Шахпаска: За три години покажавме што значи вистинска грижа за сите граѓани, ја внесовме државата во НАТО и градиме европска иднина

Нашата понуда е спротивна од онаа на  Мицкоски и Јанушев . Нудиме 20 кандидати за пратеници од ИЕ 3 , луѓе кои се чесни, професионално и семејно реализирани,  кредибилни кои ја бараат вашта доверба за следниот четиригодишен мандат.

Ова го истакна Јагода Шахпаска носителка на ИЕ 3 на граѓанската трибина на СДСМ и коалицијата МОЖЕМЕ во Делчево.

Шахпаска пред граѓаните во Делчево зборуваше за ветените и реализирани проекти и политики за неполни три години мандат од страна на СДСМ и Владата која ја предводи.

-Ветивме дека парите ќе ги вратиме назад кај граѓаните и дека ќе го подобриме нивниот живот. За тоа зборуваат , 3000 согласности на неопределено работно време преку министерството за труд и социјална политика за мотивирани, платени, ангажирани социјални работници. Растот на платите кај негователките и воспитувачките, оние кои се грижат за нашите деца, при тоа отворени 44 нови градинки и обезбедени нови 7500 места за нови деца кои ќе бидат згрижени во нив. –истакна Шахпаска.

Таа посочи дека наспроти замрзнати пензии, како што беше тоа во времето на ВМРО-ДПМНЕ за само 3 години пензиите пораснаа за 1700 денари. А за лицата кои не исполнуваа услови за редовно пензионирање и пензија , се воведе социјална државна пензија од 6000 денари, за 6600 граѓани . Тоа е социјална правда грижа за возрасните

Вистинска грижа за сите граѓани на нашата држава . Шахпаска зборуваше и за реформата за лицата со попреченост,преку големување на додатоците за мобилност, помош и пристап, социјалната реформа која се зголеми за 300% ,воведувањето на детски и образовен додаток со цел извлекување на децата , на семејствата од сиромаштија.

Преку концептот парите назад кај граѓаните,беше и укинувањето на радиодифузната такса, враќање на ефтината тарифа на струјата, повратот на ДДВ преку проектиот Мој ДДВ , се со цел повеќе пари секој месец да завршуваат во семејните буџети на граѓаните.

Токму, корона кризата покажа како вистински се грижи одговорна Влада. Се обезбедија платежни картички за вработените со ниски примања, за студентите, средношколците, а со следниот четврт пакет економски мерки ќе добијат пасивни баратели на работа заедно со пензионерите и самохраните родители од 9000 денари.

-Горда сум што поекнувам од генерацијата политичари кои што ја внесе нашата земја како 30 земја во НАТО сојузот и ја гради нејзината европска перспектива.Тоа се нови можности за граѓаните, за македонската економија. –истакна Шахпаска.

-На 15 јули остварете го вашето гласачко право применувајќи ги мерките за заштита на здравјето . Заокружете го бројот 3 затоа што покажавме и докажавме ,но во следните 4 години ќе покажеме дека можеме уште повеќе и уште подобро.-заврши Шахпаска, се анведува во партиското соопштение.

Путин како корона суперхерој на социјалните медиуми

Најавата дека Русија почна со производство на вакцина против  „Ковид-19“ ,не само што доведе до меѓународна загриженост во врска со нејзината безбедност, туку исто така создаде многу дезинформации и хумор на социјалните мрежи.

Се појавија многу сатирични мемиња за Русија, споделени на голем број јазици. Некои го покажуваат рускиот претседател Владимир Путин како суперхерој, како Спајдермен или Ајронмен, кој го спасува светот.

Една од најпопуларните објави е онаа што го прикажува Путин како јава мечка со џиновски шприц на грбот.

Една верзија на овој мем, дури и погрешно тврди дека ја споделил самиот Путин.

Друг широко објавуван пост со кој се прославува најавата за вакцинирање во Русија се појави на Фејсбук страницата за поддршка на Путин и е споделена повеќе од 200.000 пати.

Тоа не е официјален профил на рускиот претседател, за кој се верува дека ги избегнува социјалните медиуми.

Но, многу десетици илјади луѓе кои коментираат на бројни јазици на објавата, јасно веруваат дека е така.

Виралниот пост го споредува првиот советски сателит кој „го отвори патот за хуманоста во вселената“ со руската вакцина која „ќе го отвори патот кон иднината без„ Ковид 19 “, маски и социјална изолација“.

Белгиски велосипедист падна од мост во Италија (ВИДЕО)

Белгискиот велосипедист Ренцо Евенпоел падна од мост висок неколку метри во Италија, во областа Ломбардија.

Евенпоел важи за една од најголемите надежи во велосипедизмот

За време на трката „Ил Ломбардија“ се преврте и падна од неколку метри високиот мост.Возачот Декјунинк беше дел од водечката група кои се спуштаа надвор од Колма ди Сормано - најголемото искачување на трката.

20-годишникот бил на четвртото место во групата кога го погодил ѕидот на мостот пред да се преврти и да падне од мостот.

Веднаш дошла итната медицинска помош и младиот велосипедист е однесен вбо болница. Засега не се познати детали за повредите

Белгиецот е еден од најперспективните велосипедисти , кој годинава победи на Трката околу Полска и Бургос.

Откриена брзината на Старлинк интернетот

Интересот за Starlink интернетот постојано расте, а неколку стотици илјади корисници веќе се регистрираа за новата услуга.

Форумот Reddit за Starlink Internet неодамна ги откри брзините што ќе ги понуди новата услуга, така што заинтересираните би можеле да видат дека терминот „супер брз интернет“ се заснова на реалност.

Првите две серии на сателити беа лансирани во мај и ноември 2019 година, а „SpaceX“ планира да постави вкупно 12,000 единици во орбитата на Земјата во наредните пет години, што ќе послужи како т.н. „соsвездие“ на сателитите кои ќе понудат невидени перформанси на интернетот.

Досега се лансирани скоро 600 сателити, а компанијата неодамна објави податоци за забрзано производство и дека со вселенското летало Starship ќе може да се испратат 440 сателити одеднаш, пренесува PC Press.Сега може да се види дека брзините ветуваат, иако експертите предупредуваат дека податоците во раните фази на развој секогаш ветуваат повеќе од тоа што всушност ќе се случи.

Со помош на апликацијата Ookla Speedtest, откриено е дека брзините се движат од 60 Mbps за преземање на податоци од интернет на компјутер (Downstream) и 17,7 Mbps за качување на податоци на интернет (Upstream)..

Мрежата во моментов го опфаќа само северниот дел на Соединетите држави и јужниот дел на Канада, а брзините се тестирани и во Вашингтон.

притисни ентер