Русија денеска со рекорден број починати од ковид-19

Русија денеска потврди 820 смртни случаи поврзани со „Ковид-19“ во изминатите 24 часа, што се совпадна со рекордот поставен на 26 август, додека властите предупредуваат за нов пораст на инфекции.

Москва потврди 3.445 нови инфекции за 24 часа, најмногу во еден ден од 31 јули, соопштија властите. Има вкупно 21.438 нови инфекции на национално ниво.

Кремљ соопшти дека не размислува за повторно воведување мерки за затворање или други забрани, но додаде дека владата и регионалните претставници внимателно ја следат ситуацијата.

„Колку што знам, и покрај поголемиот број, сеуште не се донесени одлуки никаде (во Русија)“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Ана Попова, шеф на агенцијата за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор, вчера изјави дека 36 региони забележале пораст на инфекции со коронавирус оваа недела.

Таа додаде дека вирусот се шири побрзо во регионите каде што има помалку вакцинирани луѓе. Русија, земја со повеќе од 144 милиони луѓе, објавила дека речиси 40 милиони луѓе се целосно вакцинирани против Ковид-19.

Русија потврдила 7.354.995 случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата, соопштија властите.

Владиниот штаб за коронавирус соопштил дека досега имало 201.445 смртни случаи поврзани со „Ковид-19“, додека федералната статистичка агенција има податоци за 365.000 смртни случаи од април 2020 година до јули 2021 година.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер