Путин ѝ одговори на студентка, која го обвини дека морала да ги откаже студите во Виена

„Европските земји порано или подоцна ќе го вратат својот суверенитет, но може да потрае некое време“, изјави рускиот претседател Владимир Путин по повод Денот на руските студенти.

„Се разбира, сигурно ќе дојде време, и нема сомнеж во тоа, кога Европа некако ќе го врати својот суверенитет. Очигледно, тоа може да потрае некое време“, рече Путин, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Студентка од втора година на Универзитетот РУДН, Дарија Семјонова, му кажа на Путин како била принудена да ги откаже студиите во Виена набргу откако Русија ја започна својата специјална воена операција. Државниот универзитет каде студирала транснационална комуникација барал од неа, вели таа, да потпише документи со кои ја поддржува Украина и ја означува Русија како „државен спонзор на тероризмот“.

Путин рече дека нејзината приказна е „пример што потврдува дека на Европа ѝ недостасува независност“ и дека тоа воопшто не го изненадува.

Путин потоа зборувал за целите на војната. „Одбраната на Русија и нејзиниот народ е цел на специјална воена операција“, рече Путин. „Целта на специјалната воена операција, како што многупати претходно кажав, е првенствено да го заштити народот и самата Русија од заканите што му се претставени во нашите историски земји што граничат со нашата територија. Не можеме да дозволиме тоа да се случи“, рече Путин.

Владислав Олеиник, студент на Државниот педагошки универзитет во Луганск, му раскажал на Путин, пишува ТАСС, како учествувал во војната. „Претседателот му се заблагодари нему и на неговите соборци за учеството во борбата за одбрана на нацијата и нашите сонародници“, пишува Тасс.

„Путин ја пофали амбицијата на младиот човек да ја продолжи кариерата во Федералната служба за безбедност (ФСБ), но рече дека жали што студентот на Државниот педагошки универзитет во Луганск не планира да стане професор, бидејќи има побарувачка за такви луѓе во училишта и високообразовни институции“, пишува ТАСС.

„Ви посакувам сѐ најдобро и секако ќе ја земам предвид вашата желба да работите за Федералната служба за безбедност“, му рекол Путин на студентот.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер