СДСМ: Официјалните податоци ги демантираат празните обвинувања на Мицкоски

Христијан Мицкоски човекот што го советуваше Никола Груевски во носењето и спроведувањето на погубните економски политики нема никаков кредибилитет да зборува за економијата.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не можат да се помират со успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ и затоа напразно обвинуваат.

Реалните факти ги демантираат лажните обвинувања на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Според официјалните податоци на Државниот завод за статистика, идустриското производство во период јануари - мај 2018 е за 3,5 отсто поголемо во однос на периодот јануари - мај 2017. За потсетување, тоа е периодот кога партијата на Мицксоки со сите сили одбиваше да овозможи мирен трансфер на власта.

Евидентен е растот на минималната и просечната плата, растот на извозот и намалување на невработеноста. Само во првиот квартал од годинава во Македонија се влезени рекордни 235 милиони евра странски инвестиции, без при тоа да биде потрошен денар за скапи роуд шоуа и кампањи. Сето ова се реални податоци што ги демантираат празните обвинувања на Мицкоски.

Лицемерно и несериозно е Мицкоски да глуми загриженост за младите, кога токму во периодот на владеење на ВМРО-ДПМНЕ од државата заминаа над 600 илјади луѓе, а најголем дел од нив беа млади, образувани и работоспособни луѓе на кои криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ им ја затвори секоја можност за успех.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и натаму нека ја следат работата на Владата предводена од СДСМ за да научат како се работи одговорно, домаќински и во интерес на граѓаните.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Љубе Бошкоски е примен на Инфективната клиника, му се влошила состојбата со коронавирусот

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е примен на Инфективната клиника откако неговата состојба поради коронавирусот се влошила.

Неговата состојба во овој момент е комплицирана, јавуваат медиумите ,но подетални информации до овој момент нема.

Бошкоски беше дијагностициран со ковид-19 минатата недела.Тој самиот пред неколку дена изјави дека му бил дијагностивиран Ковид-19 , но дека се чувствува добро и е во самоизолација во родниот Челопек.

Пукотници во Призрен, убиен напаѓачот кој пукал кон полицајците

Косовската полиција вечерва објави дека во Призрен напаѓачот пукал кон полицајците кои одговориле со огнено оружје во самоодбрана.

Во соопштението, косовската полиција наведува дека нивните припадници вечерва во Призрен го пронашле осомничениот Б.Ш., со прекар „Слепи“, за кого е распишана потерница за делото „убиство во обид“.

Во моментот кога ја забележал полициската патрола, осомничениот започнал да пука кон полицајците, кои биле принудени да одговорат со огнено оружје во самоодбрана, се вели во полициското соопштение.

На осомничениот, кој бил повреден при размената на оган, му била укажана лекарска помош и бил испратен на лекување во болница.Сепак, надлежните лекари потврдиле дека лицето починало, се додава во соопштението.

На местото на настанот е пронајдено оружје, со кое осомничениот пукал кон полицајците, како и две рачни бомби.

Форд од 80-тите е најскапиот караван на светот(ФОТО)

Тргувањето со стари автомобили е денес многу профитабилна работа, особено кога станува збор за егзотични примероци на класиците од минатиот век.

Овој Форд не припаѓа скоро никаде. Тоа е издолжено возило, типично за американскиот пазар,што ја дели основата со тогашниот Мустанг. Готовиот производ е апсолутно неинтересен во однос на технологијата. Се напојува со 3.8 V6 мотор , а овој модел има 150.000 километри поминато зад себе.

Сето ова вели дека автомобилот ќе биде тешко да го смени сопственикот, дури ни за неколку илјади евра, а камоли за 1.999.999 евра, колку што бара сегашниот сопственик. Неговата самодоверба произлегува од фактот дека тој е единствен, барем кога станува збор за изгледот. Автомобилот е насликан во 1996 година од танзанискиот уметник Џорџ Лиланг.

Според огласот објавен на mobile.de, Лиланг го насликал автомобилот за време на изложбата во Фирт, Германија, кога сопственик на хотел му понудил бесплатно сместување доколку го наслика автомобилот и го претворил во уметничко дело.

Друг уметник, Пони Јенги, помогнал во креирањето на новата надворешност, украсувајќи ги предните и задните делови на возилото, додека остатокот го направил Лиланг.

Без сомнение, безличниот караван станал уметничко дело и единственото прашање е дали вреди толку многу.

притисни ентер