Реакции по извештајот на ЕКРИ за наводната дискриминација на Бугарите во Македонија

Навредлив и токсичен не само за Канал 5, туку и за македонската држава и македонскиот народ.

Вака адвокатот Тони Менкиноски, кој долги години застапува случаи пред судот во Стразбур, го оценува извештајот на Европската Комисија против расизам и нетолеранција при Советот на Европа, кој беше објавен пред два дена, а во кој се наведува дека Комисијата слушнала обвинувања дека некои навредливи термини за Бугарите повремено се употребуваат и на Канал 5 Телевизија, без притоа во него да се наведе кој го направил тоа, кога и што точно било кажано.

„ Најнапред, извештајот на ЕКРИ е навредлив не само за Канал 5 кој се споменува директно за прв пат во тие извештаи се споменува правното лице Канал 5 не е дозволиво бидејќи во другите извештаи кои ги прави ЕКРИ се однесуваат на државата.. Сега во моментот треба македонската дипломатија да преземе обврска бидејќи затаила во подготовката на тој извештај и не доставила доволно информации треба да побара од ЕКРИ како е дојдено до тој извештај едноставно контра нота да упати до Советот на Еворпа, до Генералниот секретар, до Комесарот за човекови права, зошто од друга страна се врши влијание врз слобода на медиумите што е многу опасно и токсично.“- Тони Менкиноски - Адвокат

За неоснованите обвинувања во Извештајот против Канал 5, со кои се нарушува угледот и интегритетот на медиумот, освен со реакција на македонската дипломатија, Менкиноски вели дека правдата може да се побара и по судски пат.

„ Покрај онаа дипломатска преписка до релевантни инситуции на Совет на Европа дека се работи за нарачан извештај од страна на бугарските власти според мое лично мислење, можете дополнително бидејќи Советот на Европа има канцеларија во Македонија таа навреда да ја ефектуирате преку судски процес во Македонија едноставно да започнете процес во кој ќе покажете дека Канал 5 воопшто нема никакво влијание во говорот на омраза кон Бугарите во Македонија.“- Тони Менкиноски – Адвокат

Според информации на Канал 5 здруженијата на македонските Бугари веќе подготвуваат преку отворено писмо да го демантираат делот од Извештајот во кој се наведува Канал 5, затоа што сметаат дека токму овој медиум бил единствен кој им отстапува простор за да се чуе и нивниот глас.. Потврда за одличната соработка години наназад е и изјавата од пред два дена на претседателот на здружението за македонско бугарско пријателство „Мост“ Митко Ѓоргиев.

Меѓу забелешките наведени во Извештајот се наведува дека во Македонија има анти-бугарски говор, дека Бугарите се етикетираат како „фашисти“, а бугарките се претставуваат како „евтини проститутки“.

Видео: Хезболах истрела десетици ракети врз северен Израел

Либански Хезболах објави дека го погодил северниот дел на Израел со десетици ракети Катјуша, гаѓајќи артилериски позиции.

Во соопштението, либанската група рече дека истрелала десетици ракети Катјуша врз артилериските позиции на Израелските одбранбени сили во северен Израел.

На северот на земјата се огласија неколку сирени за предупредување за ракети. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како неколку пресретнувачи на ракети „Железна купола“ погодуваат очигледен ракетен бараж.

– Во знак на поддршка на палестинскиот народ и отпорот во Газа и во светло на израелската агресија врз различни села во јужен Либан, Исламскиот отпор продолжи со нападите врз ционистичките окупациски локации во близина на границата со Либан – соопшти претходно Хезболах. /МИА

Покетино: Многу е тешко кога немате борбен состав

Менаџерот на Челси, Маурисио Покетино пред натпреварот на „сините“ во Лондон против Евертон во понеделник, зборуваше за големиот број повредени во составот, а неодамна во „амбулантата“ влегоа и Енцо Фернандез и Аксел Дисаси.

-Овие двајца не тренираат, не знаеме дали ќе можат да играат. Праведно е да се има борбено подготвен состав. Не можеме да докажеме дека сме добар тим и дека можеме да се бориме за големи работи. Многу е тешко кога немате борбено подготвен состав. Сакаме да ја зголемиме конкуренцијата меѓу играчите, но тоа не е оправдување, изјави денеска менаџерот на Челси.

Тој, исто така, се наврати на ремито 2-2 со Шефилд Јунајтед минатиот викенд.

-Кога се соочуваме со тимови како (Манчестер) Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем или Ливерпул, тимот покажува добар квалитет. Проблемот е што не сме постојани. Кога анализираме, недостигот на зрелост навистина се покажува, но само со текот на времето можеме да го постигнеме вистинскиот баланс, истакна тренерот.

Покетино особено ја пофали академијата на Челси.

-Ги каниме младите играчи секоја недела да тренираат со нас, тоа е одлична можност за нив. Челси има една од најдобрите академии во Англија, ако не и во светот. Наша одговорност е да се грижиме за овие момчиња и да им обрнеме внимание. Еден ден ќе имаат можност да играат во тимот, само треба да продолжат да тренираат, да бидат доследни. Можеме да го видиме нивниот развој од натпреварувањето со постарите играчи, додаде Покетино. /МИА

Алегри: Целта е Јувентус да биде во ЛШ, а потоа управата ќе одлучи за мене

 Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри повторно призна дека не знае дали ќе остане на чело на тимот и следната сезона. Во принцип, тој е врзан за клубот до летото 2025 година, но според многумина, тој сега ќе си замине.

-Целта е место во ЛШ, бидејќи се работи за 100 милиони евра. А за мојата иднина, како и секогаш, клубот ќе одлучи што е најдобро. Пред почетокот на сезоната, пред нас беа поставени две цели: пласман во ЛШ и освојување на Купот на Италија. Сега е важно да останеме заедно и да се бориме. Местото во ЛШ е приоритет и од финансиски причини не можеме да дозволиме да бидеме изоставени од турнирот, потсети Алегри.

Вчера сопственикот на Јуве, Џон Елкан прецизираше дека актуелната сезона е „нула“ за клубот под водство на новиот спортски директор Кристијано Џунтоли. Пред една година тој уверуваше дека Алегри е клучна фигура за иднината на тимот од Торино.

-Работата во Јуве ќе продолжи и во наредните години со новиот директор Џунтоли. Задачата беше да внесеме фудбалери од школата во тимот и мислам дека тоа го исполнивме, убеден е тренерот.

Во следното коло во Серија А, Јувентус за противник ќе го има градскиот ривал Торино.

-Треба да работиме напорно овој месец. Многу е важно да имаме шанси до самиот крај. А особено откако Торино има 15 „суви мрежи“ во текот на сезоната, што значи дека дозволуваат по еден гол на два меча. Ова дерби е секогаш посебно, заклучи Алегри. /МИА

притисни ентер