СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на масовна излезност во вториот круг

И власта и опозицијата ги збиваат своите родови пред вториот круг од локалните избори, закажан за две недели.. 

Мицкоски повика на опозициско обединување, Заев му пиша на членството дека СДСМ греши но учи и се поправа – двете најголеми партии почнаа со мобилизација за вториот круг од локланите избори...

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски бара опозицијата да ги здружи силите со една цел, рушење на владата... Набрзо после вториот круг од локалните избори очекува поддршка и од помалите партии од власта да се приклучат на опозицискиот табор за формирање на ново парламентарно мнозинство. За две недели очекува победа во општините каде што ВМРО-ДПМНЕ кандидати, а каде што нема најави поддршка на коалиционите партнери – на Стевчо Јакимовски во Карпош и на сите кандидати на Алијанса и Алтернатива... За Куманово и Тетово, Мицкоски рече дека се уште партиското раководство не донело одлука дали и за кого ќе дадат поддршка.

На обединување за вториот круг повика и претседателот на СДСМ Зоран Заев. Во писмо до сопартијците тој пишува дека е потребна борба за секој глас и засилени активности на терен за да се чујат граѓаните. Според Заев, злото се заканува и затоа треба брза анализа и реакција.

„Граѓаните во првиот круг на овие избори ни пратија јасна порака и ние таа порака мораме да ја слушнеме, да ја разбереме и да постапуваме по неа. Народот не е за ВМРО-ДПМНЕ. Но, во исто време народот сака многу подобар резултат и многу повисок интензитет на промени реализирани од СДСМ.

Сега е време за обединување затоа што од другата страна се истите насилници и криминалци кои ја уништуваа нашата земја со години. СДСМ греши, но учи и се поправа. ВМРО-ДПМНЕ е партија на своеволие и узурпација на сè државно за свои интереси. И тука има голема разлика. – пишува Заев во пимото до сопартијците..

По завршување на гласањето во неделата, Заев рече дека по локалните избори парламентарното мнозинство ќе порасне, отфрлајќи го сценариото кое го најавува Мицкоски. Дека нема да има политички потреси и нови избори, денеска рече и портаролот на ДУИ, Бујар Османи. И според него, актуелното мнозинство во Собрание е стабилно, а на Македонија не и треба губење време со избори..

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

притисни ентер