Секси војна меѓу САД и Русија: Путин доби атрактивна новинарка, по преведувачката за Трамп

Во Русија, се лути на однесувањето на Хедли Гембл,водителка на CNBC, која се обиде да го деконцентрира лидерот на Кремљ со своите долги нозе.

Специјалната војна меѓу Америка и Русија се води на сите полиња и ништо не е препуштено на случајноста, судејќи по бесната реакција на Москва на однесувањето на американската новинарка кој го интервјуирала претседателот Владимир Путин. Имено, како што пренесува Дејли Меил, државниот ТВ канал Русија 1 започнал невообичаено остар напад врз Хедли Гембл, водителка на Си -Ен -Би -Си, која разговарала со шефот на Кремљ во рамките на енергетскиот форум.

Владимир Соловиов, главниот човек за пропаганда на Путин, објавил детали од интервјуто, тврдејќи дека Гембл се обидела да го „одвлече“ и „оттргне“ Путин. Во преден план биле долгите нозе на водителката од САД, краткиот фустан, голите рамена и потпетиците од 12 сантиметри.

- Беше нашминкана со сјај и светки како за модна писта. Таа ги лижеше усните и ја пушти косата, рече тој. Водителот Дмитриј Киселиов посочува дека „говорот на телото“ на Хедли Гембл бил целосно насочен кон Путин, но дека тој се спротивставил на нападите и не бил исфрлен од рамнотежа. - Нормално, не беше се` видено во телевизискиот извештај, но публиката во студиото можеше да види за што станува збор, исто како и нашиот тим - рече Киселиов. CNBC и Хедли Гембл не сакале да ги коментираат обвинувањата, но водителката јасно кажа што мисли. Имено, таа на Инстаграм објави фотографија од насловната страница на рускиот весник „Комерсант“, а во преден план се долгите нозе со пораката „Мојот најдобар агол“.

За време на разговорот, Путин ја критикувал „убавата“ и „згодна“ американска новинарка и и рече да не го слуша она што и го кажува за кризата со гас во Европа. Тој нагласил дека Русија ќе доставува гас за Европа, како и секогаш, дури и за време на Студената војна, и ги отфрлил критиките дека намерно ја предизвикал кризата и дека го користел гасот како политичко оружје е „целосна глупост“. За време на интервјуто, Путин ја задевал Хедли Гембл и во еден момент се свртел кон публиката и рекол: - Убава жена, убава, јас и` кажувам едно, таа ми кажува нешто сосема спротивно, како да не го слушна тоа што го кажав. Па, пак ќе ви кажам. Во тој момент, Гембл се замрзнала и му рекла на рускиот претседател дека го „слуша“ и коментира дека на Русите „им требало многу време“ да се справат со снабдувањето со гас и гасната криза. - Дали навистина кажав нешто толку тешко за разбирање - прашал Путин.

Сепак, многумина веруваат дека Хедли Гембл всушност била американски одговор на Дарија Бојарска, атрактивната преведувачка со која Путин се обидел да го збуни Доналд Трамп, поранешниот американски претседател, за време на нивната средба на маргините на самитот Г20 во Осака, Јапонија во 2019 година. Имено, Стефани Гришам, поранешен секретар за печат на Белата куќа, тврди дека Бојарска, салса танчарка, била тајното оружје на Путин.

- На почетокот на состанокот, Фиона Хил, советничка на Русија, ме праша дали сум ја забележала атрактивната бринета, нејзината долга коса, убаво лице и згодната фигура. Таа ми рече дека нејзината цел е да го збуни нашиот претседател - изјавила Гришам.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

притисни ентер