Северна Кореја би можела да изврши нуклеарна проба помеѓу 16 октомври и 7 ноември

Нуклеарната проба на Северна Кореја, прва по 2017 година би можела да се изврши меѓу 16 октомври и 7 ноември, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, цитирајќи лица информирани од Националната разузнавачка агенција.

Подготовките за нуклеарно тестирање се завршени во севернокорејскиот пробен тунел Пунгје-ри, каде беа извршени шест подземни нуклеарни проби од 2006 до 2017 година, објави јужнокорејската новинска агенција.

Времето на тестирањето најверојатно ќе биде одредено од настаните во Кина, главниот сојузник на Пјонгјанг, и САД, нивниот најголем ривал, според Јонхап.

„Ако Северна Кореја изврши нуклеарна проба, тоа би можело да биде помеѓу 20-тиот Конгрес на кинеската Комунистичка партија на 16 октомври и изборите во САД на 7 ноември“, изјави претставникот Јо Санг-бум за новинската агенција.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер