Расколот меѓу Таравари и Села ќе заврши во судска битка за печатите?

По одлуката на Централното собрание на Алијанса свикано од Села, да иницираат до Конгресот во недела разрешување на Таравари, неговите приврзаници децидни дека нема да присуствуваат на таков нелегален конгрес. 

Пратеникот Халил Снопче за Канал 5 вели кворумот бил во Куманово, а не во Скопје. Не ја исклучува можноста превирањата да се решават директно на суд, но во ваков случај според него не е важно на кого судот ќе го додели печатот, туку со кого е народот.

- Фарса, нема што да одиме на конгресот во недела. АА има легитимен конгрес на кој како легитимен претседател е Арбен Таравари. Делегатите на тој конгрес се одобрени од подограноците, ограноците. И Таравари може да го разреши само конгресот на партијата што го избрал. Со две тритини од гласовите. Значи невозможно е разрешување на Арбен Таравари. Во хотел Буши беа комплет други личности тие немаа ниту една третина од делегатите, ова е една тенденција да се направи фалсификат што е кривично дело. Ако се оди по оваа фарса тие со помош на ДУИ најверојатно ќе одат на судска постапка. Џабе им е. Ако ние ја имаме поддршката од народот, гласачите, членовите, нема кој да не сопре, без разлика дали имаме или не печати,- Снопче.

Од друга страна крилото на Села, очекува по Конгресот викендов да ја преземат контролата врз партијата. Во интервју за Клан порача дека тој го направил Таравари политичар и немало да дозволи да ја подели партијата.

- Таравари реши годинава да ги заобиколува партиските тела, не доаѓаше на состаноци, а одеше на тајни средби со други лидери без при тоа со него да отиде и друг член на раководството на партијата. Покажа детско однесување што не доликува на лидер. И почна да прифаќа директиви од надвор. Скандалозно е на средба со косовскиот премиер Албин Курти што отиде сам, без ниту еден член на Претседателството на АА. Но додека дишам, нема да дозволам под директива Алијанса да дејствува. Ние сме сериозна партија. Самостоен настап на АА не значи дека им помагаме на ДУИ. Која е таа логика?, изјави Села.

Во меѓувреме Таравари интензивно ја договора коалициската соработка со опозициската тројка Касами, Гаши и Меџити кои на завчерашната средба во Гостивар му дадоа поддршка после расколот во партијата. Следниве денови се очекува да биде потврден претседателскиот кандидат на албанскиот опозициски блок и заеднички листи за парламентарните избори

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер