Сенатот може на Трамп да му ја одземе можноста за повторна кандидатура

Историско гласање во долниот дом на Конгресот,официјално Доналд Трамп стана единствениот претседател во историјата на САД против кого два пати се покренало обвинение за импичмент.  

Претставничкиот дом на конгресот доцна синоќа со 232 гласa “за” и 197 “против” изгласа импичмент по единствената точка на седницата,обвинението за “поттикнување бунт”. Иницијативата беше подржана од рекорден број републиканци,вкупно 10. За споредба, првиот импичмент не беше поддржан од ниту еден негов сопартиец.

Пред гласањето, спикерката Ненси Пелоси изјави дека отповикувањето на претседателот се должи на неговата вмешаност во нападот на Конгресот со кој се нанесе силен удар на демократијата во САД.

-Знаеме дека претседателот на САД го предизвика овој насилен револт, овој вооружен бунт против нашата заедничка земја. Тој мора да си оди бидејќи претставува јасна закана за нашата нација која сите ја сакаме, рече Ненси Пелоси.

Претседателот пак, преку видео порака го осуди упадот на неговите приврзаници во Капитол Хил минатата недела во која загинаа пет лица, воедно тој воопшто не го спомна гласањето во Конгресот. Тој видеото го сподели на официјалната страна на Белата Куќа откако претходно Твитер,Јутуб и Фејсбук ги блокираа неговите лични профили.

-Сакам да бидам јасен, недвосмислено го осудувам насилството што го видовме минатата недела. Насилството и вандализмот немаат место во нашата држава или во нашето движење, истакна претседателот Доналд Трамп.

Процедурата за импичмент се сели во Сенатот каде што треба да биде поддржана со 2/3 мнозинство. Иако демократите настојуваа на вонредно гласање, лидерот на републиканските сенатори Мич Мекконел ги отфрли нивните барања со што му овозможи на Трамп да остане на својата функција до истекот на неговиот мандат.

Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч, за малку избегната тепачка (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку жестоко се судрија во последните моменти од првото полувреме на четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија меѓу Интер и Милан.

Ибрахимовиќ во 31-та минута го донесе Милан во водство со убав гол, а играчите на Интер стануваа се понервозни, што се гледаше на Лукаку, кого Ибрахимовиќ го испровоцира.

Белгиецот и Швеѓанецот се соочија очи во очи и веднаш беа разделени од соиграчите.

Ситуацијата беше на работ на голем инцидент кога судијата Паоло Валери го објави крајот од првото полувреме. Лукаку бесно се упати кон Ибрахимовиќ, кој се упати кон соблекувалната, а за да се избегнат поголеми проблеми, присутните на теренот морале да интервенираат.

И двајцата добија жолти картони.

Лукаку, наводно, му рекол на Ибрахимовиќ да престане да му се смее, а Ибрахимовиќ му одговорил: „Ајде, ајде да одиме“.

Ибрахимовиќ беше исклучен во 58. минута поради втор жолт картон за прекршок во центарот, а израмни Лукаку од пенал во 71. минута.

Британка се изживува врз неподвижна старица, семејството ја снимило (Вознемирувачко видео)

Бритинската полиција објави на својот Твитер вознемирувачко видео во кое се гледа злоупотреба врз дементирана старица од 29-годишна старателка , која е осудена на шест месеци затвор.

29-годишната Џени Деди требало да се грижи за полу-подвижната 69-годишна Лиз Јангс, но снимките од надзорните камери откриваат дека наместо тоа, таа ја влече за коса, и ги турка прстите во лицето и устата и ја влече за нос.

Во текот на летото 2019 година, ќерката на жената од видеото, Корина Канингам, која живеела со неа во куќа во Норфолк, започнала да забележува полесни повреди како што се модринки и гребаници на лицето и телото на нејзината мајка.

Поради сè, вклучила камера, која цело време снимала во собата. Полицијата објаснила дека семејството на Лиз Јангс сакало снимката да се сподели јавно за случајот да остане запаметен откако Деди е приведена.

Според „Дејли меил“, за време на една посета, Деди зела куче со себе, кое ја изгребало Лиз Јангс, предизвикувајќи длабоки расекотини на нејзините нозе.

Деди, пишува понатаму, ја принудувала старицата да јаде и вербално и физички ја малтретирала. На видеото се гледа како ја влече за коса и ги турка прстите во лице.

Во една прилика ја оставила гола скоро цели 30 минути, со влажна коса и само со крпа над колената.

Семејството на Лиз Јангс го видело видеото во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била малтретирана, по што интервенирала полицијата.

Деди признала дека лошо се однесувала кон лице кое има потреба од посебна грижа и е осудена на шест месеци затвор.

"Знаеме дека објавувањето на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го зедовме предвид ова пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз сакаше да спречи слични случаи", објави полицијата, пренесува британски Мирор.

Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

притисни ентер