Пуштена во употреба новата опрема за контрола на прехранбени производи во Тетово

Свечено пуштена во употреба новата опрема за контрола на прехранбени производи на Универзитетот во Тетово набавена со финансиска поддршка од МЗШВ.

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, ја посети лабораторијата за контрола на прехранбени производи на Факултетот за прехранбена технологија и исхрана на Универзитетот во Тетово. На свечен начин беше одбележана набавката на нова опрема за тетовската универзитетска лабораторија за безбедност на храна, финансиски овозможена со средства од Програмата за рурален развој за 2021 година, на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Во месец март оваа година, за прв пат после неколку децении, потпишавме меморандумот за соработка со четири Универзитети меѓу кои и тетовскиот, во вредност од 600 000 евра, средства обезбедени од Програмата за рурален развој за 2021 година. Конкретно, Факултетот за прехранбена технологија и исхрана од Универзитетот во Тетово, доби финансиска поддршка во вредност од околу 200 000 евра, со што овозможивме доопремување на постоечката лабораторијаза зголемување на лабораториските капацитети за контрола на прехранбени производи. Набавени се нови инструменти за автоматска детекција на патогени бактерии во примероци од храна и површина, бројач на соматски клетки во примероци од сирово млеко, апарат за квантитативно и квалитативно одредување на микотоксини како и демонстративна опрема за студентите од земјоделските науки. Тетовскиот Универзитет прв ја заврши набавката на нова опрема, а во најскоро време и другите Универзитети ќе ги реализираат договорите.

„Досега, земјоделците од полошкиот регион своите примероци мораа да ги носат на лабораториски анлизи во Скопје, но за скоро време, тоа ќе го прават во оваа лабораторија. Велам за скоро време, бидејќи тетовската лабораторија треба да помине процес на акредитација со што ќе обезбеди стандардизирани методи за анализа, согласно стандардот за управување со квалитет.

Навистина сум горд на ова достигнување кое го направивме заедно со Тетовскиот Универзитет, а е во интерес на земјоделците од овој регион. Ја остваривме нашата цел за исполнување на европските стандарди во системите за контрола на квалитетот, здравјето и безбедноста на храната“ изјави министерот Хоџа.

Тој упати честитики за успешно реализираниот проект од кој најголем бенефит ќе имаат земјоделците но и студентите на Тетовскиот Универзитет како научна институција која едуцира кадри од земјоделската струка.

Проректорот за меѓународна соработка, проф. Д -р Шефик Шеху се заблагодари на поддршката од Министерството и разбирањето за потребата да се воспостави акредитирана лабораторија за контрола на здравјето, квалитетот и безбедноста на храната која ќе им служи на земјоделците да произведуваат безбедна храна.

Ова е инвестиција која носи голем развој, го олеснува процесот на контрола на примероците за анализа на полошките земјоделци а при тоа се исполнети стандардите за квалитет.

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер