РСБСП со совети за поголема безбедност на мотоциклистите во сообраќајот

Сезоната за мотоциклистите само што започна, а веќе се случија поголем број на сообраќајни незгоди во кои настрадаа повеќе мотоциклисти. 

Со цел поголема безбедност на мотоциклистите во сообраќајот, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со важни потсетувања и совети за мотоциклистите.

Прво и најважно е одржување на мотоциклот. Технички исправен мотоцикл е основен предуслов за безбедно учество во сообраќајот: По зимскиот период, а пред почетокот на летната сезона потребно е да се направи основна проверка и припрема на мотоциклот. Согласно тоа :

• Сменете го маслото и филтерот и проверете ја течноста за ладење на моторот

• Исчистете го или заменете го филтерот за воздух и системот за гориво

• Проверете ги сопирачките и осигурете се дека сопирачките функционираат беспрекорно .

• Проверете го притисокот на воздух во гумите и проверете ја дебелината на шарата на гумите

• Проверете го и наполнете го акумулаторот

• Прегледајте ги конзолите и подмачкајте го синџирот

• Проверете ги сите светла/сијалички.

Откако сите овие проверки ќе бидат завршени и ќе бидете сигурни дека сѐ е исправно и во функција, можете да се препуштите на возењето.

Второ, покрај технички исправен мотоцикл, исклучително важно е целосното и безусловно почитување на сообраќајните правила и прописи. Без да навлегува подетално во сообраќајните правила и прописи РСБСП потенцира дека гаранција за безбеден сообраќај е максимално и дисциплинирано почитување на сообраќајната сигнализација и на сообраќајните правила и прописи од страна на сите учесници во сообраќајот.

Трето, задолжително носење на кацига и заштитна опрема.

• Кацига. Без разлика дали патувате на кратка или долга релација, без разлика дали ви е жешко или не, задолжително носете кацига. Според ЗБСП, возачот и лицата кои се превезуваат со мотоцикл, задолжително треба да носат заштитен шлем (кацига) на главата за време на возењето на патот. Казната за не носење на кацигата за возачот и сопатникот изнесува 50 евра во денарска противвредност.

Покрај тоа, полицискиот службеник на самото место, привремено ќе му ја одземе возачката дозвола и ќе го исклучи од сообраќај возачот доколку тој или лицата кои се превезуваат со мотоцикл не носат или одбиваат да носат заштитен шлем (кацига) за време на возењето.

Кацигата е вашата шанса да преживеете во случај на сообраќајна незгода.

• Заштитно одело, ракавици, обувки…

Користење на заштитна опрема: заштитна јакна, заштитна облека, заштитно елече и други додатоци (чизми, наочари, кожни панталони, ракавици итн.) е исклучително важно за безбедноста на мотоциклистите и за лицата кои се превезуваат на мотоцикл, но нивното користење не е задолжително со Законот за безбедност на патниот сообраќај. Користењето на оваа заштитна опрема е препуштено на свеста и одговорноста на мотоциклистите и токму затоа РСБСП укажува и потсетува на важноста и потребата за користење на неопходната заштитна опрема. Секое лице кое управува или се превезува со мотоцикл треба да знае дека кацигата и заштитната опрема се наменети за лична заштита од несакани повреди во случај на сообраќајна незгода.

На крај, РСБСП повторно потенцира дека вистинските љубители на мотоциклот, вистинските мотоциклисти, задолжително прават техничка проверка на мотоциклот, секогаш ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и редовно носат кацига и заштитна опрема. Биди вистински мотоциклист!

Републички совет за безбедност на сообраќајот

Дневен хороскоп за 24.октомври 2020 година

Дневен хороскоп за сабота, 24.октомври 2020 година. 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Ќе се покаже дека вашата најдрага личност има инвентивни идеи. Ќе ги прифатите и така ќе си ја освежите врската.

Кариера

Во моментов од ништо не се плашите . Подготвени сте за секаква соработка и ги надминувате озборувањата и нестабилностите на денот.

Здравје и совет

Одете во природа

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Неврзаните контакти денеска би можеле да ви донесат вистинско лично освежување. Оние кои се сами , нека излезат на кафе.

Кариера

Премногу размислувате како соработувате со другите и тоа ќе ви го одземе драгоценото време.

Здравје и совет

Не анализирајте премногу.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Нивото на вашата самодоверба ќе биде големо , а шансите за дружење се отворени. Многу осамени денеска запознаваат нови лица.

Кариера

Некои од вашите надредени денеска би можел да застане на пат на вашите уметнички идеи.

Здравје и совет

Одете до крај и не запирајте.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе продолжите да нижете едно подруго љубовни успеси. Оние во врска блескаат , а осамените с еполни со надеж и излегуваат.

Кариера

Повремено ќе ви паѓа на памет мала и безначајна анализа , што остана недовршена поради непристигнати информации. Но и тоа ќе се реши со време.

Здравје и совет

Имате право на краток одмор.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Врска што ја почнувате ,ветува. Бидете искрени и отворени како што само вие знаете. Оние во врска ќе бидат добро.

Кариера

Освен малку замор , ништо нема да ве загрижува во врска со вашата работа. Добро ќе соработувате и ќе го направите она што е потребно.

Здравје и совет

Потребно ви е вежбање во теретана.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Доколку ви се пристори дека ви недостига страст во личните односи , само препуштете му се на партнерот. Тој тоа ќе го надомести.

Кариера

Ќе с еобидете да се соберете и јасно да ги искажете своите намери. Тоа ќе биде чекор напред во расчистување на една работа.

Здравје и совет

Движете се повеќе , јадете помалку.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Како што ќе минува денот , вие ќе гледате дека работите се повеќе си доаѓаат на своето место. Тоа ќе ве израдува.

Кариера

Претсдтои многу добар развој на настаните поврзани со со странски фирми и партнери од други земји.

Здравје и совет

Здравјето ви е стабилно и добро.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Усогласувањето со партнерот ќе биде успешно , а за се ќе придонесат и вашите драги пријатели.

Кариера

Освен мала збунетост поврзана со вашиот шеф , ништо особено нема да ве загрижува поврзано со работата.

Здравје и совет

Посилни сте од многумина.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе бидете снаодливи како што знаете вие . Од својата фантазија ќе извлечете одговор на секое прашање на партнерот.

Кариера

Со задоволстов ќе одите на работа зашто таму ќе наоѓате различни скриени теми , идеи и замисли за кои другите не се свесни.

Здравје и совет

Добро ќе си поминувате.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Вашата најдрага личност денеска веројатно со непримерен потег или говор ќе навреди член на вашето семејство. Бидете дипломат.

Кариера

На кратко службено патување ќе сфатите дека треба понекогаш да прифатите она што другите ви го предлагаат, како и ризикот што оди со тоа.

Здравје и совет

Верувајте и на својата интуиција.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Како што ќе минува денот , така ќе сфаќате дека некои особено драги лица се вознемируваат. Прифатете ги зашто чувството за немир е преодно.

Кариера

Со добра финансиска поткрепа денеска би можеле да сдефинирате декл од работите со странство.

Здравје и совет

Се навраќате на сеќавањата , не дозволувајте да ве обземат.

Вага 24.9.-23.10.

Љубов

Продолжувате да делите среќа и задоволство на сите околу себе. Доколку сте уште сами , излезете меѓу луѓе , па макар само до најблискиот маркет.

Кариера

Со радост ќе приведете една работа кон крајот , свесни дека добро сте работеле и уште подобро сте се справиле со предизвиците.

Здравје и совет

Уживајте.

Згодната Никол покажа со што го завела Бред Пит

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Откако во јавноста како бомба одекна веста за нејзината врска со Бред Пит, атрактивната Германка со полски корени Никол Потуралски стана вистинска сензација. Нема веќе кој не знае за нејзиното име, а згодната бринета тоа знае да го искористи.

Се до неодамна таа беше обичен модел со адреса на живеење во Берлин, а денес името Никол Потуралски и тоа како е познато. Заради врската со холивудскиот шармер, и се отворија многу врати во модната индустрија.

Но, не е само новата љубов заслужна за тоа. Потуралски дефинитивно има предиспозиции да стане нов супермодел.

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Тоа сега и го покажа на јавноста преку својот јавен Инстаграм профил на кој ја следат неверојатни 230 илјади луѓе.

Додека во тоалетот од хотелската соба позираше пред последното снимање, многумина останаа без здив гледајќи го нејзиното совршено обликувано тело. Совршените пропорции дојдоа до израз,а на многумина им стана јасно со што таа успеала да го заведе хиливускиот актер.

Никол се фотоградираше во бикини со леопард принт и напиша дека не може да оди на плажа, но затоа себе ќе си дозволи ден во спа центар.

Видео: Студенти во Англија преку прозор бегаат од обезбедување

Студенти во Англија се снимени како скокаат низ прозорци за да побегнат од обезбедувањекое им ја попречило забавата во време на корона.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како студентите се спуштаат од голема височина додека пријателите се обидуваат да ги фатат.

Гласноговорникот на Универзитетот во Салдорд рекол дека се свесни за проблемот и дека преземаат мерки.

-Студентите ги потсетувавме и продолжуваме да ги потсетуваме на правилата и однесувањето кое од нив се очекува, рекол тој.

притисни ентер