото.

„Да се ​​мисли дека повеќе нема да постои Русија и дека можеме да се разделиме во сите области е заблуда. Врските со Русија нема да се прекинат преку ноќ. Достоевски и Чајковски остануваат дел од европската култура, без разлика дали тоа ни се допаѓа или не. Русија ќе продолжи да биде наш најголем сосед и ќе остане втора по големина нуклеарна сила во светот“, изјави Шаленберг.

Австрија, која се претставува како мост меѓу Истокот и Западот, претворајќи го нејзиниот главен град Виена во магнет за руски пари, исто така е дел од поширокиот западен сојуз кој ја санкционира Русија по нејзината инвазија на Украина.

Австрија сè уште увезува руски гас, иако настојува да го намали во наредните години. Некои австриски претставници се надеваат дека војната брзо ќе заврши и дека ќе се врати на нормалните односи со Русија.

Шаленберг ги даде своите коментари откако американската управа за санкции покрена истрага против Рајфајзен претходно оваа година поради нивниот бизнис поврзан со Русија. Исто така, го зајакнаа и надзорот над таа банка.

Во Русија, Рајфајзен е една од единствените две странски банки на списокот од 13 системски институции на Руската централна банка. Тоа значи дека е важна за руската економија, која се бори со западните санкции. Остри критики од инвеститорите предизвика и руската шема за доделување пауза на кредитите на војниците кои се борат во Украина, во која учествуваше Рајфајзен.

Шаленберг рече дека е на Австрија да ги спроведе санкциите, но тој се осврна и на другите западни банки кои работат во Русија. „Австриските компании мора да ги почитуваат австриските правила, кои вклучуваат санкции од Европската унија.

Да се ​​разбереме, 91 процент од западните компании сè уште се во Русија и ја прават разумната работа, а тоа е да чекаат. Во Русија има многу американски банки, како што е Банката на Америка“, изјави австрискиот министер.

Ќерката на Мадона, Лурд, тврди дека е проколната во љубовта

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Таа исто така многу рано влезе во светот на музиката, а кариерата ја гради под уметничкото име Лолахол, иако е многу поуспешна во светот на манекенството.

Зад себе веќе има неколку неуспешни љубовни врски кои го привлекоа вниманието на јавноста, а Лурд вели дека за неа љубовта е проклетство.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Со години се шпекулира дали и се допаѓаат мажи или жени, а сега таа одлучи да стави крај на таа приказна.

- Би рекла дека мојот најголем грев е што сакам момчиња. Тоа е такво проклетство. Јас сум болно стрејт, тоа е ужасно. Посакувам да не беше така, но за жал, ова се картите што ги добив – изјави таа во интервју за „The Face“.

Летонија има нов претседател, тој е деклариран геј

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс, беше избран во парламентот за нов претседател на земјата.

Шефот на латвиската дипломатија од 2011 година, 49-годишниот деклариран хомосексуалец ќе го замени Егилс Левитс, кој одлучи да не се кандидира за втор мандат.

„Ќе направам се за да ја направиме нашата земја просперитетна и безбедна“, рече Ринкевичс по гласањето во парламентот. Ринкевичс јавно се изјасни како геј во 2014 година. Тој беше првиот политичар во Латвија што го стори тоа. Летонскиот претседател има главно церемонијална улога.

Летонија е членка на ЕУ и НАТО и силно ја поддржува Украина во војната против руската агресија и нејзиниот пристап во ЕУ и НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ринкевичс за неговиот избор, велејќи дека тој е „вистински пријател на Украина“.

Летонија ќе биде во добри раце во следните четири години“, рече Левитс по изборот на неговиот наследник. Пред да стане министер за надворешни работи, Ринкевичс работеше како надворешнополитички аналитичар за јавното радио Латвијас Радио, а потоа работеше во Министерството за одбрана и Кабинетот на претседателот, пренесе Индекс.хр.

Огромен интерес за најскапиот телефон од „Google“

„Google Pixel Fold“ сега е подготвен за претпродажба, но изгледа дека топ моделот со 512 GB простор официјално го нема на залиха во САД.

Моделот со 512 GB е достапен само во обсидијан црна боја и покрај цената од 1.919 долари (1.899 евра), се чини дека е моделот што предизвикува најголем интерес кај купувачите.

Официјалната продавница на „Google“ сè уште го има на залиха „Pixel Fold“ од 256 GB во обсидијан и порцелан.

„512 GB Pixel Fold“ сè уште е достапен за нарачка однапред во ОК, Германија и Јапонија. Телефонот ќе биде пуштен во продажба на 27 јуни.

За потсетување, првиот телефон на „Google“ на преклопување – „Pixel Fold“ - се напојува со чипот „Tensor G2“, истиот процесор кој ја напојува серијата „Pixel 7“ и има импресивен систем со три камери на задната страна.

притисни ентер