Русија испрати за Куба два авиона „Ан-124" со 88 тони хуманитарна помош

Русија денеска соопшти дека испратила два авиони со хуманитарна помош на Куба во обид да и помогне на земјата во борбата против растечкиот број на инфицирани со Ковид-19, во ситуација кога се соочува со ново американско економско ембарго.

По наредба на претседателот Владимир Путин, два авиони „Ан-124 Руслан" на руското Министерство за одбрана полетаа за Куба, се наведува во соопштението на министерството.

„Авионите на Куба ќе и испорачаат храна, заштитна опрема и повеќе од милион медицински маски или вкупно повеќе од 88 тони помош”, се наведува во соопштението на руското МО.

Островот со 11 милиони жители се соочува со загрижувачко зголемување на бројот на заразени и мртви од последиците на Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата во Куба, според официјалните податоци, до вчера се потврдени 316.383 заразени и 2.203 мртви.

Тешката состојба ја надополнуваат економските тешкотии од долгогодишното историско американско ембарго на Куба.

Вашингтон во четвртокот му воведе финансиски санкции на кубанскиот министер за одбрана.

САД ги оправдуваат санкциите кон министерот за одбрана, Алваро Лопез Миери, и специјалната единица на Министерството за внатрешни работи за „репресијата" врз неодамнешните „мирни и продемократски демонстранти" на Куба, и притопа се заканија со нови санкции.

Со извиците „Ние сме гладни!" и „Долу диктатурата", на 11 јули демонстрантите излегоа на улиците, а ден потоа делумно и во неколку други градови низ островот. На овие протести едно лице беше убиено, а десетици беа повредени, додека безбедносните сили уапсија стотина лица, наведуваат опозициските организации.

Русин си го убил пријателот,кој му ја силувал ќеркичката- го натерал сам да си го ископа гробот

Русинот кој признал дека го убил својот долгогодишен пријател, за кого се верува дека ја силувал неговата шестгодишна ќерка, го натерал самиот да го ископа сопствениот гроб, а потоа го прободел во градите, пишува британски Мирор.

Според полицијата, педофилот Олег Свиридов (32) на својот мобилен телефон чувал снимки на кои се гледа како злоставува неколку деца во селото Винтаи во рускиот регион Самара.

Работникот во фабрика за ракетни мотори, Вјачеслав М. (34), се пиел со Свиридов, кога видел снимка на мобилниот телефон на која се гледа како ја силува неговата ќерка, која сега има девет години.

Го нападнал Свиридов, кој набргу избегал. Педофилот бил близок пријател на семејството на Вјачеслав и знаел како да се приближи до малото девојче во неколку наврати, сексуално злоупотребувајќи ја.

Вјачеслав ги пријавил силувањата во локалната полиција, која започнала потрага по Свиридов, но таткото успеал да го најде пред полицијата и го избодел со нож. Таткото и рекол на полицијата дека се скарал со Свиридов во шумата и дека тој „налетал на нож“ за време на расправијата.

Тој рекол дека немал намера да го убие. Наводно, Вјачеслав им рекол на пријателите дека го натерал Свиридов да ископа гроб за да го исплаши, но потоа и рекол на сопругата дека Свиридов се обидел да го прободе, принудувајќи го да му возврати со лопата.

Телото на педофилот било пронајдено во близина на селото, повеќе од една недела откако Вјачеслав ја видел снимката на неговиот мобилен телефон. Полицијата го уапсила таткото и започнала истрага за целиот случај.

Новинар на Си-Ен-Ен е обвинет за сексуално вознемирување на својата поранешна шефица: Жал ми е

Поранешната извршна продуцентка на ABC, Шели Рос, го обвинила новинарот на Си -Ен -Ен, Крис Куомо, дека сексуално ја малтретирал на деловна забава во 2005 година.

Таа тврди дека Куомо ја фатил за задникот пред нејзиниот сопруг и соработниците. Наводно, подоцна тоа го нарекол „срдечен поздрав“.

Шели Рос детално го опишала инцидентот во написот што го објави денеска Њујорк тајмс, за кој вели дека се случило во бар на Горен Вест Сајд.

Таа пишува дека Куомо потоа и порачал по е-пошта дека се срами, но тој исто така се обидел да објасни дека неговите постапки се разликуваат од она за што тогаш бил обвинет актерот Кристијан Слејтер.

Рос во тоа време работела како извршен продуцент на забавната програма на ABC, но претходно му била шефица на Куомо во емисијата Primetime Live на ABC.

"Бев на забава со мојот сопруг, кој седеше зад мене и пиеше кола без шеќер додека разговарав со пријателите од работа. Кога г-дин Куомо влезе во барот, тој отиде кај мене и ме пречека со силна прегратка и со едната рака цврсто го фати мојот задник “, пишува Рос.

„Можам да го направам ова сега кога веќе не си ми шефица“, ми рече со својата ароганција. „Не, не можеш“, реков и го оттурнав од мене, по што го виде мојот сопруг како седи зад мене, кој виде се` одблизу. Набрзо си заминавме“, напишала Рос.

После тоа, на 1 јуни 2005 година, Куомо и` испратил е-пошта со натпис: „Сега кога размислувам за тоа, се срамам“.

Тој ги споредил своите постапки со актерот Кристијан Слејтер, кој беше уапсен еден месец претходно за сексуално вознемирување на жена на улица во Њујорк, откако ја фати за задникот. Подоцна обвиненијата против Слејтер биле отфрлени.

„Иако мојот срдечен поздрав требаше да покаже дека ми беше мило што ве видов, Кристијан Слејтер беше уапсен за слично дело ,иако наводно имал лоши намери, за разлика од мене“, напишал Куомо.

"Пренесете му ги извинувањата на вашиот многу добар и благороден сопруг. И јас ви се извинувам што некогаш ве ставив во таква позиција. Следниот пат ќе се сетам на оваа лекција, без разлика колку ќе бидам среќен, што ве гледам".

Рос се прашува во текстот дали Куомо се срамел од своите постапки или само затоа што сведочел нејзиниот сопруг. Таа, исто така, тврди дека Куомо се обидел „законски да го разликува“ своето однесување од однесувањето на Слејтер.

Откако е објавен текстот, Куомо проговори.

"Како што признава Шели, нашата интеракција не беше од сексуална природа. Тоа се случи пред 16 години во јавен амбиент, во време кога таа беше врвен директор на ABC. Тогаш и се извинив и навистина го мислев тоа", напишал Куомо.

Истражување: Антителата што ги произведуваат ламите, би можеле да помогнат против короната

Микроскопските антитела произведени од јужноамерикански лами може да бидат ново оружје во борбата против коронавирусот, покажуваат истражувањата.

Научниците од Институтот Росалинд Френклин откриле дека нано-телата, помали, едноставни форми на антитела произведени од лами и камили-можат ефикасно да го таргетираат вирусот СОВИД-19 Сарс-КоВ-2 во форма на спреј за нос.

Според студијата, молекулите со краток синџир, кои можат да се произведат во лабораторија, значително ги намалиле симптомите на Ковид-19 кога биле дадени на заразени животински модели.

Нано-телата цврсто се врзуваат за вирусот, го неутрализираат во лабораторија и можат да обезбедат поевтина и поедноставна алтернатива на човечките антитела земени од пациенти кои оздравуваат од ковид-19.

Човечките антитела се користат за сериозни случаи за време на пандемија, но обично треба да се дадат како инфузија во болница.

„Иако ова истражување е сеуште во рана фаза, отвора значителни можности за употреба на ефективни третмани со нано-телата против Ковид-19“, изјавил професорот Мајлс Керол, заменик-директор на Националната служба за заразни болести при англиското јавно здравје (PHE).

„Ова се едни од најефикасните средства за неутрализирање на Sars-CoV-2 што ги тестиравме досега на PHE“, рече Керол.

„Веруваме дека уникатната структура и јачина на нано телата придонесуваат за нивниот значаен потенцијал и за превенција и за лекување на ковид-19 и со нетрпение очекуваме да работиме заедно на патот кон клиничките студии“.

Професорот Реј Овенс, раководител за производство на протеини во Институтот Розалинд Френклин и главен автор на студијата, вели: „Нано -телата имаат бројни предности во однос на човечките антитела“.

„Тие се поевтини за производство и може да се инјектираат директно во дишните патишта преку небулајзер или спреј за нос, можат самите да ги нанесуваат дома, наместо да се администрираат со игли“.

„Ова може да биде корисно во смисла на лесна употреба за пациентите, но исто така го носи лекот директно на местото на инфекцијата во респираторниот тракт“.

Истражувачите успеале да генерираат нано -тела со вбризгување на дел од протеинот во ламата наречена Фифи, која е дел од фабриката за производство на антитела на Универзитетот во Рединг.

Протеинот се наоѓа на надворешната страна на вирусот и е одговорен за врзување со човечките клетки, така што вирусот може да ги зарази. Иако инјекциите не ја разболеле Фифи, тие го поттикнале нејзиниот имунолошки систем да се бори против вирусниот протеин со создавање нано -тела против него.

Мал примерок од крв бил земен од ламата и истражувачите успеале да излачат четири нано тела способни да се врзат за вирусот. Нано -телата потоа биле споени во синџири од три за да ја зголемат нивната способност да се врзат за вирусот. Потоа се произведуваат во лабораториски ќелии.

Студијата покажала дека трите синџири на нанотела биле во можност да ги неутрализираат и оригиналните варијанти на вирусот Ковид-19 и алфа варијантата.

Четвртиот синџир на нано телата успеал да ја неутрализира бета варијантата на вирусот. Кога на заморците заразени со вирусот им бил даден еден од синџирите на нано телата, животните покажале значително намалување на симптомите на болеста.

Заморците третирани со нано телата имале помалку вируси во белите дробови и дишните патишта по седум дена отколку нетретираните животни.

Научниците велат дека резултатите се првиот чекор кон развојот на новиот тип на третман за ковид-19, што може да се покаже како непроценливо додека продолжува пандемијата.

Професорот Џејмс Нејсмит, директор на Институтот Розалинд Френклин, кој помогнал да се води истражувањето, вели: „Да има лекови што можат да го лечат вирусот, сепак ќе биде многу важно, особено затоа што целиот свет не е вакциниран со иста стапка и постои ризик на нови варијанти способни да го заобиколат ефектот на вакцината “.

Истражувачкиот тим, во кој биле вклучени научници од Универзитетот во Ливерпул, Универзитетот Оксфорд и ПХЕ, сега се надева дека ќе добијат средства за да подготват клинички студии кај луѓе.

Резултатите од студијата се објавени во списанието „Nature Communication“.

притисни ентер