Седумдесет проценти од Израелците над 16 години се вакцинирани

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примиле својата прва доза на вакцината против ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн.

Еделштајн на Твитер напишал дека 4.456.000 луѓе ја примиле првата доза на вакцината, од кои 3.076.000 ја примиле втората доза.

Со доаѓањето на еврејскиот празник Пурим оваа недела, министерот предупредил на „масовни инфекции на планираните прослави“.

Пурим е празник што исто така вклучува големи забави низ целата земја за децата и возрасните, каде што сите се специјално облечени.

Минатата година, огромна инфекција со коронавирус го следеше празникот, а официјалните лица стравуваат дека може да се повтори.

„Ќе воведеме ноќен полициски час за значително да го намалиме јавниот превоз во деновите на Пурим“, рече Еделштајн.

Вчера биле пријавени 4.677 нови случаи на коронавирус.

Израел во моментов е во процес на отворање на училиштата, забавната индустрија, продавниците и трговските центри.

Од недела, земјата презентира стимулации за луѓето кои биле вакцинирани против ковид-19, додека податоците од Министерството за здравство укажуваат на тоа дека вакцината Pfizer и BioNTech е многу ефикасна.

На Израелците кои ги примиле двете дози на вакцината, сега им е дозволено да посетуваат спортски центри, театри, музеи и хотели.

Тие мора да покажат потврда за вакцинација на влезот, т.н. "зелен пасош".

Општина Тел Авив денеска соопштила дека ќе го прослави враќањето на културниот сектор, кој во голема мерка бил затворен поголемиот дел од годината, со организирање концерт во среда за старите жители кои биле вакцинирани.

Видео: Корејци ја пеат „Молитва“ од Марија Шерифовиќ

На интернет се појави снимка на која музичка група од Кореја ја пее песната „Молитва“ на натпревар за пеење.

На нивните способности не остана рамнодушна ни самата Марија Шерифовиќ, која со оваа песна и донесе победа на Србија на Евровизија во 2007 година.

Пејачката го изрази своето воодушевување од нивната изведба на својот Инстаграм профил.

Таа во објавата напомена дека ова е најдоброто изведување на нејзината песна, и напиша прекрасна порака упатена до талентираните Корејци.

„Ви посакувам се најдобро во понатамошната кариера и натпреварување. Се гледаме наскоро“, напиша пејачката.

Фото: Елена Китиќ ги запали социјалните мрежи

Таа објави фотографија во костим за капење, која го покажува нејзиното совршено тело и облини.

Ќерката на пеачкиот пар Миле Китиќ и Марта Салиќ, Елена Китиќ е активна на социјалните мрежи, а фановите неретко ги изненадува со смели фотографии.

Имено, Елена, судејќи по објавите, отпатувала во потоплите краишта. Елена најпрво објави фотографија во костим за капење од една од плажите во Доминиканската република, за потоа да објави снимка на која се гледаат убавините на оваа луксузна дестинација.

Фотографијата во костим на капење на која го покажува своето совршено тело и облини, наиде на многу позитивни реакции од фановите.

„Згодна“, „Убавице“, „Жена бомба“, се само дел од коментарите.

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот н Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството, додека во земјата расте бројот на заразени.

Ал Асад и сопругата Асма направиле ПЦР тест откако почувствувале благи симптоми на корона.

Тие ќе бидат во изолација две до три недели.

„Во текот на изолацијата која ќе трае измеѓу две и три недели тие ќе продолжат со работата од дома“, додава претседателството во соопштението.

На почетокот на март министерството за здравство извести за зголемување на бројот на инфекции и повика на строго почитување на дистанцата и оцени дека таа земја не е поштедена од другите варијанти на вирусот.

Власта на крајот на февруари најави почеток на кампања за вакцинирање на медицинскиот персонал. Сирија доби 5000 дози од кинеските вакцини за 2500 медицинари, според дневниот весник „Al-Watan“, близок до власта. Сирија исто така одобри употреба на руската вакцина.

притисни ентер