Сали: Паркинзи, народна кујна за сиромашшните, центар за култура во Чаир

„Во недела ќе ја прославиме големата победа и првиот ден од големата промена во Чаир. “

Решавање на проблемот со паркинзите и сообраќајниот хаос, центар за култура, иновации и претприемништво, народна кујна за сиромашните, реставрација и реновирање на салата „Партизан", се дел од проектите кои на граѓаните им ги вети кандидатот на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива за градоначалник на Општина Чаир, Беким Сали.

– Се ближи денот на големата победа. Во недела ќе ја прославиме големата победа и првиот ден од големата промена во Чаир. Тука сум да ве погледнам во очи и да ви кажам голема благодарност за поддршката. Иако резултатот од неделата е познат, сакам да кажам дека сите вие сте луѓе, вие сте луѓе од моето срце. Оваа победа не ми припаѓа мене, туку на сите, рече Сали.

Тој потенцира дека преку Мастер планот ќе се даде решение за да се направи Чаир урбано место.

– Ќе го решиме проблемот со паркинзите и сообраќајниот хаос во Чаир, затоа на 17 октомври ќе победиме. Младите мажи и жени ќе имаат центар за култура, иновации и претприемништво каде што може да се изрази нивната креативност, но тие исто така ќе се едуцираат исто како и нивните врсници ширум светот, така што на 17 октомври ќе победиме. Ќе направиме народна кујна за сиромашните, затоа на 17 октомври ќе победиме. Реставрацијата и реновирањето на салата Партизан е обврска за нас и младите да се ослободаат од обложувалниците и казината, така што на 17 -ти октомври ќе победиме. Бидејќи постарите како младите се важни за нас, затоа ќе воспоставиме огништа за старите лица каде ќе се грижиме за нашите најдраги, затоа на 17 октомври мора да победиме, рече Сали.

Претседателот на Алтернативата, Африм Гаши истакна дека дека четири години ништо не се гледа во Чаир, само уништување, узурпација и им се заблагодари на сите оние кои во 2017 година гласаа за Зеќирија Ибрахими за градоначалник на Чаир.

– Тие луѓе се вистинските херои, бидејќи и покрај целиот притисок, тие најдоа волја, сила да гласаат, 13.707 луѓе. Ова ќе ги вклучувам и 975 неважечки гласови, кои исто така беа за нас и ни ја украдоа нашата победа во 2017 година. На 17 октомври, ве молам вратете ја заслугата на Зека кај Беким, вратете ја победата таму каде што му припаѓа на народот, вратете го нашето достоинство, докажете дека не се плашиме од никого. Ја имаме победата во наши раце, ако со чиста совест го опкружиме бројот 6, убеден сум дека иднината на сите Албанци, и во Чаир и во цела Македонија, ќе оди добро. На 17 октомври секој ќе се соочи со две алтернативи. Првата е статус кво, а втората е промена. Статус кво овие што се на власт веќе 20 години сите ги знаеме, не можат да очекуваат ништо ново, истиот менталитет, ја уништи секоја албанска општина. Единствениот начин да се тестира надежта е да се гласа за промени на 17 октомври, рече Гаши.

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села истакна „дека треба да се стави крај на 20-годишното ропство".

– Да се стави крај на 20 години ропство. Тие доаѓаат во името на власта, додека власт сте вие, драги гласачи, граѓани и луѓе, кои ја давате и ја преземате власта на денот на изборите. Противниците се обидуваат да кажат невистини. Да, Алијанса и Алтернатива, Зиадин и Африм и сите овие што ги гледате овде, секогаш ќе стапнуваат на себе за доброто на народот, додека вие ги газите луѓето за лична удобност, рече Села.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер