Протест на вработените во Народниот правобранител – не се задоволни од платите и статусот

Финансиска независност и ново законско решение, со кое вработените во Народниот правобранител ќе се тргнат од Законот за административни службеници, побараа денеска преку мирен протест 80-тина вработени од Народниот правобранител. Follow Kanal5 on... • FB: https://smarturl.it/fb5 • IG: https://smarturl.it/Ig5 • Web: https://kanal5.com.mk/ © & ℗ Kanal5 & IN Media. All Rights Reserved

Киев известува за осум повредени додека Русија продолжува да користи стратешки бомбардери

Русија ја продолжи употребата на стратешки бомбардери за напади врз Украина за прв пат по повеќе од два месеци, изјави денеска воениот командант на Киев, јави ДПА.

-По долга пауза од 79 дена, непријателот ги продолжи воздушните напади со крстосувачки ракети од стратешките воздухопловни авиони Ту-95МС“, напиша Серхи Попко на Телеграм.

Ракетите биле истрелани од неколку бомбардери во близина на Енгелс во руската област Саратов.

-Ниту една непријателска цел не стигна до градот, додаде началникот на воената администрација.

Сепак, неколку куќи беа оштетени од урнатините и брановите од експлозијата од експлозиите во предградието на главниот град, во кој живеат околу три милиони луѓе.

Според украинските воздухопловни сили, пресретнати се 14 крстосувачки ракети, од вкупно 19 истрелани.

Беа забележани удари во источниот украински регион Дњепропетровск во близина на Павлорад.

-Според досегашните информации, едно лице е убиено, изјави регионалниот гувернер Серхи Лисак на телевизија. Најмалку уште осум други се повредени. Пријавена е штета во индустриска фабрика. Оштетени се и речиси дваесетина куќи.

Според војската, пет борбени беспилотни летала претходно биле пресретнати над областа.

Источноукраинската метропола Харков, исто така, беше нападната со шест копнени ракети С-300 во текот на ноќта. Според гувернерот Олех Синиебув, две лица морале да бидат пренесени во болница. Оштетени се неколку цивилни згради и автомобили, рече тој.

Властите известија дека најмалку едно лице загинало, а четворица се повредени од руско бомбардирање во близина на линијата на фронтот кај Купјанск.

Украина ја спречува целосната инвазија на Русија повеќе од 21 месец, со поддршка од Западот. /МИА

Бишевац: Преку Вања се отвори „паднорината кутија“ на функционирањето на институциите

Не се почитуваат процедури, ниту судски, ниту безбедносни, ниту од оние кои се задолжени за почитување на човековите права.

Со Вања се отвори паднорината кутија на повеќе прашања за кои ова општество мора да почне да разговара. Приказната на Спасовски и Бубевски не даде јасна слика туку повеќе шпекулации што треба да се разјазнат. Сакале да признаеме и ако малку под лупа ги погледнеме настаните овде се пресликува функционирањето на целата држава. Не се почитуваат процедури, ниту судски, ниту безбедносни ниту од оние кои се задолжени за почитување на човековите права.

Скандалите околу Бехтел и Енка беа пласини во јавноста и не без причина, оние кои се разбираат велат дека ние какои држава ќе плаќаме многу повеќе за еден километар автопат отколку што чини. А и приказната со Соравија не е за занемарување. Извештајот на Брисел во кој се изразува сериозна загриженост за државата се однесува и на ДУИ. Сериозен дел во времето на режимот на Груевски беше и ДУИ, рече Сафет Бишевац во вечерашната Само Вистина.

Фајнер: САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори до крајот на 2024

Според него, во 2024 година САД, Европа и самата Украина, ќе ги зголемат капацитетите на нивните воено-индустриски комплекси. 

Вашингтон планира да ја стави Москва пред избор - или да оди на преговори или „тие ќе имаат работа со многу посилна Украина, потпрена на многу помоќна индустриска база во САД и Европа, изјави Џонатан Фајнер, заменик помошник на советникот за национална безбедност на претседателот на САД.

Според него, тогаш и Украина би била подготвена и „способна за нови офанзиви“.

-САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори кон крајот на 2024 година и тоа под услови прифатливи за Украина, со почитување на Декларацијата на ОН во однос на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, изјави Фајнер синоќа во интервју за Пи-Би-Ес.

Според него, во 2024 година САД, Европа и самата Украина, ќе ги зголемат капацитетите на нивните воено-индустриски комплекси.

-Се водат работи на зголемување на обемите на одбранбеното производство и на украинските фабрики, рече тој, додавајќи дека слични напори се преземаат и во Европа.

Фајнер верува дека за година, година и пол, западните земји ќе стојат „на многу поцврсти темели отколку сега“. /МИА

притисни ентер