Роберт Редфорд: Филмската индустрија и помага на економијата

Филмската индустрија би требала да добие поголемо признание за придонесот во економијата, кажал вчера во Лондон американскиот актер и режисер.

- Некој треба да истапи и да укаже на економските придобивки од филмот – рекол Редфорд на отворањето на вториот Санденс Лондон филмски фестивал.

Тој истакнал и дека филмот носи милијарди долари приходи и вработува огромна маса на луѓе.

Пијаниот бразилски фудбалер Адриано не може да стои (ВИДЕО)

Прославениот бразилски фудбалер  Адријано, се чини, сè уште страда од старите пороци.

Алкохолот и лудите забави беа актуелни за време на неговите најпознати играчки денови во Интер во 2004 година, а судејќи според новото видео од Бразил, 38-годишниот играч сеуште сака добра забава.

Адријано беше на забава минатата сабота во видливо пијана состојба, и покрај пандемијата на коронавирус.

Тој едвај можеше да оди со помош на пријател и некако успеа да се збогува со другите луѓе, но според изразот на лицето, поранешниот играч на репрезентацијата на Бразил делува уништен.

Позната е приказна дека неговите пороци биле предизвикани од тешката трагедија кога го загубил својот татко пред 15 години.

Падна во депресија и западна во алкохолизам.

Кога му било речено дека го загубил татко му, кој починал од срцев удар, неговиот свет се распаднал.

"Тоа остави непремостлива празнина во мојот живот. Интересно е тоа што мојот роден Бразил ми даде малку светлина во некои ужасни денови. Вие не можете да ја замислите мојата состојба на умот. Се обидуваат да ме урнат, но јас постигнам гол. Цела моја енергија ја посветив на споменот на татко ми. Се сеќавам на прегратките на моите соиграчи. Интер секогаш беше таму во мојот најтежок период. Морати ми беше како татко, исто како и Занети. Искрено сум им благодарен".

Србија и Црна Гора се отстранети од пописот на безбедни земји на ЕУ

Земјите-членки на ЕУ решија да ги отстранат Црна Гора и Србија од списокот на трети земји од кои можат да патуваат во ЕУ без ограничувања, заради зголемениот број на заразени со коронавирус, тврдат дипломатски извори.

По исклучувањето на Србија и Црна Гора, нема повеќе европски земји на списокот од кои може да се влезе во ЕУ без ограничувања, освен можеби Грузија, земја на границата меѓу Источна Европа и Западна Азија.

На списокот се наоѓаат 13 држави: Алжир, Австралија, Грузија, Јапонија, Јужна Кореја, Канада, Кина, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Тајланд, Тунис и Уругвај.

На состанокот Корепер (Комитетот на постојани претставници на државите членки на ЕУ), имаше предлози да се отстранат и Алжир и Мароко од списокот, но ова не наиде на поддршка.

Земјите-членки на ЕУ решија да ги укинат ограничувањата за влез на нивната територија од трети земји кои имаат слична или подобра епидемиолошка состојба во однос на коронавирусот од 1 јули.

Кон крајот на минатиот месец, земјите-членки усвоија препораки во кои се наведени 15 земји од кои ќе можат граѓаните да влезат во ЕУ од 1 јули. Тоа беа Алжир, Австралија, Црна Гора, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Србија, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис и Уругвај. Кинеските граѓани исто така ќе можат да влезат, но под услов Пекинг да ги укине ограничувањата за влез на граѓаните на ЕУ.

Списокот се ревидира и ажурира на секои две недели според развојот на епидемиолошката состојба. Патните ограничувања може да бидат укинати целосно или делумно или повторно да се воведат за наведените земји во согласност со промените на епидемиолошката состојба.

Главниот критериум за влез на државјани од трети земји на територијата на Европската унија е бројот на ново заразени на сто илјади жители во тие земји, што мора да биде „близу или под просекот на ЕУ“ во претходните 14 дена.

Исто така, се бара стабилен или опаѓачки тренд на нови заразени. Ќе бидат земени предвид и веродостојноста и достапноста на податоците во трети земји, како и мерките што овие земји ги воведоа за граѓаните на земјите од Европската унија.

За оние земји кои не се на списокот, т.е. за кои ограничувањата за влез во ЕУ сè уште се применуваат, одредени категории сепак ќе можат да влезат во ЕУ, како што се граѓани на ЕУ и нивните семејства, долгогодишни жители на ЕУ и членовите на нивните семејства, потоа здравствените работници, оние кои работат во пограничните области, оние што се вработени во транспортот на стоки и сл.

Препораките не се правно обврзувачки затоа што управувањето со границите е одговорност на земјите-членки, но тие се важни затоа што земјите-членки треба да дејствуваат на координиран начин.

Земја-членка на ЕУ не треба да ги укинува ограничувањата на оние кои не се на списокот пред да се донесе одлука на координиран начин.

Целата опрема на Хуавеи за 5Г мора да се отстрани од Британија

Британската влада им забрани на британските телекомуникациски оператори да купуваат антени и опрема за мрежата 5G произведена од Huawei, пренесува BBC.

Одлуката важи од 31 декември наваму, а освен тоа, телеоператорите мора да ја отстранат целата опрема на оваа кинеска компанија од нивните мрежи до 2027 година.

Секретарот за дигитални прашања, Оливер Дауден ја објави одлуката денес во британскиот парламент.

Инаку, минатата година САД воведоа санкции кон Хуавеи, тврдејќи дека компанијата претставува национална закана, што Хуавеи ја негира, јавува Би-Би-Си.

Дауден рече дека одлуката ќе го врати воведувањето на мрежата 5G за една година.

„Оваа одлука не беше лесна, но е соодветна за нашите мрежи и за националната безбедност и економијата, сега, но исто така и на долг рок“, рече тој.

Владата на тој начин сака да се дистанцира од Huawei како производител на мрежна опрема за 5G во таа земја. Сепак, владата верува дека ќе воведе 5G за две години.

Дауден исто така објасни дека крајниот рок за отстранување е до 2027 година, затоа што земјата не сака да се потпира само на Nokia како единствен производител на опрема.

притисни ентер