Се заоструваат судирите меѓу Израел и Палестинците

Ескалира насилството помеѓу Израел и Палестинците, од почетокот на воздушните напади во понеделник до сега загинале 36 лица во Газа, а 10 од нив се деца. 

Ракетирањето пак на милитантната група Хамас уби пет деца . И покрај апелите од ОН да се стави точка на насилството, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху порача дека нападите ќе се интензивираат.

-Операцијата „Чувар на зидот“ нападна стотици позиции на Хамас и исламскиот Џихад. Елиминиравме десетици терористи помеѓу кои се и старешини и команданти на високи позиции, уништивме згради кои што беа користени од терористичката организација, ќе продолжиме да напаѓаме со полна сила, вели Бенјамин Нетанјаху – Премиер на Израел.

Сирените за тревога се слушаат и низ Тел Авив. Палестинската група Хамас истрела 130 ракети кон градот, а една погоди во зграда, според тамошната полиција во ова ракетирање се убиени три лица. Армијата на Израел информираше дека врз земјата се испукани околу 500 ракети од различни палестински групи.

Од палестинска страна порачаа дека се спремни да одговорат на применетата сила од страна на Израел која досега погоди 130 цели во Газа, а како што велат од палестинската национална иницијатива, нападнат е и храм за време на молитва.

-Нападнаа луѓе кои што се молат со шок бомби и солзавци, а почнаа и да ги тепаат луѓето, вклучувајќи ги и оние кои што нудеа прва помош на повредените луѓе. Овие напади беа постојани затоа што сакаа да ги избркаат луѓето надвор од џамијата, истакна Д-р Мустафа Баргути – Ген-сек на палестинската национална иницијатива.

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи итен состанок со цел да се стави крај на конфликтот.. Членовите на советот не успеаа да го усогласат документот за ова прашање во понеделникот, а според агенциите, тие веројатно нема да можат да усвојат заедничка резолуција и изјава ниту на денешната седница.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер