Протести низ цела Франција против новиот Закон за безбедност (ВИДЕО)

Новинари, членови на „жолтите елеци“ и илјадници луѓе протестираа денеска во Франција против Законот за забрана за злонамерно објавување на снимки на полицајци, за кои демонстрантите тврдат дека ги нарушува слободата и владеењето на правото.

Плоштадот Трокадеро во Париз со познатиот Форум за човекови права денес беше полн со демонстранти со силно присуство на полициски сили, пренесува Франс Прес.

Во Франција се одржаа дваесетина митинзи: во Лил, на север, се собраа илјада луѓе, а на еден транспарент пишуваше „Орвел беше во право“. И во Рен, на западот од земјата, исто така, се собраа околу илјада луѓе, како и во Монпелје, на југ со паролите „Спушти го оружјето и ќе ги спуштиме мобилните телефони“.

Парламентот вчера го донесе законот за „глобална безбедност“ со кој се оспорува членот 24, кој регулира објавување на снимки на полицајци, иако законот е придружен со амандман со кој се гарантира правото на информации. Написот, како и можната употреба на беспилотни летала за време на протестите и препознавањето на лицата од надзорните камери, предизвика бура во медиумите, кои сметаа дека ова претставува опасност за слободата на информирањето.

„Демократијата умира во мрак“, беше напишано на транспарентот на интернет-весникот Медиапарт во Париз.

„Загрижени сме за бавниот пад на владеењето на правото, што се чини дека води кон полициска држава“, предупреди адвокатот Арие Алими, член на националната канцеларија на Лигата за човекови права, на прес-конференција со Амнести Интернешнл и новинарските синдикати.

Спорниот член од законот предвидува затвор за објавување снимки на лице или кој било друг елемент за идентификација на полицајци за време на интервенции и парична казна од 45.000 евра, кога тие снимки го загрозуваат нивниот физички или ментален интегритет.

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер