СДММ во Радовиш: Не запираме со креирањето на квалитетни младински политики што носат напредок

Локалните клубови на социјалдемократската младина од Радовиш, Струмица, Босилово, Василево и Ново Село имаа прилика да ги слушнат плановите на својата СДММ како и да ги споделат своите предлози и идеи кои сметаат дека треба да се реализираат.

Оваа можност која ни е дадена, за составување на сопствена младинска програма за претстојните локални избори која ќе се вметне во централната, е одлична шанса да ѝ покажеме на јавноста каква слика сакаме да креираме за општеството во кое живееме и да докажеме дека сме спремни таа замисла да ја оствариме, рече претседателот на СДММ, Марко Михаилоски.

Само со вакви дискусии, со целосна отвореност за критики, решенија, но и со многу посветеност и големо внимание кон тоа што го работиме, може да ја направиме разликата кон подобро од она што го имаме денес. Периодов сме сведоци дека нашите заложби полека, но сигурно се пласираат како реализирани проекти, донесени мерки и изгласани закони. Законот за млади, субвенционираниот студентски оброк и покачувањето на студентските стипендии се само дел од она за кое ние како младина се изборивме и сега овде пред сите вас се обрзувам дека нема да запреме овде. На нас чекаат уште многу успешни приказни кои заедно ќе ги пишуваме, продолжи Михаилоски.

СДММ после цели два месеци поминати на терен со младите од целата земја, ги брои последните трибини со караванот „Млади локално заедно". Концептот на трибините за генерирање на идеи и предлози од секој млад човек ќе резултира во младинска програма на локалните избори на кои СДСМ во добар дел од општините ќе настапи со кандидати за градоначалници и советници кои ќе бидат од редовите на својата младина.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Хамилтон конечно дојде до пол позиција и шанса за стота победа

Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) беше најбрз во денешните квалификации за ГН на Унгарија, 11 -та трка на Светското првенство во Формула 1.

Неговиот тимски колега, Финецот Валтери Ботас, го имаше второто квалификациско време. Трет беше Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), лидер во генералниот пласман, а четвртиот резултат го постигна Мексиканецот Серхио Перез (Ред Бул).

Во генералниот пласман, водечкиот Верстапен има 185 бодови, потоа Хамилтон со 177, додека на третото место е Британецот Ландо Норис (Мекларен) со 113 поени.

Две езера во Аргентина станаа розови, научниците загрижени (ВИДЕО)

Две езера во крајбрежниот регион Патагонија во Аргентина станаа флуоресцентно розови поради сеуште необјасниви феномени за кои локалните екологисти стравуваат дека можат да бидат предизвикани од индустриска контаминација.

Езерата, лоцирани во близина на индустриски парк во предградието на аргентинскиот град Трелев, се наоѓаат на прашлива рамнина Патагонија. Во објавите на официјалната веб -страница на општина Трелев стои дека службениците на таа општина неодамна наишле на камион кој фрла отпад во одводот.

Властите дале спротивставени мислења за локалните медиуми дали е ненадејна промената на бојата на езерото, но еколозите се многу загрижени.

Локалниот активист Пабло Лада, член на аргентинската Национална еколошка мрежа (РЕНАЦЕ), за Ројтерс изјавил дека ова потенцијално може да се должи на бојата додавана на ракчињата што се одгледуваат во близина, за да ја добијат нивната типична розова нијанса.

„Мислам дека оваа розова лагуна открива колку лошо се постапува со отпадот во близина и во самото езеро“, рече Лада.

Локалните и регионалните службеници за заштита на животната средина ги истражуваат причините и потенцијалните оштетувања на езерата, но сеуште немаат донесено заклучоци.

Научниците се обидуваат да го спречат изумирањето на белите носорози, останале само две женки

Екипа од меѓународни научници кои работат на изнаоѓање начини за што побрзо спасување на редок вид на северен бел носорог, велат дека постигнале напредок со производство на уште три ембриони.

Конзорциумот BioRescue, предводен од професорот Томас Хилдебрант од Лајбниц институтот за зоолошки градини и диви животни во Германија, соопштил дека овој месец се произведени уште три ембриони од подвидот на носорогот, со што вкупниот број живи ембриони се искачил на 12.

Научниците зеле јајца од една од двете преостанати женки од северниот бел носорог во паркот за диви животни во Кенија. Замрзнатите сперматозоиди од двајцата мртви мажјаци биле користени за оплодување, и велиот експеримент е направен во италијанска лабораторија.

Два од трите нови ембриони се произведени со користење на семето на северниот бел носорог, чиј генетски код служи за сите постоечки ембриони.

Сепак, третиот ембрион е произведен откако семето на Ангалифу, носорогот што живеел во Сафари паркот Сан Диего, а почина во 2014 година, е користено за прв пат.

Сегашниот план е да се создаваат повеќе ембриони на секои три до четири месеци, а тие наскоро ќе бидат всадени во сурогат мајки, женки на јужниот бел носорог, за да се спречи изумирањето на северната варијанта на белиот носорог. Тоа е потфат кој започнал во 2019 година.

притисни ентер