Русија стартуваше и со железничкиот товарен сообраќај преку Кримскиот мост (ВИДЕО)

Русија денеска го стартуваше железничкиот товарен сообраќај низ најдолгиот мост на Европа кон Крим.

Новата железничка пруга на 19-километарскиот Кримски мост се очекува да ги намали трошоците за превоз на стока од копнена Русија за до 50 проценти, смета рускиот министер за транспорт, Евгениј Дитрих.

Економијата на Крим, која многу се потпира на туризмот, ги трпи последиците од контроверзната анексија, при што Украина и нејзиниот сојузник , ЕУ воведуваат остри санкции.

Дитрих ја пофали новата рута како „уште еден чекор кон економскиот развој на Крим“, објави руската новинска агенција Интерфакс.

Кримскиот мост над Керченскиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското Море, води од рускиот град Таман до полуостровот Крим, кој е поврзан со Украина.

Русија планира да транспортира околу 13 милиони тони товар годишно преку Кримскиот мост, кој е составен од паралелни мостови за патен и железнички сообраќај.

Делот за автомобили беше отворен пред две години. Патничкиот железнички превоз почна минатата година, додека делот на товарната железница сè уште беше во изградба.

Русија го анектираше Крим во 2014 година во знак на одмазда на Киев, кој го собори прорускиот претседател и направи политички пресврт кон Европската унија.

Наскоро избувнаа судири меѓу проруските бунтовници и украинската армија во источните украински региони Доњецк и Луганск.Во судирите загинаа околу 13.000 луѓе, проценува ООН.

Вучиќ: Вакцините за Македонија се пријателски и братски потег

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата изјави дека вакцините за Македонија се пријателски и братски потег и дека Србија може да биде задоволна само ако и соседите се задоволни.

-Разговаравме со Македонија во рамките на т.н. мини Шенген. Би сакал да констатирам дека нема ништо да ни вреди сите нас да бидеме здрави, а луѓето во соседството да имаат безброј проблеми. Ние можеме да бидеме среќни само ако и соседите се среќни и задоволни. Секако дека треба да му помогнете на некого кога му е тешко, онолку колку што можеме да помогнеме, ќе помогнеме. На премиерот Зоран Заев кој бараше и се бореше за својата земја да обезбеди нешто и јас мислам дека ова не е само пријателски и братски потег кон народот во Македонија, ова ја покажува и нашата одговорност, дека не живееме во затворен сад, туку дека мора да размислуваме и за нашите комшии, како што сум сигурен дека и тие нас би ни помогнале, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека доколку утре Република Српска и Босна иХерцеговина и Албанија побараат вакцини, дека исто така ќе помогне.

Пендаровски со честитка по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА, митрополит Скопски, архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан.

-Имам особено задоволство и чест Вам лично и на членовите на Светиот архиерејски синод, на преподобното монаштво и свештенство, како и на сите православни верници, да ви го честитам големиот христијански празник Богојавление – Водици, и да ви посакам да го поминете во добро здравје, исполнети со радост и со среќа. Годинава, за жал, Богојавление – Водици го празнуваме во несекојдневни околности предизвикани од пандемијата на Ковид-19, која ги загрози нашите животи, здравје, благосостојба, но и предизвика преиспитување на нашите вредности и уверувања. Сепак, и без масовните собири покрај нашите води, како и со сите останати рестрикции согласно со безбедносните протоколи, повторно ќе ја посведочиме светата тајна на крштевањето. Повторно ќе ги наполниме нашите срца со верба, надеж и со љубов, вели Пендаровски.

-Во овие тешки времиња посакувам овој голем празник да ни биде духовна поткрепа за да истраеме во солидарноста, трпението, одговорноста и во грижата за сите наши сограѓани. Нека ни е честит и вековит големиот христијански празник! Бог се јави!, стои во честитката од шефот на државата Пендаровски.

Утре без струја дел од Карпош

Без електрична енергија утре ќе останат: корисниците од дел од ул.Копенхагенска, ул.Софиска, ул.Петар Драганов и ул.Стокхолмска, во општина Карпош.

Како што информира РЦУК Скопје, по известување од ЕВН Македонија АД, прекинот во снабдувањето со електрична енергија ќе биде во периодот од 9-12 часот.

притисни ентер