Протести пред најголемата германска кланица , каде што работат и македонски граѓани (ВИДЕО)

Демонстрантите го блокираа пристапот до фабриката за месо во Тонис, која што се најде под удар последните неколку недели поради нехуманите услови во кои работат работници од Источна Европа, што придонело до појавата на коронавирус во регионот.

„Затворете ја месната индустрија“ и „Престанете да ги искористувате луѓето, животните и природата“, пишува на транспарентот, што активиститре го поставија на покривот на фабриката. Во исто време, околу стотина луѓе протестираа пред зградата.

Протестите ги ораганизира сојузот „Заедница против месната индустрија“, која повика на трајно затворање на најголемата фабрика и кланица за преработка на месо во Европа, во која што работат и македонски државјани и живеат во нехумани услови , пренесоа германските медиуми.

Фабриката е затворена неколку недели откако се појави ново жариште на коронавирус, најмногу меѓу работниците од Источна Европа кои работат во германската месна индустрија во лоши услови.

Поради наглото зголемување на бројот на заразени во округот Гитерслох, каде се наоѓа фабриката, повторно се воведени посебни мерки и стотици работници во кланицата, се во карантин.

Овој случај повторно ги разгори дискусиите за работните услови во германската месна индустрија, каде што месарите од Источна Европа, главно Романија и Полска, се вработени во голем број и со пониски плати.

Денес, премиерот на Баварија, Маркус Соудер, повика на промена на пристапот во прехранбената индустрија и промена на помалите сточарски фарми и поодржливо земјоделство.

„Одговорот на тековните проблеми може да биде земјоделска екологија наместо земјоделски капитализам“, рече Содер во видео пораката.

Во Софија повторно демонстрантите со шатори го блокираа сообраќајот

Откако полицијата ги отстрани шаторите од клучните раскрсници во Софија во петокот наутро, група демонстранти синоќа повторно поставиле шатори  и го блокирале сообраќајот на најмалку три места.

Овојпат полицијата не ги отстрани шаторите. Главниот инспектор Красимира Стојадинова од управата за внатрешни работи изутринава изјави дека полицијата ќе продолжи да се обидува да ги убеди демонстрантите да ги отстранат блокадите. Никој не е приведен во текот на ноќта.

Претседателот Румен Радев прокоментира на Фејсбук дека Владата ја вклучила полицијата во судир со илјадници демонстранти.

„Подготвеноста да се жртвува социјалниот мир во името на политичкиот опстанок е чин на досега невидена политичка ескалација за време на бугарската транзиција. Кризата на бугарската демократија не може да се реши со репресивни и полициски мерки, може само да се продлабочи“, наведе Радев.

Тој смета дека оставките на Владата и на јавниот обвинител ќе бидат првиот чекор кон враќањето на Бугарија во владеењето на правото и демократијата.

24

СДСМ: Јакнењето на економскиот стандард на сите граѓани главен императив на новата Влада предводена од СДСМ

Продолжување на растот на платите и обезбедувањето постојана поддршка на домашниот приватен сектор се меѓу главните принципи на новата македонска економија.

СДСМ започна сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници на политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за формирање на демократска, политичка, одговорна Влада, која на прво место од својата агенда ќе ја има новата македонска економија.

Продолжување на растот на платите и обезбедувањето постојана поддршка на домашниот приватен сектор се меѓу главните принципи на новата македонска економија.

Тука се вложувањата во младите и во рамномерниот регионален развој и продолжуваме да водиме посебна грижа за најсиромашните граѓани.

Јакнењето на економскиот стандард на сите граѓани ќе биде императив на новата Влада.

За две и пол години покажавме дека платите и економскиот стандард со СДСМ растат многу побрзо. Во следните 4 години ќе покажеме дека тие ќе растат уште повеќе, за да биде уште подобро.

Граѓаните ни ја дадоа довербата, бидејќи знаат дека во наредните четири години ќе работиме уште повеќе и уште подобро.

СДСМ

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 423 прекршоци, соопшти МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со КОВИД-19.

притисни ентер