Резултатите во Шпанија нова неизвесност за протоколот за членство во НАТО

Вонредните парламентарни избори во Шпанија дополнително ја искомпликуваа политичката состојба во земјата, а тоа директно ќе влијае врз членството на Македонија во НАТО. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Евакуирана e фабриката во која што се произведува вакцината на Астра Зенека

Фабриката во Велс која што ја произведува вакцината на AstraZenecа против ковид-19 е евакуирана откако добиле сомнителен пакет, објави компанијата што управува со фабриката.

" Wockhardt UK во Рексам доби сомнителен пакет утрово. Сите релевантни служби се известени и работат на тоа", соопшти компанијата.

„Според препораката на експертите, делумно ја евакуиравме фабриката додека ги чекаме резултатите од истрагата. Безбедноста на нашите работници и продолжувањето на производството се од најголема важност“.

Би-Би-Си претходно објави дека екипа со експлозиви е испратена во фабриката, пренесува Ројтерс.

СДСМ: Со најтранспарентна реформа во образованието се поправа хаосот што го остави ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ по 11 години владеење, остави хаос во образованието и го доведе на дното на сите ранг листи, според домашните и меѓународни истражувања.

Токму затоа нужно е неопходна реформа на образованието, создавање на современо образование за секое дете, која ќе ја движи државата напред и ќе го враќа достоинството на наставниот кадар.

Ова е најтранспрентната реформа во образованието досега, во која се консултираат сите засегнати страни и се разгледуваат сите ставови и мислења за еднаш засекогаш образованието, од кое зависи иднината на државата, да се постави на здрави темели.

ВМРО-ДПМНЕ имаше доволно време да направи нешто добро за образованието, за младите генерации, а наместо тоа носеше политики преку ноќ на штета на наставниците, учениците и образовниот систем.

А знаејќи колку им се политиките штетни и несоодветни, ВМРО-ДПМНЕ плаќаше професори и организираше контрапротести на кои се бранеа нивните погубни политики.

ВМРО -ДПМНЕ непотребно шират дезинформации за реформата во образованието и ги плашат учениците, наставниците и граѓаните.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Пациентка се заканувала на вработени во штипската Клиничка болница

Штипјанка агресивно се однесувала и упатувала закани кон вработени во Клиничката болница во Штип. Инцидентот бил вчера пријавен, по што полицијата од слобода ја лишиле 46 – годишната С.Р од Штип.

Надлежните од СВР Штип велат дека по комплетирање на случајот против С.Р ќе биде поднесена соодветна кривична пријава. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА го потврдува инцидентот и вели дека се случил на одделот за рендген.

Што се однесува за соостојбата со Ковид центарот, таа е нормализирана. Во моментов имаат 27 слободни кревети, на Инфективното одделение се лекуваат 32, а на одделот за Анестезиологија тројва потешки пациенти. На кислородна поддршка имаат вкупно 25 пациенти.

притисни ентер