Разговори за нова влада има иако не е почнато официјалното преговарање

Дали и како ќе влијае повикот на првиот човек на ДУИ, Али Ахмети во Хаг од Мала Речица не сакаат да коментираат повеќе од она што тој го напиша во Фејсбук статусот.

Во однос на преговорите за формирање на нова влада од ДУИ ВЕЛАТ нема нов момент и остануваат на своите веќе познати ставови. Иако синоќешниот статуст на Фејсбук на високиот функционер на ДУИ, Артан Груби во кој што вели дека „време е за умереност и смиреност“ е протолкуван во јавност како омекнување на ставовите на интегративците во однос на нивните услови за влегување во владина коалиција.

Дел од политичките аналитичари ценат дека поканата до Ахмети до Специјалното обвинителство нема да има значително влијание врз актуелните постизборни процеси во Македонија.

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во интервју за порталот „Локално“ вели дека тие веќе почнале контакти со повеќе политички субјекти, а преговорите следат по Илинден. Николовски најавува нова Влада во август. Формирање широка владина коалиција или ротации на премиерската функција Николовски во овој моменти ги отфрла како опција вели „време е за стабилна влада“. Ставот на ДУИ дека кај нив е одлуката со кого ќе формираат влада, Николовски го оценува како „непотребна ароганција“.

Обидите за формирање парламентарно мнозинство ги продолжуваат и во ВМРО ДПМНЕ. Во меѓувреме, официјален Брисел очекува за скоро нова влада посветена на евроинтеграциите.

„Со нетрпение очекуваме да работиме со силен парламент и стабилна владина коалиција која што треба да испорача во насока на еу интеграциите како стратешките цели на државата и да се осврне на очекувањата на граѓаните“, вели во писмена изјава портпаролката на Европската Комисија за проширување, Ана Писонеро

Новото собрание треба да се конституира 20 дена изборите односно до 4-ти август. По ова, претседателот на државата има рок од 10 дена да го додели мандатот за формирање влада.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер