Рекорден број починати во Бразил и Мексико од коронавирус

Бразил и Мексико забележаа рекорден број на смртни случаи од „ковид-19“, од кои имало 1.349 во најголемата земја во Јужна Америка и 1.092 во централноамериканската држава.

Според бразилското Министерство за здравство, втор ден по ред, евидентиран е рекорден број смртни случаи, од кои сега има вкупно 32.548. Вчера имало 28.633 нови случаи на инфекција, така што бројот на лица кои се заразени со коронавирус во Бразил се искачи на 584.016.

Со 1.092 нови смртни случаи во Мексико, двојно од претходната најголема дневна бројка на смртни случаи, бројот на починати од ковид-19 во земјата се искачи на 11.729.

Мексиканското Министерство за здравство исто така забележа ново рекордно дневно зголемување на заразените лица со 3.912 нови случаи. Како резултат, бројот на заразени со коронавирус стана шестцифрен и достигна 101.238, со што Мексико, заедно со Бразил, е најголемото жариште на пандемијата на американскиот континент.

Мексиканскиот помошник министер за здравство Уго Лопез-Гател ги припишува рекордните броеви на подоброто идентификување на причината за смртта кај пациентите.

Новите бројки на смртни случаи и зарази ќе го спречат укинувањето на карантинот за кој се подготвуваше Мексико, но земјата во моментов е во претходната фаза на кривата на пандемијата од соседните Соединетите држави, што врши притисок врз владата на премиерот Андрес Мануел Лопез Обрадор за отворање на границите и трговијата.

Француски педофил ќе биде стрелан во Индонезија (ВИДЕО)

Французин најверојатно ќе се соочи со смртна казна со стрелање во Индонезија, откако е обвинет за злоупотреба на повеќе од 300 деца и тепање на оние што не сакале да имаат секс со него.

Полицијата соопшти дека го уапсила пензионерот Франсоа Абело Камил (65) во хотел во Џакарта минатиот месец, каде што две малолетни девојчиња биле во собата со него.

Доколку биде осуден, тој се соочува со смрт со стрелање или доживотен затвор, пишува Дејли Меил.

Инспекторите рекоа дека пронашле видеа на лаптопот на Камил на кои извршувал нелегални сексуални активности врз стотици деца на возраст од 10 до 17 години.

Пензионерот влегол неколку пати во Индонезија во последните пет години со туристичка виза, се вели од полицијата.

„Тој ќе им пристапеше на децата и ќе ги примамеше, нудејќи им работа како манекени“, им рече на новинарите началникот на полицијата во Џакарта, Нана Суџана.

„Тој би им платил на оние што се согласиле да имаат секс со него меѓу 17 и 70 долари. Ако одбијат, тогаш ги претепувал“, додаде полицаецот.

Полицијата верува дека Камил со години ги злоупотребувал индонезиските деца и дека може да има повеќе жртви.

САД бележат рекорден број новозаболени од коронавирусот

Соединетите држави поставија нов рекорд во дневниот број на коронавирусни инфекции, со повеќе од 65.500 нови случаи во изминатите 24 часа, според универзитетот Џонс Хопкинс.

Вкупниот број заразени во земјата од избувнувањето на пандемијата сега е повеќе од 3,11 милиони. Претходниот рекорд беше урнат во вторникот, со повеќе од 60.200 нови случаи за еден ден.

Покрај скоро 10,000 нови случаи во Флорида, Калифорнија и Тексас, има пријавено над 7.000 нови случаи.

Тенеси, Западна Вирџинија и Јута исто така бележат рекорди, а бројот на нови случаи се зголемува во 42 од 50 држави, покажа анализата на Ројтерс за случаите во последните две недели во споредба со двете недели претходно.

ВМРО – ДПМНЕ : Македонија е балканска Ломбардија

Во последното деноноќие има 168 нови заразени и тројца починати. Македонија поради неспособноста на власта на Заев е Ломбардија на Балканот и рекоред по смртност и заразени на еден милион жители.

Тоа е резултат на неодговорноста и криминогеноста на Заев и неговата власт. Тој беше посветен на градење на коруптивно рекетарски систем, наместо да се интересира за здравството или било која друга област во државата.

Народот слушна дека диктира истраги и одлуки на истражни органи. Народот слушна како бара евро за Вицето. Народот слушна како во државата се трампа правдата за милиони евра. Народот слушна сведоштво дека рекетираните пари во Македонија завршувале кај Зоран и Вице Заеви. Народот слушна сведоштво дека подземјето рекетирало и палело возила по наредба на Заеви.

Сето ова и уште многу други криминални шеми биле директно заштитувани од страна на Заев. Затоа Македонија тоне во секој аспект. Затоа сме најкорумпираната држава во Европа, затоа парите наместо во здравството, образованието, земјоделството завршувале на врвот на криминалната пирамида.

СДСМ и Зоран Заев покажаа дека можат само повеќе криминал, повеќе рекет, повеќе корупција, повеќе порази и повеќе понижувања! Да ставиме крај на виткањето на кичмата! Исправи се Македонијо, одбери Обнова!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер