Седница на собраниската комисија за европски прашања

Со критики за злоупотреба на европското знаменце, процедурални забелешки и меѓусебни навреди, започна дводневната комисиска расправа за Законот за државјанство во Собрание.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица реагираат зошто власта не организира јавна расправа, убедени се дека законот не е во интерес на граѓаните кои немаат државјанство, туку само за категорија на луѓе кои во моментов воопшто не живеат во Македонија.

Секоја конструктивна забелешка ќе биде прифатена и законот нема да ги фингира резултатите од претстојниот попис, уверуваат од Алијанса и Алтернатива. Според нив, законот не е предложен од етнички причини.

Вкупно 1006 амандмани се поднесени за законот, најголем дел од пратениците од Левица, но скратената постапка ја ограничува расправата на само уште еден работен ден. Со новите измени, граѓаните од СФРЈ кои до независноста на Македонија живееле на територијата на земјава, ќе може да добијат државјанство со приложување на еден од понудени 16 документи - меѓу кои и свидетелство, сметка од платена струја, работничка книшка, отпустен лист од болница во Македонија или штедна книшка.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер