Шахпаска: Не може да се зголеми опфатот на деца во градинките

Според протоколите 21.300 деца можат да бидат згрижени и да имаат безбеден престој во градинка. Вчерашните сознанија се дека 12.300 деца биле во градинка. 

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска изјави дека по барање на родители и на градинките од Комисијата за заштита од заразни болести побарале мислење за евентуално зголемување на бројот на деца кои во овие услови на пандемија би можеле да посетуваат градинка, но, оти таа останала на ставот дека опфатот не треба да се зголемува. Според Шахпаска, во моментов се јавува недостиг на места во градинките, иако, како што рече, има околу 9000 деца кои не одат во градинка, а согласно условите во протоколите обезбедиле место. Затоа апелираше родителите кои имаат друга алтернатива за чување на децата да ги отстапат местата на оние родители на кои им е неопходно да ги носат децата во градинка.

-На вчерашниот кризен штаб јас ги изнесов состојбите со градинките. Според протоколите 21.300 деца можат да бидат згрижени и да имаат безбеден престој во градинка. Вчерашните сознанија се дека 12.300 деца биле во градинка. Тоа говори за фактот дека повеќе од 9.000 деца согласно протокол имаат место, но не посетуваат градинка. Затоа ние упативме апел до граѓаните тие што имаат друга алтернатива и имаат кој да се грижи за нивните деца да им овозможат на другите родители на кои им е неоходно да можат да ги носат своите деца во градинка, рече Шахпаска.

За решавање на овој проблем рече, Министерството нема надлежност и тоа, како што посочи, треба да го направат општините како осоновачи и менаџментот на градинките.

Ние како Влада и како Министерство, рече Шахпаска, она што може да го направиме за намалување на притисокот за запишување деца во градинка е да отвораме нови установи. За неполни шест месеци рече, имаме отворено девет градинки со капацитет за 606 деца. Најави дека до крај на годината ќе бидат отворени дополнителни 13 детски градинки со опфат од околу 1400 деца.

Србија пред полициски час?

Медицинскиот дел на кризниот штаб во Србија бара воведување полициски час и забрана за контакти, бидејќи, според нив, тоа е најефикасен начин да се намали бројот на заразени за седум до 10 дена.

Денеска Србија продолжи со трендот на голем број заразени, при што од околу 13.000 тестирани во последните 24 часа, скоро 3.500 биле позитивни, а 16 пациенти починале..

Над 60 проценти од Русите не сакаат да ја примат вакцината Спутник V

Речиси две третини од Русите не сакаат да ја примаат руската вакцина против коронавирус Спутник V, а околу исто толку веруваат дека вирусот е вештачки произведено биолошко оружје, покажува анкетата објавена денеска.

Институтот „Левада Центар“ објавил дека истражувањето спроведено минатиот месец покажало дека 62 проценти од испитаниците не сакаат да ја примаат руската вакцина против коронавирус, а повеќето од нив се на возраст од 18 до 24 години.

Повеќето ги навеле несаканите ефекти, вклучително треска и замор, како главна причина зошто не сакале да се вакцинираат.Студијата спроведена на 1.601 лице во 50 региони покажала дека 64 проценти од луѓето веруваат дека новиот коронавирус е биолошко оружје.

Потеклото на ковид-19 е високо исполитизирано, но повеќето вирусолози и експерти за инфективни болести сметаат дека најверојатно има природно потекло.

Мисијата на СЗО што ја посети Кина минатиот месец објави дека не истражувале дали вирусот избегал од лабораторија, сметајќи дека тоа е многу малку веројатно.

Експертите на СЗО веруваат дека вирусот потекнува од лилјаци и имало повеќе можности да се рашири меѓу луѓето, можеби преку некое друго животно.Верувањето дека вирусот е биолошко оружје го делат 71 процент Руси на возраст меѓу 40 и 54 години, а само 23 проценти веруваат дека се појавил природно.

Русија пријавила речиси 4,3 милиони заразени од почетокот на пандемијата.

Три вакцини против ковид-19 се одобрени во Русија.

Земјата, со околу 145 милиони жители, започнала масовна вакцинација со Спутник V во декември.До 10 февруари, барем првата доза ја примиле повеќе од два милиони Руси.

„Само Вистина" со Никола Пановски и Драган Даниловски

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Никола Пановски и Драган Даниловски. 

ПАНОВСКИ: Рестриктивните мерки се логични и потребни, иако се невозможни и поради економијата и самите граѓани. За овој мутиран сој на Ковид-19 потребно е и повеќе од 2м дистанца.

ПАНОВСКИ: Можевме да се „шлепаме“ бар со Србија или со останатите земји од Балканот да набавевме заедно, а не да останеме без вакцини. Имавме понуди и од Русија и од Кина, му веруваме на западот, а никој не е излажан како нас.

ДАНИЛОВСКИ: Тие што го прележале вирусот не е веројатно дека нема да стекнат инфекција, но може да поминат со полесни симптоми и да ја шират кон тие што не биле заразени до сега.

ПАНОВСКИ: Апел до автомобилите да возат со отворени прозори, вработените во колективите често да проветруваат.

ДАНИЛОВСКИ: Вакцината е единственото решение за прекин на ширењето на пандемијата.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

притисни ентер