Се одложува ротацијата на премиерското место во Романија поради штрајкот на наставниците

Нема да поднесам оставка како премиер на Романија и нема да има ротација на владата додека не ги решиме проблемите со образованието и не прекине штрајкот на наставниците. 

Ова на вонредна прес-конференција го соопшти актуелниот премиер на државата, Николае Чука, заедно со другите двајца лидери на владината коалиција - претседателите на Социјалдемократската партија и на Демократскиот сојуз на Унгарците во Романија.

Чука денеска требаше да се повлече од премиерската функција за да му ја предаде палката на претседателот на Домот на пратеници и лидер на социјалдемократите Марсел Чолаку и да ја изврши ротацијата на власта меѓу коалициските партнери.

- Нема да поднесам оставка и да бегам од одговорност додека не се реши кризата, нагласи Николае Чука. Тој информира дека од 2022 година до денес се издвоени осум милијарди леи за реформи во образованието и апелираше на рационалност до наставниците кои протестираат.

- Тоа се проблеми наталожени со текот на времето, 30 години. Не можеме веднаш да ги доделиме парите што ги бараат, додаде Чука.

Романскиот премиер истакна дека благодарение на воспоставената стабилна коалиција и политичката стабилност, земјата досега можеше да се справи со енергетската криза и да се справи со последиците од војната во Украина и ефектите од инфлацијата. Николае Чука информира дека во првиот квартал од годинава Романија имала трет највисок економски раст во Европската Унија.

Чука беше поддржан од неговиот иден наследник на функцијата - Марсел Чолаку, кој изјави дека најавената одлука е исправна и дека промените во владата не можат да се вршат во тензична атмосфера.

„Тоа е одлука што ја носиме заедно. Прифативме дека приоритет број еден во владината програма се наставниците и здравствениот систем. Заедно ќе продолжиме, јас ја претставувам законодавната власт, вие ја претставувате извршната власт, ќе се обидеме да го решиме овој проблем, но мора да имаме и баланс“, рече претседателот на Домот на пратеници и лидер на Социјалдемократската партија.

Трипуновски:Моја цел ќе биде земјоделството кое ќе генерира стотици милиони евра девизен прилив

Моја цел ќе биде земјоделството кое ќе генерира стотици милиони евра девизен прилив, земјоделство на среќни земјоделци, богати и достоинствени.

Огромна е честа, одговорноста и задоволството да се биде предложен за министер во Владата на Hristijan Mickoski.

Од утре па натака времето ќе се дели пред и по Владата на Мицкоски. Ќе поставиме стандарди и систем за работа кои не се видени до сега во Македонија.

Граѓанинот доаѓа на прво место. Ја враќаме Македонија на народот.

Македонија се става на брза трака за напредок и развој.

Земјоделството од упропастена гранка, ќе прерасне во еден од неколкуте двигатели на економијата. Ќе се свртиме кон модерните и успешни земји, и земји со слична површина колку нашата, а гиганти во земјоделското производство.

Моја цел ќе биде земјоделството кое ќе генерира стотици милиони евра девизен прилив, земјоделство на среќни земјоделци, богати и достоинствени.

Знаеме како треба!

За Македонија се работи!

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ.

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Рускиот претседател Владимир Путин назначи нов прв заменик - министер за одбрана и тројца заменици министри, се вели во декретите објавени денеска на веб-страницата на руската државна администрација.

Според указот, Леонид Горнин е назначен за прв заменик - министер за одбрана на Руската Федерација, а заменици на министерот за одбрана ќе бидат Павел Фрадков, Ана Цивиљева и Олег Савељев, кој ќе биде и шеф на кабинетот на министерството, јавија руските медиуми.

Рускиот претседател ги разреши првиот заменик - министер за одбрана Руслан Чаликов, државниот секретар и заменик - министер за одбрана Николај Панков, заменик - министерката Татјана Шевцова, како и вториот заменик - министер за одбрана, генералот Павел Попов, кој е отпуштен и од воената служба.

Гундоган тренира нормално по натпреварот со Шкотска

Капитенот на германската репрезентација Илкај Гундоган учествуваше на тренингот во Бундеслигата откако се здоби со повреда на скочниот зглоб. 

Фудбалерот од средниот ред на Барселона немаше очигледни проблеми и се очекува да игра против Унгарија во среда во Штутгарт.

Сите преостанати 25 играчи му се на располагање на селекторот Џулијан Нагелсман по успехот од 5:1 против Шкотска во петокот.

Триесет и три-годишниот Гундоган заработи повреда на мечот со островјаните во Минхен, кој мина без проблем за домаќините на ЕП 2024. Играчот од средниот ред беше соборен од Рајан Портеус во 42. минута од петочниот судир.

За овој прекршок шкотскиот дефанзивец доби црвен картон од судијата Клемент Турпин и досуди пенал. Илкај Гундоган играше до крајот на мечот, а потоа го напушти теренот со мраз на десниот зглоб.

Победа против Унгарија ќе обезбеди предвремен пласман за Германија во нокаут фазата на ЕП 2024.

притисни ентер