Русија го прошири списокот на граѓани од ЕУ,на кои им е забранет влез во земјата

Русија го прошири списокот на граѓани на Европската унија со забранет влез на нејзина територија и ја претстави одлуката како одговор на „непријателските“ потези на Европејците.

Министерството за надворешни работи не навело никаква причина за одлуката, донесена во време на растечки критики на Европа во врска со наводното труење на лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални.

„Ние повеќепати ја предупредувавме Европската унија за деструктивната страна на нејзиното однесување“, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека списокот на поединци и европски организации на кои им е забранет пристап до Русија е проширен за да биде „еднаков“ со списокот на ЕУ.

„Доколку ЕУ опстојува на својот конфликтен пристап, ние го задржуваме правото да одговориме со соодветни мерки“, изјави рускиот министер за надворешни работи.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова ја осуди „дезинформациската кампања во врска со рускиот државјанин Навални, која ја организираа западните земји, нивните водачи, нивните официјални претставници“.

"Ние едноставно сметаме дека таквата реторика е неприфатлива. Нема докази против Русија", рече Захарова, која не повлече никаква врска помеѓу санкциите и наводното труење на Навални.

Европскиот министер за надворешни работи Јозеп Борел неодамна ја спомена можноста за усвојување на „закон на Навални“ што ќе биде средство за можни санкции. Германија исто така најави можност за казнени мерки против Русија.

Членките на ЕУ ја повикаа Русија да го расветли она што тие го сметаат за обид за атентат, но Москва одбива и вели дека нема индиции дека е сторено кривично дело.

Германија го идентификуваше нервниот агенс Новичок како средство со кое е затруен Навални. Отровот бил произведен во поранешниот Советски сојуз за воени цели.

Москва ги отфрли „неоснованите обвинувања“ и, од друга страна, ја обвинува Германија дека одбива да ги открие медицинските досиеја на Навални.

По труењето, Навални бил пренесен во болница во Берлин, каде лекарите дијагностицирале труење со Новичок, што било потврдено од лабораториите во уште две европски земји.

Видео: Јелена Карлеуша евакуирана од хотел поради пожар

Српската пејачка Јелена Карлеуша заедно со своето семејство летува во Турција.

Таа на својот Инстаграм профил сподели дека се запалила шумата покрај хотелот во кој престојувале.

Поради ова била побарана итна евакуација на гостите од сите околни хотели.

Јелена Карлеуша целиот настан го снимила и го објавила на Инстаграм, а на видеото можат да се чујат и гласови на други гости од хотелот кои се во паника.

„Нема да верувате што се случува во нашиот фенси хотел, се годи. Само што дојдоа да не евакуираат. Еве, јас сум тука со децата. Да знаете, ова е хаос“, вели Карлеуша додека ги смирува децата.

Инаку шумскиот пожар во Турција започна вчера и го зафати југот на земјата.

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Пекинг го забележа првиот случај на коронавирус за речиси шест месеци или првиот случај по 179 дена, јави Си-Ен-Ен.

Веднаш по првиот, пријавен е уште еден. Станува збор за маж и жена кои неодамна престојувале во град во провинцијата Хунан, каде се пријавени неколку случаи на инфекција на Делта сојот.

Сите контакти на заразената двојка се ставени во карантин.

За последните 24 часа во Кина се регистрирани 49 нови случаи, додека 86 случаи беа регистрирани претходниот ден.

Седница на ИО на СДСМ: Дефинирани уште пет кандидати за градоначалници

​Вечерва на седница на Извршниот одбор на партијата, беа дефинирани уште неколку кандидати за градоначалници од редовите на СДСМ.

По спроведените испитувања на јавното мислење, по истражувањата и анализите во органите на партијата и секако по консултација со членовите, вечерва дефинирани се дополнителни пет кандидати за градоначалници.

1. Ѕвонко Пекевски – Берово

2. Борис Георгиевски – Гази Баба

3. Јасмина Гулевска – Могила

4. Тони Делков - Неготино

5. Даниел Крстевски - Ранковце

Ова се кандидатите кои Извршниот одбор, раководството на партијата, ги дефинираше заедно со граѓаните и членовите на партијата од овие општини.

Токму граѓаните знаат која личност е најдобрата опција за нив и затоа токму заедно со граѓаните ја создаваме најдобрата кадровска понуда за секоја општина.

Анализите, истражувањата на јавното мислење и консултациите продолжуваат и во овој период. Како што најавивме и претходно, фазно, до крајот на август, ќе ги објавиме кандидатите за сите општини во кои СДСМ ќе настапи со свои кандидати.

СДСМ е и останува прв во промените, прв во храбрите одлуки и чекори и така ќе биде и на овие локални избори.

СДСМ го носи најдоброто за секој општина, најдоброто за нашата држава и тоа е препознаено и од граѓаните.

Затоа расте довербата на граѓаните, затоа СДСМ има убедливо водство на сите релевантни анкети.

Граѓаните знаат дека само со СДСМ е можен развојот на општините, дека само со СДСМ е можен напредокот на државата и затоа на изборите во октомври граѓаните повторно масовно ќе ја дадат довербата на концептите на СДСМ.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер