Путин триумфално ја промовира руската вакцина, светот се сомнева во нејзиниот квалитет

Се уште трае трката за универзалниот лек против коронавирусот и враќање на светот во нормала, а Русија веќе неколку дена тврди дека го имаат готовиот производ. 

Тоа на необичен начин го презентираше и рускиот Претседател, Владимир Путин, кој јавајќи на мечка ја носи вакцината која би го спасила светот.

Русија го спасува светот – вакцината против коронавирусот ќе биде обезбедена за многу земји, - Владимир Путин претседател на Русија.

Додека Русија триумфално ја соопшти „Спутник 5“ како вакцина победник, дваесет и пет останати конкуренти се се уште вакцината ја тестираат на волонтери. Но, сепак скептицизмот на западот е висок за безбедноста и ефектот на руската вакцина, најмногу поради нетранспарентноста на процесот и методологијата на изработката. САД стравуваат дека избрзувањето да се пласира вакцината на пазарот може да доведе до недоверба на луѓето во останатите производители.

-Скептицизмот е оправдан во овој момент, ние стварно не знаеме што тестирале, какви резултати виделе, а во овој момент сета работа е базирана на нивниот збор што не е типично за тоа како достигнуваме научни заклучоци, вели др Мишел Мекмјури – Хит.

Македонското министерство за здравство кое соопшти дека не е во преговори за набавка вакцината од Русија, додавајќи дека нејзината достапност зависи од политиката на производителот.

Властите од земјава велат дека се дел од Ковакс механизмот кој се очекува во брзо време да резултира со изнаоѓање на вакцината, а во моментот кога тие ќе ја обезбедат, веднаш ќе биде достапна и за нашата земја.

Во меѓувреме Белата куќа соопшти уште еден огромен договор со фармацевтска компанија Модерна, тежок една и пол милијарда долари, преку кој ќе обезбеди сто милиони дози од експерименталната вакцина.

-На пат сме по брза постапка да обезбедиме сто милиони дози од вакцината, штом таа ќе се одобри, а 500 милиони ќе бидат обезбедени веднаш потоа, изјави Доналд Трамп – Претседател на САД.

На глобално ниво 25 вакцини се веќе на човечки испитувања, а помеѓу водечките во конкуренцијата се произведувачките компании „Модерна“, „Џонсон-Џонсон“, Фајзер, Астразенека, Иновио и Новавакс.

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Времето денеска ќе биде сончево со мала, а на југозапад со умерена локална облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

На последниот ден од летото, минималните температури ќе се движат од 8 до 12 степени, а максималните од 23 до 29 степени. Во Скопје минимална температура до 10 степени, максимална до 29 степени.

УХМР и за првиот ден од есента најавува сончево време со умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утре ќе се бираат замениците-министри во Владата

Утре почнува собраниска седница на која треба да бидат избрани замениците-министри во Владата. На официјалниот сајт на Собранието, седницата е закажана за 11 часот.

Предлогот со заменици-министри, Владата го достави до Собранието во петокот.

Во одбраната за заменик-министер е предложен Башким Хасани, во Министерството за внатрешни работи Назим Буши, а во ресорот правда предлогот за заменик-министер е Агим Нухиу.

Илхан Рахман е предложен за заменик на министерот кој раководи со Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, а Фатмире Исаки за заменик-министер за надворешни работи.

Во Министерството за финансии заменик на министерот Фатмир Бесими треба да му биде Димитар Ковачевски, а во Министерството за економија предложен е Зоран Маневски. Во ресорот земјоделство за заменик е предложен Трајан Димковски, кој претходно ја извршуваше министерската функција во истото Министерство.

Доктор Илир Хасани е предлогот за заменик-министер во Министерството за здравство. Арафат Шабани е предложен во Министерството за образование и наука, Енвер Хусејин во Министерството за труд и социјална политика, Зоран Димитровски во Министерството за локална самоуправа и Седат Сулејмани во Министерството за култура.

За заменик-министер за информатичко општество и администрација е предложен Александар Бајдевски, во Министерството за транспорт и врски Беким Реџепи, а во Министерството за животна средина и просторно планирање, Христина Оџаклиеска. /МИА

„Монструм" продолжува со сведоци на одбраната

Одбраната на обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското Езеро во април 2012 година, на денешното рочиште ќе ги престави своите сведоци.

Судскиот предмет „Монструм” е во фаза на доказна постапка. На претходните рочиште сведочеа разни полициски службеници како од Крим техника, така и од Одделениото за претрес, односно од Центарот за известување и командување на МВР. Заедничко нешто на сите овие сведоци беше дека не се сеќават добро на настанот, од причина дека се поминати повеќе години.

За убиството на момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски во април 2012 година обвинети се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ (во бегство) и Агим Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута.

Судењето за овој предмет го води судската двојка Огнен Ставрев и Осман Шабани, додека обвинението го застапуваат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. /МИА

притисни ентер