СДСМ: Рамо до рамо со граѓаните на Карпош,Струга, Куманово и Сарај

ЕУ или изолација, време е за финална победа за нашата иднина.

Интензивните теренски активности на СДСМ и средби со граѓаните ширум републиката продолжија и денеска.

Во општина Карпош рамо до рамо со граѓаните беа потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев и Роберт Бекировски.

На маалска средба со карпошани Богоев порача дека е време за финална победа за иднината на земјава, пред се заради доброто на идните генерации.

- Ние, сегашните генерации сме сега должни да одиграме клучна улога и да го направиме финалниот чекор за да ја обезбедиме европската иднина на нашата татковина. Имаме историска шанса која што мора да ја искористиме. Стремежот е европско образование тука, европски можности и вредности на слобода, демократија, правичност и правда тука, во нашата Македонија. Затоа, ова е битка за иднината, за стабилност, за мир, за просперитет и економски напредок. Борба за правда, подобро образование, организирано здравство, повисоки плати и пензии, поубав живот за сите. Ова е борба за младите. Сега е време за финална победа за нашата иднина, рече Богоев.

Изборот на сите политички партии е помеѓу европска иднина и враќање назад, ЕУ или изолација, додаде тој.

- Изборот пред секоја политичка партија е интеграција или изолација. Eвропски блок за европска иднина или анти-европски блок за изолација. Христијан Мицкоски, наместо со денови да молчи треба да излезе пред јавноста и да каже што одлучил: ЕУ или Левица?, рече потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев денеска од средба со граѓаните на Карпош.

Претседателката на Форумот на жени, Јована Тренчевска денеска како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ беше меѓу граѓаните на општина Струга.

- Унапредување на стандардот на граѓаните е врвен приоритет за СДСМ и Владата што ја предводи. Преку успешни, ефикасни политики успеавме да ги зголемиме платите во сите сектори, минималната плата да ја донесеме на над 20.000 денари и таа да важи за сите дејности. Пензиите сега ги зголемуваме согласно новата методологија каде со последното покачување 330.000 пензионери добија покачување од 16% отсто само за една година, а следното зголемување ќе биде во септември. Просечната пензија сега е поголема за 35% споредбено со времето на ВМРО ДПМНЕ. Одлични резултати дава и Оперативниот план за вработување кој оваа година е со рекорден буџет од 32 милиони евра и со опфат на близу 15.000 лица, порача Тренчевска во Струга.

Во Куманово беа Славјанка Петровска и Гоце Георгиевски.

- СДСМ ги реализира стратешките цели на државата. Денес сме членка на НАТО и по 17 години чекање започнавме преговори со ЕУ. За разлика од нашиот државнички однос, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски постојано дејствуваат спротивно на националните и државните интереси. Се противеа на членство во НАТО се противеа на европскиот предлог, а сега се противат на потребните реформи со кои ќе го забрзаме процесот на интеграција кон ЕУ. Но на крајот, треба да знаат дека нема да успеат. Нивните блокади повторно ќе бидат поразени, истакна Петровска.

Во општина Сарај помеѓу граѓаните беа Магдалена Грашковска и Дарио Николовски, кој истакна дека Владата, институциите предводени од СДСМ успеале светската енергетска криза да ја претворат во можност, а најдобар показател за тоа е рекордното зголемување на домашното производство на електрична енергија што обезбеди стабилност на цената, но и можност за враќање на евтината дневна тарифа на струјата за домаќинствата.

Фламенго по само пет месеци го отпушти Сампаоли

 Бразилскиот прволигаш Фламенго објави синоќа дека ја раскина соработката со аргентинскиот фудбалски стратег Хорхе Сампаоли по неуспехот во финалето на бразилскиот куп против Сао Паоло (0-1, 1-1).

-Тренерот Хорхе Сампаоли и неговиот стручен тим веќе нема да го водат црвено – црниот тим, објави Фламенго на социјалните мрежи, посакувајќи му на аргентинскиот стратег „среќа“ во продолжението на кариерата.

Сампаоли е отпуштен по само пет месеци откако дојде во Фламенго од редовите на шпанска Севиља, каде, исто така, претходниот ангажман му траеше пет месеци.

Сампаоли со Фламенго потпиша договор до крајот на 2024 година, и според локалните медиуми, клубот поради предвремениот раскин на соработката ќе треба да плати обесштетување од 1,8 милиони евра.

Медиумите наведуваат дека главен кандидат за наследник на Сампаоли на клупата на клубот од Рио де Жанеиро е поранешниот бразилски селектор Тите.

Утре без вода дел од булеварот „8-ми Септември“

Од ЈП Водовод и канализација - Скопје информираат  дека водоснабдувањето ќе биде прекинато од 9:00 часот до завршување со санација на дефектот. 

Поради дефект на затворач ф-300 мм на крстосницата бул.„8-ми Септември“/ бул. „Партизански Одреди“, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од бул. „8-ми Септември“, додека намален притисок на водоснабдувањето ќе имаат корисниците ул. „Дрезденска“ и „Анкарска“.

Од ЈП Водовод и канализација - Скопје информираат дека водоснабдувањето ќе биде прекинато од 9:00 часот до завршување со санација на дефектот.

Лавров: САД и НАТО да ја препознаат одговорноста за ситуацијата во Авганистан

Русија очекува САД и НАТО да ја препознаат одговорноста за ситуацијата во Авганистан, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Целосното обединување на напорите на земјите од регионот и земјите од НАТО е можно само доколку Алијансата ја признае одговорноста за катастрофалниот исход од нејзиното воено присуство во Авганистан, се вели во обраќањето на рускиот министер на 5. состанок за Авганистан во „московски формат“ кој се одржува во Казан.

Неговиот говор го прочита специјалниот претставник на рускиот претседател за Авганистан, Замир Кабулов.

Лавров посочи дека земјите од Западот нанеле непоправлива штета на народот на Авганистан и затоа мора да го понесат најголемиот товар за обнова на земјата во постконфликтниот период.

„Во врска со тоа, блокадата на авганистанските сметки што ја спроведува Вашингтон е контрапродуктивна и само ја отежнува ситуацијата и ги влошува тешките услови во кои живеат Авганистанците“, наведе Лавров.

Како што додаде, Москва смета дека враќањето на воената инфраструктура на САД и НАТО на територијата на Авганистан и соседните земји е неприфатливо, без оглед на причините за таквиот чекор.

На средбата во Казан учествуваат претставници на Авганистан и на соседните земји.

Фото: ЕПА

притисни ентер