Русите ослободија над 200 Украинци во замена за кумот на Путин

Украинскиот опозициски политичар, Виктор Медведчук, кој беше уапсен во април, беше разменет со Русија како дел од размена на затвореници, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Зеленски рече дека 200 украински затвореници се вратиле дома во замена за Медведчук.

„Најпрво ни беше понудено да вратиме 50 наши луѓе во замена за еден од оние во притворниот центар на Службата за безбедност на Украина. Разговаравме. Инсистиравме. Бројката од 50 се зголеми на 200“, рече Зеленски.

Васил Малиук, вршител на должноста шеф на украинската служба за безбедност, рече дека Медведчук „не е само кум на детето на Путин, туку и документиран како предавник“. „Понатаму, додека работевме на случајот Медведчук, неутрализиравме повеќе агенциски мрежи, уапсивме повеќе предавници и добивме многу вредни информации кои ги користиме за контраразузнавачки операции и кои ќе нѐ доближат до нашата победа“, додаде Малиук.

Во размената на затвореници биле вклучени пет украински команданти, како и 55 затвореници кои ќе бидат испратени во Русија, рече Зеленски. Не е јасно дали сите затвореници се Руси или проруски настроени, но Зеленски ги опиша како луѓе „кои се бореле против Украина и оние кои ја предале Украина“.

Меѓу оние кои вчера беа ослободени од заробеништво има 108 борци од Азов и други формации“, рече Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски. Станува збор за борци од контроверзниот баталјон Азов, дел од Националната гарда на Украина, која Русија претходно ја нарече нео- нацистичка.Јермак се вели дека меѓу разменетите имало и 10 странци.

Виктор Медведчук е роден во 1954 година во Сибир, каде што неговите родители биле протерани откако неговиот татко бил осуден за соработка со нацистите за време на окупацијата на Украина. Работел како адвокат, а подоцна влегол во политиката.

Медведчук е лидер на Опозициската платформа за живот, најголемата опозициска партија во Украина. Во март, партијата била една од неколкуте укинати од Зеленски поради нејзините врски со Русија. Тој се споменува како еден од фаворитите на Путин да го преземе Киев во случај Русија да успееше да го освои градот. Медведчук вели дека рускиот претседател Владимир Путин бил кум на неговата ќерка.

Украинските власти го ставиле Медведчук во домашен притвор, но тој избегал три дена откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Медведчук е познат како еден од најголемите противници на Европската унија, која своевремено ја споредуваше со нацистичка Германија. Тој бил обвинет за организирање протести за поддршка на Русија и тогашниот претседател Јанукович, но никогаш не биле пронајдени докази за таквите тврдења.

Форбс неговото богатство го проценува на половина милијарда долари.

Тој е сопственик на мегајахтата The Royal Romance долга 92 метри, која со години била закотвена во центарот на Риека во Хрватска. Пред неколку недели таа јахта, како што тогаш пишувал „Нови лист“, го напуштила пристаништето во Риека и заминала во пристаништето во Трогир.

Во февруари, пред инвазијата, магазинот Тајм објави напис за пријателството меѓу Медведчук и Путин. Ова е дел од статијата:

„Тие заедно одмараат на Црното Море. Се занимаваат со бизнис. Тие се опседнати со врските меѓу нивните земји и западните сили кои ги гледаат како сили на раздорот“.

„Нашата врска се развива повеќе од 20 години. Не сакам да кажам дека ја користам таа врска, но можете да кажете да“, рече Медведчук.

„Путин може да го каже истото за Медведчук. Како водечки глас на руските интереси во Украина, политичката партија на Медведчук е најголемата опозициска сила во парламентот, со милиони поддржувачи. Во текот на изминатата година, таа партија беше на удар. Медведчук беше обвинет во мај за предавство и ставен во домашен притвор во Киев. Минатиот месец САД го обвинија него и неговите сојузници за заговор за државен удар со помош на руската војска“, пишува Тајм.

Факултетот за безбедност одбележа 45. години од формирањето

Факултетот за безбедност во Скопје дел од Универзитетот „Свети Климент Охридски“ – Битола денеска одбележа 45. години од формирањето и првиот академски час за оваа учебна година.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски честитајќи го јубилејот истакна дека безбедноста е наука што динамично се развива и дека треба да ги следни модерните предизвици.

-После 45 години Факултет за безбедност продолжува со несмален интензитет и стремеж да го потврдува она што со години наназад успешно го фундираше и го надградуваше своето научно-стручно реноме односно своето место во образовниот систем, рече Спасовски.

Почетокот на академската година е подеднакво важен и за новите студенти и за оние кои продолжуваат, додаде Спасовски.

Од основањето во 1977 досега на Факултетот за безбедност дипломирале 3.500 студенти прв циклус, магистрирале 140 студенти, а со звање доктор на науки од областа на безбедност се стекнале 47 студенти.

-Безбедноста со нејзината широка интердисциплинарност е наука што динамично се развива, разгранувајќи ја и етаблирајќи ја сопствената применливост во огромната низа општествени сегменти, така што модерните општества се повеќе ја препознаваат нужноста од безбедносно инволвирање, рече Спасовски.

Во годините наназад, истакна тој, Министерството за внатрешни работи демонстрираше крајно отворен и партнерски пристап кон безбедносните науки притоа на прво место ставајќи ги образовно – стручните критериуми и стандарди.

Проф. д-р Игор Неделковски, ректор на Универзитетот „Свети Климент Охридски“ Битола го честиташе јубилејот на Факултетот за безбедност во Скопје и им посака успешни студии на новите студенти.

-Искористете ги овие години за студии, за магистратура…но и за дружење. Ве повикувам да ги искористите сите потенцијали што ги нуди Факултетот, и можноста за грантови, студиски престои. Новиот менаџмент на Универзитетот ќе ве стимулира вас студентите за учество во сите процеси, рече проф. д-р Неделковски.

Новиот ректор на битолскиот Универзитет рече дека неговите заложби се за понагласено место на студентите во рамки на оваа високообразовна институција.

-Ќе направиме се што е во наша моќ Универзитетот да биде ваш втор дом, да напредувате лично и персонално, а нас да не направите горди на вашите успеси, рече проф. д-р Неделковски.

Деканот на Факултетот за безбедност проф. д-р Никола Дујовски рече дека овој факултет има историја и минато, но најмногу од се има сегашност и иднина.

Проф. д-р Дујовски истакна дека ова е единствениот Факултет за безбедност во земјата и дека во изминатите години во соработка со Министерството за внатрешни работи и другите безбедносни институции е еден од најголемите факултети во општествените науки, на што е особено горд.

-Оваа година го задржавме трендот на интерес кај матурантите и се запишаа вкупно 208 студенти, редовни и вонредни на сите активни студиски програми, посочи деканот на Факултетот за безбедност честитајќи им го првиот академски час, и посакувајќи им успешни студии како ним така и на останатите студенти.

На настанот зборуваа и повеќе професори од овој Факултет, а беа доделени и свечени плакети, меѓу другото и на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

Промовирано ново интервентно возило на Територијалната противпожарна единица во Кочани

Во кругот на Територијалната противпожарна единица во Кочани денеска беше промовирано новото интервентно возило што пожарникарите го добија као донација од Дирекцијата за заштита и спасување.

Се работи за теренско возило од марката санг јонг, со целосна опрема за гасење шумски и полски пожари, како и за интервенци на тешко пристапен терен. Има погон на сите четири тркала и дизел мотор, кабина за пет лица и простор за опрема за интервенции.

– Новото возило веднаш се става во функција со оглед што веќе е комплетно опремено со пумпа од 13,5 коњски сили, резервоар од 400 литри вода, како и резервоар за 20 литри пенило. Исто така, има и две млазници со црево – витло со должина од 50 метри. Возилото ќе биде од корист за полесно справување при интервенции на пожари на отворен простор, истакна Драган Апостолов, командир на ТППЕ – Кочани.

На претставувањето на возилото присуствуваше и градоначалникот на Кочани, Љупчо Папазов кој истакна дека противпожарната единица значително го комплетира неопходниот возен парк.

– Со новото возило значително се подобруваат можностите за квалитетна и брза интервенција на кочанските пожарникари. Се надевам дека пред сè ќе им служи за превентивни цели, а помалку за интервенции при пожари и елементарни непогоди. Ја користам приликата да се заблагодарам на Дирекцијата за заштита и спасување за донацијата, истакна градоначалникот Папазов.

Со оглед што за неколку дена и официјално ќе почне жетвата на оризот во регионот, од Територијалната противпожарна единица од Кочани упатија апел до земјоделците по завршување на жетвените активности да не ја палат сламата и стрништата, за да се избегнат пожари од поголеми размери и да се спречи загадувањето на воздухот.

Пиксел Груп и КМГ Квазар ги демантираат обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за поврзаност со Ковачевски

Компаниите Пиксел Груп и КМГ ЕОЛ Квазар ПИКСЕЛ ГРУП по вчерашните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ за нивна поврзаност со премиерот Димитар Ковачевски, денеска излегоа со реакција во јавноста. 

Пиксел Груп е компанија која на македонскиот пазар постои од 2018 година и постојано работи по највисоки корпоративно технолошки и етички стандарди, велат тие.

„Во време на светска енергетска криза, кога на нашата Македонија но и на целиот свет му е насушно потребен секој произведен мегават електрична енергија, сметаме дека е под секое ниво името на нашата компанија како и компанијата мајка на ПИКСЕЛ ГРУП, КМГ ЕОЛ КВАЗАР, да се злоупотребува во дневни политички препукувања и безначајни прес конференции, кажувајки единствено лаги и класични манипулации за да се замајува јавноста. Затоа, најостро го осудуваме секој обид за дискредитација, нашата групација да се доведе во корелација со било каква политичка структура“, велат од двете компании.

Тие тврдат дека работат на слободен пазар како приватни компании по сите законски прописи и по највисоки етички стандарди и не користат никакви посебни услови, надвор од оние кои на сите компании од оваа дејност им се даваат на располагање и им следуваат по закон.

„Уште пред назначувањето на Димитар Ковачевски за заменик министер за финансии, објавивме дека Димитар Ковачевски, како косопстевник во ПИКСЕЛ ГРУП истапува од сопственичката структура на компанијата бидејќи тоа е неспоиво со неговиот политички ангажман“, се наведува во соопштението на двете компании.

Тие потенцираат дека нивните компании се жртва на нечии потреби за дневен политички рејтинг и бараат да не се користи името и на ПИКСЕЛ ГРУП и на КМГ ЕОЛ КВАЗАР за политички маркетинг.

Од КМГ ЕОЛ КВАЗАР велат дека се основани во 2007 година, во моментов вработуваат повеќе од 70 вработени и неколку фирми подизведувачи и имаат вкупна реализација за период 2010-2021 година во износ од 1.291.668.742 денари или околу 21.002.744 евра. За тој период, компанијата има исплатено придонеси и даноци за плати кон државата во износ од 23.284.533 денари.

„Како резултат на доброто работење и визијата на оваа компанија се роди идејата за основање на ПИКСЕЛ ГРУП, прва фабрика во Македонија за производство на фотоволтаични панели по сите светки стандарди и за 4,5 години успеавме со натчовечки напори и заслуги на сите наши вработени од двете компании да произведеме преку 80MW“, додавајќи дека нивните производи се продаваат и во регионот и во ЕУ.

„Затоа, бараме извинување од оние кои пласираат вакви неточни тврдења, во спротивно ќе ги преземеме сите правни средства кои ни стојат на располагање за заштита на угледот на двете компании. Како и досега, стоиме транспарентно во објавување на секој податок и информација што е во интерес на јавноста и на нашата држава“, наведуваат двете компании.

притисни ентер