Ременски поднесе барање за изземање на Вилма Рускоска од судењто за „Меѓународниот сојуз"

Имаме цврсти докази за тоа дека постои селективност во постапувањето на основниот јавен обвинител што го застапува обвинението преку кршење на основните права на одбраната во овој случај на мене.

Поранешната пратеничка Фросина Ременски која е третобовинетата во случајот за „Меѓународниот сојуз" на Бојан Јовановски до државниот јавен обвинител Љубомир Јовески поднесе барање за изземање на обвинителката Вилма Рускоска од овој случај за кој денеска почнува судењето.

-Денеска пред почетокот на судското рочиште за „Меѓународниот сојуз" во кое сум третообвинета поднесов барање за изземање на застапникот на обвинението Вилма Рускоска пред државниот јавен обвинител, затоа што се сомневаме во сите фази во предистрагата, истрагата и оценката на обвинителен акт. Имаме цврсти докази за тоа дека постои селективност во постапувањето на основниот јавен обвинител што го застапува обвинението преку кршење на основните права на одбраната во овој случај на мене, меѓутоа и во делот на попречување на правдата, која што е во надлежност на постапување на други институции, изјави Ременски денеска по поднесувањето на барањето.

Рече дека постоеле изјави за изнудување на исказ, за признание и користење на неповолна положба на обвинет за изнудување на исказ против други обвинети во случајот.

-Меѓутоа тоа можеби и не е најстрашниот дел во целото постапување на јавната обвинителка имајќи во предвид дека таа раководеше и издаваше наредби за незаконски претрес во мојот дом за што постојат повеќе од 16 докази приложени во самото барање за изземање до државниот јавен обвинител за што секако е прифатена и тужба пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур, додаде Ременски.

Посочи дека на нејзиното постојано инсистирање на јавнообвинителско постапување во случај со злоупотреба на тендери за јавни нбавки поврзани со незаконско опремување на МВР преку злоупотреба на универзитетите поднесена во април 2013 година и на нејзиното континуирано инсистирање на јавнообвинителско постапување дури и во случај кога јавната обвинителка Вилма Рускоска е шеф на Одделението за организиран криминал и корупција во Обвинителството, сето тоа, рече Ременски, укажува на една селективност, пристрасност и тенденциозност во целокупното нејзино постапување.

Ременски очекува државниот јавен обвинител пријавите да ги разгледа совесно, професионално и да одлучи за нејзино изземање како застапник на обвинението.

-Ако лично ме прашате јас немам голема верба во позитивното одлучување по ова мое барање затоа што Јавното обвинителство во многу случаи досега пријавени од мене во службено постапување отсуствува, односно нема исход од целокупните пријави, но сето тоа ќе зборува за другата компнента за во целиот случај кој на очглед на јавноста е прилично пропагандно претставен, а сега во кампања се користат сите елементи да се поентира со некаква правда и некакви процедури во институциите, истакна Ременски.

Одговарајќи на новинарско прашање Ременски рече дека таа, како и медиумите дознала дека под заклетва и на јавна седница еден од обвинетите пред судијата изнесе аргументи и ставови дека во постапка предистражна, истражна за давање на позитивно ислење за ослободување од притвор му е вршено влијание за да се изнуди некаков исказ за да се искористи во случајот против неа.

-Државниот јавен обвинител ги има сите механизми да го истражи тоа и да одговори соодветно. Додека тоа не се случи јас имам причина да верувам дека тоа се случило. Имајќи вопредвид дека моите адвокати кои ме застапуваат во овој предмет во сите фази кои ги имавме изминатиот период и како увид во докази и списи не најдоа ниту елементи за основано сомневање, а не пак за доказ за подигнување на обвинителен акт против мене, имајќи го предвид дека во обвинитлниот акт јас се спомнувам два пати и со тоа мојот углед и авторитет е ставен во негативен контекст за поддршка на општествено добар проект кој требало да биде во реализација на трети лица. Тоа е сериозен преседан кој можеби сега не може да се види, но во блиска иднина може да предизвика сериозни турбуленции и во рамките на обвинителското постапување за секој носител на јавна функцика кој што во некаква ситуација ќе поддржи нешто што можеби нема да биде реализирано од трети лица кои си презеле обврски да го реализираат, рече Ременски./МИА.

Се разгоре конфликтот во Нагорно Карабах, над 500 загинати ерменски војници

Ерменските вооружени сили во судирите во Нагорно-Карабах претрпеа големи загуби – најмалку 550 лица се убиени и ранети, објави Спутник Азербејџан, повикувајќи се на министерството за одбрана.

Претходно, ерменскиот министер за одбрана Рафи Хованисијан изјави дека Баку загубил околу 200 војници, како и околу 30 тенкови и оклопни возила.

Портпаролот на ерменското министерство за одбрана Степанјан, исто така, објави за своите загуби, дека се убиени 16 лица и над 100 ранети, а претседателот на непризнатата Република Нагорно-Карабах пријави десетици убиени и ранети.

Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за започнување на конфликтот. Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека Карабах бил „подложен на воздушни и ракетни напади” од Азербејџан. Баку тврди дека ерменските сили први отвориле оган, а азербејџанските трупи започнале со контраофанзива.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш и голем број светски лидери ги повикаа двете земји веднаш да ги прекинат воените дејства.

Едукативни работилници за најдобри практики за рана детекција на рак на дојка

Едукативните работилници опфаќаат повеќе аспекти на дијагностиката.

Министерството за здравство информира дека во рамки на проектот Health info, кој е дел од ИНТЕРЕГ ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Грција и Република Македонија 2014-2020, во текот на изминатите две недели се спроведоа едукативни работилници за специјалисти радиолози и радиотехничари, со цел обезбедување напреден тренинг за најдобри практики во врска со испитувања и рана детекција на рак на дојка.

Едукативните работилници опфаќаат повеќе аспекти на дијагностиката, меѓу кои: значењето на техничкиот квалитет на мамографијата, улогата на ултразвукот во скринингот, протоколот за скрининг, техниките на снимање за рано откривање на рак на дојка, како и значењето на раната дијагноза како најважен фактор во успешното лекување на ова заболување.

Учесниците на работилниците се доктори специјалисти по радиологија и радиoлошки техничари од Клиничката болница Битола и Општата болница со проширена дејност Гевгелија, а едукатори се квалификувани и искусни доктори специјалисти по радиологија и радиолошки технолози од Градската општа болница „8 Септември" и Универзитетскиот институт за радиологија . Покрај теоретски дел, работилниците се состојат и од практична работа во наведените институции.

Во рамки на проектот се набавени нов дигитален мамограф и ехо апарат во вкупна вредност од 140.000 евра, наменети за Клиничката болница Битола и Општата болница со проширена дејност Гевгелија, со кои веќе се спроведува пилот проект за скрининг на канцер на дојка (мамографија и ехо на дојка), како и скрининг на канцер на грло на матка (гинеколошки преглед, ехо и ПАП тест). На овој начин се добива можност за интегрирање на информациските системи меѓу овие болници и неколку здравствени институции во Грција, а воедно се унапредува комуникацијата со здравствените институции во Грција.

Инаку, овој проект се финансира од страна на Европската Унија која обезбедува 85% од финансиските средства,додека 15% од средствата се национално учество.

Целта на проектот е подобрување на системот на здравствена заштита во пограничните региони на двете земји (битолскиот и гевгелискиот регион), преку воспоставување на иновативен модел – унифициран електронски систем за размена на информации помеѓу двете земји.

Фокусот е да се опфати потешко достапната популација, како што се жени на возраст од 35-60 годиниво помалите рурални општиниво пограничниот регион со Грција,со цел да се адресираат нивните потреби,и истите да се вклучатво квалитетна превентивна програма за скрининг на канцер на дојка и канцер на грло на матка.

Раната детекција на овие болести овозможува поставување рана дијагноза и навремен и ефикасен третман, што во крајна линија има за цел намалување на стапката на морбидитетот и морталитетот предизвикани од овие болести кај наведената популација.

Општина Центар: За седум дена санкционирани се 296 непрописно паркирани возила

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционираа 296 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Во периодот од 21.09. до 27.09.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 157 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“ санкционирани се 139 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

ЈП ПОЦ и Општина Центар континуирано ќе ја спроведуваат оваа мерка и апелираат до граѓаните да ги почитуваат правилата и прописите и да ги оставаат своите возила само на пропишаните места за да им се овозможи на пешаците и велосипедистите нормално движење по тротоарите и велосипедските патеки, а на возилата безбедно движење по улиците.

притисни ентер