Продолжува расправата за кризната состојба во енергетиката во матичната комисија

Тоа ќе биде четврти ден расправа во матичната комисија, а по нејзиното завршување на пленарна седница ќе може да се гласа да продолжи уште половина година кризната состојба во оваа област, што е во сила со одлука на Владата од 1 септември.

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која на дневен ред се предлог-одлуките за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на целата територија на државата, заради недостиг на електрична енергија и состојбите на пазарите на електрична енергија и за постоење на кризна состојба на подрачјето на Град Скопје, заради недостиг на топлинска енергија, можноста за користење на алтернативно гориво и состојбите на пазарот на топлинска енергија.

Тоа ќе биде четврти ден расправа во матичната комисија, а по нејзиното завршување на пленарна седница ќе може да се гласа да продолжи уште половина година кризната состојба во оваа област, што е во сила со одлука на Владата од 1 септември.

Собранискиот спикер Талат Џафери укажа дека краен рок за изгласување кризна состојба е 28 септември, за да може да стапи на сила од 1 октомври.

Според власта, прогласувањето кризна состојба ќе овозможи механизми за справување со кризата. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи минатата недела нагласи оти имаат доволно аргументи за да побараат шест месеци период на енергетска криза, со цел граѓаните да бидат испочитувани со соодветни мерки за најмалку да ја почувствуваат кризата.

За пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, причината за лошата состојба со електричната енергија во земјава е на недомаќинското работење и намаленото производство на електрична енергија. Според нив требало во изминатите години да се зголеми наместо да се намали домашното производство.

Инаку, оваа недела треба да се знае од каде ќе се набавува електрична енергија за стопанството, додека за граѓаните и за малите компании кои се на регулираниот пазар, како што уверуваат надлежните, снабдувањето со електрична енергија е сигурно. Од Владата велат дека и грејната сезона ќе почне навреме.

Вицепремиерот Битиќи во саботата најави дека оваа недела е клучна кога би требало да се знае од каде ќе се набавува струја за стопанството.

– Има позитивни сигнали. Наредната недела ќе имаме конкретни сознанија што е тоа што можеме да го понудиме на стопанството, изјави Битиќи во саботата по манифестацијата посветена на граѓанските организации и социјални претпријатија.

Надлежните велат дека се преговара со сите соседни држави за да се обезбеди поевтина електрична енергија за стопанството и уверуваат дека нема да се склучи договор за набавка на струја по берзански цени.

Во моментот се преговара со Бугарија за набавка на струја, а в четвртокот министерот за економија Крешник Бектеши беше и во посета на Турција.

Надлежните уверуваат дека за домаќинствата и малите компании кои се на регулираниот пазар, до март ќе има струја. Уверуваат и дека ќе има и испорака на топлинска енергија. Вицепремиерот Битиќи е категоричен дека БЕГ, компанија на која и се одземени лиценците за работа, мора да испорачува топлинска енергија додека не се определи новиот економски оператор. Вели дека согласно законот, БЕГ е обврзана и да има доволно резерви на природен гас и други суровини за да обезбеди топлинска енергија.

Мадона продолжува со чудни објави: Губи фанови побргу од тонењето на Титаник

Кралицата на попот и понатаму ги загрижува обожавателите со своите објави на социјалните мрежи.

Така таа неодамна објави видео во кое носи црна маска од тантела додека пркосно држи црно стапче во устата и, изгледа, се снима себеси.

Следбениците тешко се справуваат со прилично необичните објави на Мадона и масовно негодуваат на однесувањето на нивниот „некогаш омилен уметник“.

- Некој да ѝ ја смени терапијата на Мадона. Ги плаши децата и ги губи обожавателите побрзо отколку што потона Титаник, напишал еден корисник на Инстаграм.

– Претпоставувам дека некои луѓе уживаат да ја гледаат оваа бизарно облечена баба, додаде друга.

- Што се случи со Мадона? Полуде. Таа беше мојот омилен уметник додека растев. е**но го изгуби умот, пишува во друг коментар.

Од друга страна, некои излегоа во нејзина одбрана, посочувајќи дека пејачката е провокативна од почетокот на кариерата.

- Сите имаат што да кажат за нејзиниот изглед. Нејзините постапки ви прават непријатност, а уметноста токму тоа треба да го прави - да провоцира. Запрашајте се зошто се грижите толку многу. Запрашајте се зошто тоа ви пречи. Дали мислите дека таа се грижи што мислите вие? Знаете ли што мисли таа за вас? Ништо, заклучила еден обожувателка.

Никола Попоски и Бојан Маричиќ во „Само вистина“

Во понеделник 12.12.2022 гости ќе бидат Никола Попоски и Бојан Маричиќ

Бајден наредната седмица ќе ја објави поддршката за прием на Африканската унија во Г20

Американскиот претседател, Џо Бајден, наредната седмица ќе ја соопшти поддршката на СAД за прием на Африканската унија во Групата Г20 на најголемите светски економии како постојани членки, изјави денеска претставник на Белата куќа.

Бајден ќе го соопшти тоа за време на Самитот на американско-африканските лидери во Вашингтон, изјави советникот на Белата куќа, Џад Девермонт.

„Потребни ни се повеќе африкански гласови во меѓународните разговори за глобалната економија, демократијата и управувањето, климатските промени, здравјето и безбедноста“, посочи тој.

Претседателот на Африканската унија и претседател на Сенегал, Меки Сал, и претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса, го повикаа Бајден да ја зголеми нивната застапеност во Г20, изјави Девермонт за весникoт „Вашингтон пост“.

Јужна Африка е единствената земја членка на Г20 од Африка.

притисни ентер