Се зголемува бројот на богати земји, каде што се воведува третата доза на вакцината

Додека светот се бори со варијантата делта, се поголем број земји размислуваат да воведат трета доза на вакцината.

Обединетите Арапски Емирати од вчера им се придружија на Германија, Израел и Обединетото Кралство со воведување упатства со кои се препорачува трета доза на вакцината против „Ковид-19“ за стари лица.

Израел минатата недела ја објави својата програма за трета доза откако експертите назначени од владата го препорачале овој потег. Експертите го засноваа своето мислење врз податоци што покажуваат дека со текот на времето вакцината почнува да ја губи својата ефикасност во спречувањето на инфекциите.

Но, не се согласуваат сите со овој потег. Светската здравствена организација (СЗО) минатиот месец за Си -Ен -Ен објави дека се уште не е познато, поради ограничен број студии, дали ќе биде потребна трета доза.

Американските регулаторни агенции, исто така, им порачаа на американските граѓани дека сеуште не е потребно да се прима трета доза. Вчера, експертот за заразни болести Ентони Фаучи рече дека третата доза засега треба да биде достапна само за луѓе со ослабен имунолошки систем.

Со помалку од половина од американското население целосно вакцинирано, ситуацијата во САД не изгледа добро, бидејќи бројот на случаи продолжува да расте. Вчера, за прв пат од февруари, пациентите заразени со ковид зафатија повеќе од 50,000 кревети; под услов овие да се главно невакцинирани граѓани.

Варијантата делта создава хаос низ целиот свет. Во Африка, смртноста од ковид-19 значително се зголемила во последниот месец, при што бројот на смртни случаи се зголемил за 80% во последните четири недели. Пандемијата повторно започна во Вухан, нејзиниот оригинален епицентар, а властите сега спроведуваат масовни тестови за да спречат понатамошно ширење.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер