Северна Кореја објави бизарна снимка: Војници пред Ким со глава кршат бетонски блокови (ВИДЕО)

Севернокорејските државни медиуми објавија видео на кое се гледа како војници кршат бетонски блокови со глави и раце, виткаат челични шипки ...

Снимката е направена на смотра на одбранбените способности на армијата одржана во Пјонгчанг, а меѓу гледачите бил и севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун.

На снимката се гледа како војници уништуваат тули и плочки со рацете и главите. Лежат на парчиња стакло и клинци, додека други војници со чекани кршат бетонски плочи по нивните тела.

Големото финале на смотрата покажува како двајца војници виткаат железни шипки околу вратот и ги кршат синџирите завиткани околу нивните тела со силата на мускулите.

Севернокорејските медиуми велат дека смотрата била организирана со цел „да им покаже на непријателите дека војниците имаат железни тупаници за да го заштитат мирот“.

Кинезите го цензурираат прикажувањето на гледачи без маски на СП во Катар

На Кинезите им е сè потешко да толерираат ограничувања, а во последните денови многу од нив учествуваа на демонстрации.

Кинеската телевизија, која емитува фудбалски натпревари од Светското првенство, повеќе не прикажува снимки од гледачи без маски, откако ваквите сцени ги налутија Кинезите кои повеќе не можеа да ги поднесат ограничувањата наметнати против ширењето на коронавирусот.

Кина е последната голема економија што ја продолжи политиката на нулта толеранција за ковид, што вклучува затворање цели населби или градови, прогласување екстремно долги карантини и спроведување масовни кампањи за тестирање.

На Кинезите им е сè потешко да толерираат вакви ограничувања, а во последните денови многу од нив учествуваа на демонстрации.

Во обид да избегне прикажување снимки од стадион полн со навивачи без заштитни маски, спортскиот канал „CCTV“ постојано за време на преносот на натпреварот помеѓу Јапонија и Костарика ги заменуваше сите снимки на кои се гледаат гледачи одблиску без маски со снимки од терен или гледачи, но од голема далечина, чии лица не се разликуваат.

Во исто време, нецензуриран пренос од натпреварот беше достапен за заинтересираните гледачи на интернет, вклучувајќи го и „Douyin“ и кинеската верзија на „TikTok“.

Десетици милиони жители на поголемите градови, вклучувајќи ги Пекинг, Гуангжу и Чонгкинг, се во еден вид карантин, додека снимките од Светското првенство покажаа толпи луѓе на стадионот без никакви здравствени ограничувања.

На популарната веб-страница „WeChat“ се појави отворено писмо во кое корисниците се прашуваат дали Кина е навистина на иста планета како Катар, а кинеската антикоронавирусна политика беше доведена во прашање, но властите брзо ја цензурираа.

Стотици луѓе протестираа во Шангај и Пекинг, протестирајќи против кинеската политика на нулта толеранција за корона. На улиците излегоа и жителите на Вухан, пренесе Индекс.хр.

Крајот на рачните сопирачки?

Останаа само „траги“ во новите автомобили.

Работите во автомобилската индустрија брзо се менуваат, а доказ се мануелните менувачи и сопирачките, кои се повеќе исчезнуваат од производството со нови автомобили.

Една нова студија на „CarGurus“ во Велика Британија најдобро објаснува како функционира пазарот.

Само 13 проценти од новите возила се нудат со рачна сопирачка, што значи дека само околу еден од десет нови автомобили е опремен со класична рачна сопирачка, а останатите имаат електрични сопирачки за паркирање.

Некои марки како „BMW“ или „Peugeot“ целосно ги отстранија рачните сопирачки.

Само во последните 5 години, бројот на рачни сопирачки во возилата се намали од нешто повеќе од една третина од автомобилите на едвај повеќе од една осмина, пренесе „Revija HAK“.

Персоналот во затворите во Уганда нема да користи мобилни телефони за време на СП во фудбал

Властите во Уганда им забранија на затворскиот персонал да користат мобилни телефони за време на Светското првенство во фудбал, нагласувајќи дека затворениците би можеле да ја искористат невнимателноста на чуварите за да организираат бегство.

„Поради натпреварите на Светското првенство, нивото на внимание и претпазливост на чуварите би можело да се намали, и тоа затворениците би можеле да го искористат за да избегаат“, изјавил претставник на затворската служба.

„Персоналот не треба да користи паметни телефони на работа, бидејќи тие им го одвлекуваат вниманието и го попречуваат нивното ниво на будност и будност“, се вели во соопштението.

Затворските службеници се советувани да ја зголемат будноста во местата на затворот каде што на затворениците им е дозволено да гледаат натпревари.

притисни ентер