Северна Кореја истрела балистичка ракета, тврди јужнокорејската војска

 Северна Кореја истрела „неидентификувана балистичка ракета“, јави денеска јужнокорејската војска, само неколку дена по последниот тест и во пресрет на посетата на американскиот потпретседател Камала Харис на Јужна Кореја.

„Северна Кореја истрела неидентификувана балистичка ракета во Источното Море“, соопшти здружениот Генералштаб во Сеул, мислејќи притоа на водите што се нарекуваат и Јапонско Море.

Јапонската крајбрежна стража, исто така, ја потврди можноста за лансирање балистичка ракета, пренесувајќи информации од јапонското Министерство за одбрана и притоа ги повика бродовите да бидат на внимателност.

Лансирањето е дел од досега невидената серија воени тестови од Пјонгјанг годинава.

Јужнокорејската разузнавачка агенција предупреди дека Пјонгјанг се подготвува да изврши нова нуклеарна проба.

Северот го заврши „третиот тунел во нуклеарната централа Пунџе-ри“, изјави пратеникот Јо Санг-бум за новинарите по состанокот на разузнавачките служби во Сеул.

Американската потпретседателка Камала Харис утре треба да пристигне во Сеул во кратка посета во која ќе ја посети демилитаризираната зона меѓу двете Кореи.

Американскиот брод на нуклеарен погон УСС „Роналд Реган“ неделава учествуваше во воените вежби со јужнокорејската војска во водите во близина на полуостровот.

Вашингтон е главниот безбедносен сојузник на Сеул и околу 28.500 американски војници се стационирани во Јужна Кореја.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер