САД му се заканија на Иран со воена интервенција поради производството на нуклеарно оружје

Соединетите држави се заканија дека ќе користат воена сила против Иран доколку дипломатијата не успее да го спречи Техеран да произведува нуклеарно оружје, одговарајќи за прв пат на израелските предупредувања против Иран.

Вашингтон смета дека „дипломатското решение е најдобриот начин“ да се спречи Исламската република да стане нуклеарна сила, рече американскиот државен секретар Антони Блинкен на прес-конференција заедно со израелскиот колега Јаир Лапид во главниот град на САД.

Но, тој покажал повеќе нетрпение отколку порано во време кога преговорите за спасување на меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма потпишан во 2015 година се во застој од јуни, во очекување Техеран да се врати на преговарачката маса.

„Потребни се двајца за дијалог и досега не видовме дека Иран е подготвен да разговара“, изразил жалење државниот секретар, оценувајќи уште еднаш дека „временската рамка“ за враќање на договорот е „се` потесна“.

„Подготвени сме да се свртиме кон други опции доколку Иран не го промени правецот“, предупредил тој на прашањето за можната употреба на сила. „Ќе ги разгледаме сите можни решенија.“

Израелскиот министер што стоел до него го потврди ова, а државниот секретар не му се спротивставил. „Кога велам„ други опции “, мислам дека сите разбираат за што се работи, рече тој.

Јаир Лапид бил уште појасен во име на еврејската држава, која долго време се противи на договорот од 2015 година, сметајќи дека е недоволен.

"Секретарот Бликен и јас сме деца на родители кои го преживеаја холокаустот. Знаеме дека има моменти кога земјите мора да користат сила за да го заштитат светот од злото", рече тој. „Израел го задржува правото да дејствува во секое време и на секој можен начин“, рече тој.

Министерот за надворешни работи на Израел пристигнал во Вашингтон со намера да побара од администрацијата на Бајден „план Б“ во случај на дипломатски неуспех.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер